09 Ağustos 2016, Salı 10:03:50

Airbus'a yolsuzluk soruşturması

İngiliz yolsuzlukla mücadele kurumu SFO, Avrupa'nın havacılık ve savunma alanında en büyük şirketi Airbus Group hakkında soruşturma başlattı.
  • ingiliz oyunu, referandumdan sonra bize yaptırım olmadan biz tehdit edelim diyorlar. bence avrupa vitesi yükseltmeli.
  • Bir 350 alamdin Tk, buyuk terminallerde eski seri 330 larla ucuyoruz, yolcu seciyor bilgin ola
  • Airbus kimle yapmis bu yolsuzlugu peki?
  • iyide yazmissiniz yolsuzlukta ne olmus...

İngiltere Ağır Dolandırıcılık Dairesi’nden (SFO) yapılan açıklamada hile, rüşvet ve yolsuzluk şüphesiyle Airbus Group hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Deusche Welle’nin haberine göre olaya, Airbus’a danışmanlık hizmeti veren bir şirketin adının karıştığı belirtilirken, dava açılması halinde konuyla ilgili tüm ayrıntıların kamuoyuyla paylaşılacağı vurgulandı. Soruşturmanın uzun yıllar sürebileceğine işaret edildi ve konuyla ilgili elinde bilgi ve belge bulunanlar kuruma başvurmaya çağrıldı.

‘İHBARI BİZ YAPTIK’
Airbus sözcüsü Jeremy Greaves, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şirketin kuruma yaptığı bir ihbar üzerine soruşturma başlatıldığını söyledi. Sözcü, “Olayı ortaya çıkardıktan sonra Nisan ayında kuruma haber verdik” dedi. Airbus yönetiminin gelişme üzerine sıkı önlemler aldığını kaydeden Jeremy Greaves, yolsuzlukla mücadele kurumuyla yakın işbirliğine devam edileceğini açıkladı. Sözcü, “Bu tür olayların şirket ilkeleriyle bağdaşmadığı görüşünden hareket eden Airbus yönetimi kararlılıkla üzerine gidecektir” dedi.

İngiltere’nin ihracat kredi kuruluşu UK Export Finance nisan ayında Airbus’a sağlanan ihracat kredi sigortasına son verdiğini açıklamış, Alman ve Fransız finans kuruluşları bu adımı izlemişti.

RAKİPLER OLAYI KULLANACAK
Airbus Group, havacılık ve savunma alanında Avrupa’nın en büyük şirketi. 2015 yılında 64,5 milyar euro gelir elde eden Airbus, toplam 136 bin 600 kişiye istihdam sağlıyor.

“Financial Times” gazetesinde yer alan bir yorumda, soruşturmanın Airbus açısından ağır darbe olarak değerlendirildi. Yorumda, soruşturmanın Airbus’ın ABD’li rakibi Boeing tarafından kullanılabileceğine dikkat çekildi.

Airbus'a yolsuzluk soruşturması

Facebook Yorum

Yorumlar

kadir ~ 4 yıl önce
ingiliz oyunu, referandumdan sonra bize yaptırım olmadan biz tehdit edelim diyorlar. bence avrupa vitesi yükseltmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alamadin ~ 4 yıl önce
Bir 350 alamdin Tk, buyuk terminallerde eski seri 330 larla ucuyoruz, yolcu seciyor bilgin ola

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolsuzluk ~ 4 yıl önce
Airbus kimle yapmis bu yolsuzlugu peki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
olay ne ~ 4 yıl önce
iyide yazmissiniz yolsuzlukta ne olmus...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000