09 Ekim 2017, Pazartesi 08:49:38

Abidin Ünal: "Onlar Havacılığın Şövalyeleri"

Ağustos’taki YAŞ’ta emekliye ayrılan 31. Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal, “Türk Yıldızları” adlı kitabın sunumunu kaleme aldı. Peki, Ünal neler dedi?
  • Türk yıldızları için söylenenlerin hepsi doğru.Ancak; onlardan önce konuşacak çooook kişi var,konyada irtibat kıtasının mütevazı haliyle başlayan hikayesini. Şimdi konuşmak kolay yapılan mücadeleri yıllar sonrakiler değil,o zamankilerden dinlemek lazım. Bu bana göre ahkam kesmek. Sayın Komutan geçtiğimiz dönemde Hv Kuv leri adına yapılanları kaleme alsın,bunun içinde Türk Yıldızları da olabilir ancak da kadar. Çünkü Türk Yıldızları kendileri adına çok başarılı oldular bunu görüyoruz. Diğer görevlerle ilgili de kaleme alınması gereken işler vardır ve bilmek isteriz.
  • Harp okulunda kendi yetiştirdiği, içini dışını bildiği insanların sırtından geçinen ve sonra sırtlanlık yapan bir yıllık kOMUTAN. Ne oldu hani atom bombası yapacaktın! Kim engel oldu, yapsaydın ya, mesleğine giriş amacındı.
  • Kitabı nasıl edinebiliriz?

Ağustos’taki YAŞ’ta emekliye ayrılan 31. Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal, “Türk Yıldızları” adlı kitabın sunumunu kaleme aldı. Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi Türk Yıldızları’nı dünden bugüne her yönüyle ele alan kitabın girişinde, Türk Yıldızları Filo Komutanı Binbaşı Esra Özatay’ın yazısı da yer aldı.

Fatih Danacı imzasıyla Bilgi Yayınevi’nden çıkan kitapta emekli Orgeneral Abidin Ünal’ın kaleme aldığı satırlar şöyle:

“Türk Yıldızları, Yedi Yıldız’ın Yedinci Yıldızı’dır. Türk Hava Kuvvetleri 1952 yılından itibaren Milli, Uçan Kuğular, Akrep, Yarasalar, Kartal (Coşkun) ve F-5 nam ve adları ile akrobasi timleri kurmuş, havacılık tarihimizde altın sayfalar olarak yer almışlardır. Türk Yıldızları bu yıldızların yedincisi olarak, bugün yedi yıldızla 25 yıldır dünyanın en çok tanınan ve aranan hava akrobasi timlerinden biri olmuştur.

Türk havacılığının doğuş yılları olağanüstü başarı, cesaret ve adanmışlık örnekleri ile doludur. Her birinin hayatı bir roman olan havacılığın ilk kahramanları Türk askeri ve sivil havacılığını dünya ile yaraşır seviyeye yükseltmişlerdir. Onlar Havacılığın Şövalyeleri olarak tarihteki yerlerini almışlardır.

Havacılık teknik, cesaret, yetenek ve özveri işi olduğu kadar insan-makine bütünlüğünde bir sanattır da. Hava akrobasisi ise havacılık sanatının zirve noktasıdır. Akrobasi pilotları havacılığın en sınır çizgilerinde, en ince ayrıntılarında yetenek sergilemektedirler. Bu öylesine bir sanattır ki; bilginin, cesaretin, ahengin, yeteneğin ve tutkunun buluştuğu yerde yükselir.

Türk Yıldızları bir “Milli Takım”dır. 25 yıllık geçmişi ile önce milletinin gönlünde eşsiz yer tutmuş, sonra da dünyada sevilen ve takdir edilen bir hava akrobasi timi olmuştur. Onlar milletinin gururu olmuşlardır. Onlar gökyüzüne çıkarken Türk Milletinin sevgisini ve desteğini yüreklerinde taşımış; onun asaletini, onurunu, gururunu temsil etmenin sorumluluğu ve hazzı ile uçmuşlar ve uçmaktadırlar. Ne mutlu onlara; ne mutlu bu milli takımı, günümüzün “hava akrobasi şövalyelerini” ülkemize kazandıran Türk Silahlı Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri’ne; ne mutlu Türk Yıldızları’nın her bir yıldızına; ne mutlu onları yetiştiren ve destekleyen ailelerine, öğretmenlerine ve liderlerine.

Havacılık durmak bilmez. Ne olursa olsun, her zaman ve her yerde uçuş devam etmelidir. Ufkunuz daima açık olsun.

Abidin Ünal
Emekli Hava Orgeneral
31. Hava Kuvvetleri Komutanı”

ATATÜRK’ÜN GÖSTERDİĞİ AYDINLIK GELECEKTE BİZLERE YAKIŞAN…

Türkiye’nin ilk kadın filo komutanı Binbaşı Esra Özatay’ın, ilgili kitapta yazdıklarından bir bölüm ise şöyle:

“(…) Türk Yıldızları 25 yıldır; gökyüzünde bağımsızlığı, asaleti, gücü ve birlikte uyum içinde yapılan işlerde sağlanan başarıları anlatmıştır. 25 yıldan beri halkımız en güzel bayramlarında gökyüzünde Hava Kuvvetlerimizi temsil eden Türk Yıldızları’nı izlemiş ve ordusuna olan inancını kusursuz icra edilen her bir harekette yeniden canlandırmıştır. Halkımızın hissettiklerini bilmek ise bizlere güç vermiş, bizleri yüreklendirmiştir. Türk halkının heyecanıyla sevgisi, omuzlarımızdaki yükü, döktüğümüz teri ve yorgunluğumuzu hafifletmiştir. Bu yüzden hep daha iyisi için çalışmaya devam etmekteyiz. Ve aynı tutkuyla da bu sorumluluğu taşımaya devam edeceğiz.

Türk Yıldızları; özveri ve özenle çalışmış kurucularımızın, büyüklerimizin ve arkadaşlarımızın emekleri ile bugünlere gelmiştir. Ve kuşkusuz her bir personel kendinden önceki çalışmaları büyük bir titizlikle emanet alarak değerli katkılarda bulunmuştur. Bugün birçok ülkenin akrobasi timi için örnek seviyedeysek, bugün birçok ülkenin hava gösterilerinde en önemli tim olarak davet alıyorsak, 25 yıllık emeğin eseridir bu. Kuruluşundan günümüze kadar emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarız. Taşıdığımız bu emanet için en az sizler kadar çalışacağımızdan emin olabilirsiniz. Atatürk’ün gösterdiği aydınlık gelecekte bizlere yakışan ise kendi ürettiğimiz jet ucağımızın kuyruğunda taşıyacağımız bayrağımız ile gökyüzünüzde bağımsızlığımızın ve gücümüzün resmini çizmeye devam etmektir.

Ülkemizin gençlerini yetiştiren sevgili ailelerimiz! Sizler yüreğinde uçma tutkusunu taşıyan çocuklarımızı destekleyin ki çok çalışsınlar ve bu güzel vatana sevdikleri işi yaparak hizmet etsinler. Bu aşk yüreklerinde yer bulduysa onlar için özgürlük ancak o mavilikte yaşanır…

Türk Yıldızları Adına
Binbaşı Esra Özatay”

Abidin Ünal: "Onlar Havacılığın Şövalyeleri"

Facebook Yorum

Yorumlar

Tarih ~ 1 yıl önce
Türk yıldızları için söylenenlerin hepsi doğru.Ancak; onlardan önce konuşacak çooook kişi var,konyada irtibat kıtasının mütevazı haliyle başlayan hikayesini. Şimdi konuşmak kolay yapılan mücadeleri yıllar sonrakiler değil,o zamankilerden dinlemek lazım. Bu bana göre ahkam kesmek. Sayın Komutan geçtiğimiz dönemde Hv Kuv leri adına yapılanları kaleme alsın,bunun içinde Türk Yıldızları da olabilir ancak da kadar. Çünkü Türk Yıldızları kendileri adına çok başarılı oldular bunu görüyoruz. Diğer görevlerle ilgili de kaleme alınması gereken işler vardır ve bilmek isteriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ps ~ 1 yıl önce
Dışarıda veya vazgeçtim ordu evlerinde mecburi komutanım diye selamlamaların dışında beklenti nedir komutan. Keşke buralara düşmeseydin.Neyse sen düşünüyosundur ama türk yıldızlarıyla günah çıkarmakla gitmez bu iş bilesin.
AbiDİNO ~ 1 yıl önce
Harp okulunda kendi yetiştirdiği, içini dışını bildiği insanların sırtından geçinen ve sonra sırtlanlık yapan bir yıllık kOMUTAN. Ne oldu hani atom bombası yapacaktın! Kim engel oldu, yapsaydın ya, mesleğine giriş amacındı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B-52 ~ 1 yıl önce
Kitabı nasıl edinebiliriz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000