19 Mayıs 2015, Salı 16:00:16

AIRBUS'TAN A400M UYARISI

Airbus şirketi bugün müşterilerine yaptığı uyarıda, "A400M" tipi askeri nakliye uçaklarında motoru etkileyebilecek teknik bir sorun olabileceğini bildirdi.
  • İşsizler yine toplanmışlar. Hadi hayırlısı bu sefer havacılığı kurtaracaklar.
  • ULAN ÜRETEN SİZSİNİZ ALIN GERİYE KENDİNİZ KONTROL EDİN BUNCA SENEDIR BIR DOĞRU DÜZGÜN UÇAĞI BİTİREMEDİNİZ GERI ZEKALILAR
  • sen urettjn niye baskasi gozden geciriyo ben onu anlamadim
  • Airbus Fransız değildir. Sadece Fransızlar öyle zanneder.
  • Arkadasim fransizin opucugunden baska hicbirseyi ise yaramaz, ne arabasi ne ucagi, kendileri gibi alengirli ve seni ne zaman yari yolda birakacagi belli olmaz.

Airbus şirketi bugün müşterilerine yaptığı uyarıda, "A400M" tipi askeri nakliye uçaklarında motoru etkileyebilecek teknik bir sorun olabileceğini bildirdi.

Açıklamada, İspanya’nın Sevilla kentinde 9 Mayıs’ta test uçuşu sırasında A400M tipi bir uçağın düştüğü anımsatılarak, bu uçakların elektronik kontrol ünitelerinin (ECU) müşteriler tarafından özellikle kontrolden geçirilmesi istendi.

Yapılan incelemelerde bu tip uçakların elektronik komuta ve kontrol sistemlerinde sorunlar tespit edildiği ifade edilen açıklamada, uyarının bu tip uçakları envanterinde bulunduran aralarında Türkiye’nin de olduğu beş ülkeye yapıldığı bildirildi.

Airbus A400M tipi bir uçak 9 Mayıs'ta, ilk test uçuşu sırasında Sevilla kenti yakınlarında düşmüş, uçağın Türkiye için üretildiği bildirilmişti. Kazada dört kişi hayatını kaybetmiş, iki kişi ağır yaralanmıştı.

Kazanın ardından, Almanya, İngiltere ve Türkiye, envanterlerinde bulunan uçakların uçuşlarını askıya alırken, Fransa ise daha önce planlanmış askeri operasyonlar için yapılacak uçuşların devam etmesine karar vermişti.

A400M Programı 1985 yılında başlatılmış, Türkiye'nin katılımı 1988 yılında gerçekleşmişti. Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye'nin katıldığı proje kapsamında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 10 uçak tedarik edilmesi planlanmıştı. Türkiye'ye ilk teslimat Nisan 2014'te yapılmıştı.

A400M stratejik ulaştırma uçağı, ağır ve hacimli malzeme taşıma kapasitesine, yüksek sürat ve uzun menzile, "glass" kokpite, havada yakıt ikmali yapma yeteneğine, gelişmiş savunma yardımcılarına, görev planlama ve bakım bilgi sistemine, gelişmiş aviyoniklere (elektronik sistem) ve "data link"e (veri bağlantısı) sahip, yüksek teknolojiyle geliştirilmiş ulaştırma uçağı özelliği taşıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki iki A400M Atlas uçağı, havadan personel atlatma ve malzeme atma gibi taktik görevlerle uzun menzilli birlik intikalleri, yolcu ve malzeme taşıma gibi lojistik görevlerde kullanılıyor.

AIRBUS'TAN A400M UYARISI

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

İşkur ~ 9 yıl önce
İşsizler yine toplanmışlar. Hadi hayırlısı bu sefer havacılığı kurtaracaklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
ULAN ÜRETEN SİZSİNİZ ALIN GERİYE KENDİNİZ KONTROL EDİN BUNCA SENEDIR BIR DOĞRU DÜZGÜN UÇAĞI BİTİREMEDİNİZ GERI ZEKALILAR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komik ~ 9 yıl önce
Iphone delikanlisi konusmus.
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
sen urettjn niye baskasi gozden geciriyo ben onu anlamadim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Airbus Fransız değildir. Sadece Fransızlar öyle zanneder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fransiz'in... ~ 9 yıl önce
Arkadasim fransizin opucugunden baska hicbirseyi ise yaramaz, ne arabasi ne ucagi, kendileri gibi alengirli ve seni ne zaman yari yolda birakacagi belli olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mühendis ~ 9 yıl önce
O zaman üstadım, otur da en fazla Fransız'ınki kadar işe yaramayan araba, uçak vs. yap. Elini hiç bir şeye bulaştırmadan, kötü de olsa iyi de olsa insanların emeklerini ve de göznurunu kötülemek güzel bir şey değil.
Mühendis'e ~ 9 yıl önce
Sen aldığın hizmeti beğenmediğinde oturup kendin mi yapıyorsun? Fransız arabası kötüyse gidip evde araba mı yapayım? Ben müşteriyim beğenir alır beğenmem bırakırım. Bak sen mühendismişsin ne güzel oturup yapsana akıl vereceğine.
Volvo ~ 9 yıl önce
Yok canım o kadar da değil. Şimdi Allah var; tencere-tava (Tefal) işinde süperler bence.
Mühendis ~ 9 yıl önce
Sanırım yazdığım yanlış anlaşıldı. Herhalde, beğenmediğin arabayı otur da kendin yap diyecek kadar gerizekalı değilim hamdolsun. Kastettiğim, millet olarak sadece kullanmayı biliyoruz, ama yapmaya gelince foss..Kastettiğim buydu. Diğer taraftan evet, o beğenmediğin Airbus'ların elektronik bakımında çalışıyorum. 12 senelik elektronikçiyim, hala bazı elektronik parçaların nasıl çalıştığını sökemedim. O beğenmediğin uçaklar, kendileri kalkıp havalimanına kendi kendine inecek seviyede akla sahip, inan yapılan tüm tasarımlar da Fransızla'a ait. Fransa'ya yaptığım 3 eğitim gezisinde bizzat bunun acısını yaşadım. Aynen dediğin gibi, aslında sığır güdemeyecek tipler uçak tasarlıyorlar ve bu uçaklar/arabalar yıllar boyu çalışıyor. Hataları yok mu, ha dolu. Ama saygım sonsuz, benim yapamadığım birşeyi yapıyorlar, ister kullanırsın ister kullanmazsın. Ve duan inşallah kabul olur, böyle çürüyüp gitmeden, arkamızda bir ürün bırakacak günü nasip eder Allah. İyi ya da kötü, ama bize ait!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000