11 Şubat 2016, Perşembe 09:25:01

AB'den o şirketlere yaptırım

AB, rekabeti bozucu şekilde kamu desteği alan havayolu şirketlerine yaptırım uygulamaya hazırlanıyor
  • Mesele AB ulkelerinin kurmus oldugu hakimiyetin yikiliyor olmasi.Bunu da korumak icin boyle ayak oyunlarina ihtiyac duyuyorlar.Korfez ve gelismekte olan ulkeler ucak fiyatlarini ucuz tutarak yatirimci ve ticaret hacmini yukseltiyor.40 milyar $ destekle bunun yuz kat fazlasini kazaniyorlar.Asil sorunda burdan dunya ticareti doguya dogru kayiyor ve bu durumda AB ulkeleri icin tehlike zillerinin calmasi anlamina gelir.Yasada cikarsalar bisey olmaz para da su gibidir gidecegi mecrayi kendisi secer.
  • Airbusları satarken herşey iyi, destek güzel ama o uçakları uçurmaya gelince dur bakalım. Standartlar hep Avrupalının lehine olacak. Sömürü dünyası işte
  • ab kendi yapinca kilifina uydurur o zaman yasal ve gerekli olur..kendi isine gelmeyincede haksiz rekabet olur.ne guzel dunya.

Avrupa Birliği (AB), rekabeti bozucu şekilde kamu desteği alan havayolu şirketlerine yaptırım uygulayacak.

AB Komisyonunun havacılık sektörüne yönelik hazırladığı yeni düzenleme taslağına göre, rekabete aykırı şekilde kamu desteği kullandığı tespit edilen uluslararası havayolu firmalarına karşı ilave vergiler ve hava sahasını kapatmaya kadar varabilen cezalar uygulanabilecek.

AB Komisyonu, ülkeler arasına ikili şekilde gerçekleştirilen hava taşımacılık anlaşmaları için AB üyesi ülkelerden yetki isteyecek. Yetkiyle AB, 3'üncü ülkelerle yeni yapılacak havacılık anlaşmalarına adil rekabet maddesi koyarak şirketlerin iflastan korunma, doğrudan sermaye aktarımı, vergi muafiyeti ve çapraz sübvansiyon gibi kamu desteklemelerini yasaklayacak.

Avrupa'da özellikle Fransa ve Almanya havayolu şirketleri, mevcut havacılık sisteminin sektörde rekabete engel olduğunu, özellikle Körfez ülkelerine ait havayolu firmalarının aldıkları kamusal destek nedeniyle piyasanın altında fiyatlama yaptıklarına yönelik şikayetlerde bulunuyordu.

Ayrıca, bazı çalışmalarda, Körfez ülkelerinin havayolu firmalarına geçtiğimiz 10 yılda 40 milyar dolara yakın kamu desteği sağlandığı iddia ediliyor.

Öte yandan, Körfez ülkelerinin havayolu firmaları, sektöre yönelik benzer desteklemelerin kriz döneminde batı ülkelerinde de verildiğini anımsatarak bu konuda karşı tavır sergiliyor.

AB'den o şirketlere yaptırım

Facebook Yorum

Yorumlar

ali ~ 5 yıl önce
Mesele AB ulkelerinin kurmus oldugu hakimiyetin yikiliyor olmasi.Bunu da korumak icin boyle ayak oyunlarina ihtiyac duyuyorlar.Korfez ve gelismekte olan ulkeler ucak fiyatlarini ucuz tutarak yatirimci ve ticaret hacmini yukseltiyor.40 milyar $ destekle bunun yuz kat fazlasini kazaniyorlar.Asil sorunda burdan dunya ticareti doguya dogru kayiyor ve bu durumda AB ulkeleri icin tehlike zillerinin calmasi anlamina gelir.Yasada cikarsalar bisey olmaz para da su gibidir gidecegi mecrayi kendisi secer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 5 yıl önce
Airbusları satarken herşey iyi, destek güzel ama o uçakları uçurmaya gelince dur bakalım. Standartlar hep Avrupalının lehine olacak. Sömürü dünyası işte

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 5 yıl önce
ab kendi yapinca kilifina uydurur o zaman yasal ve gerekli olur..kendi isine gelmeyincede haksiz rekabet olur.ne guzel dunya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000