30 Ocak 2017, Pazartesi 14:05:22

ABD havaalanlarında Trump protestosu

Amerika Birleşik Devletleri'nde Başkan Trump'ın seyahat yasaklarını öngören kararnamesinin ardından başlayan protestolar devam ediyor
  • Bu protestoları yapanlar ortadoğudaö balkanlarda binlerce masul sivil müslüman katledilirken nerelerdeydiç Hepsi müslümanmış, hepsi özgürlükten yanaymış. Trump denen birilerinin istemediği adam başa gelince mi hatırladılar insanlığı. Bunların hepsi trumpa karşı olan baronların tetiklediği koyunlar.
  • Trump'ın kararını protesto edenler hristiyan ABD, İsveç, Almanya, vs ülkelerinin yöneticileri ve vatandaşları. Büyük Türkiye'den, Suudi Arabistan'dan ve diğer müslümanlardan ise hiç ses yok! Nerdesiniz mangalda kül bırakmayan müslümanlar, niye protesto gösterisi yapmıyorsunuz? Talimat gelmedi, anladım.
  • PRESIDENT RECEP TAYYİP ERDOĞAN ! WAIT FOR NOVEMBER OF 2019 ! #Bendevarim
  • Iste sivil hak... kimse vatan hainligi ile suclanmiyordur... Tebikler simdi eminim bizdeki sözde müslüman muhafazakarlar bu gösterileri destekliyordur aferin diyorlardir. Ama ayni protesto hakkini türkiyede görmek istemiyorlar. Ayrica milli Irade diyip duranlar Amerika nin milli iradesine saygi mi göstermeli yani haksizligi secimle gelmis olmasina ragmen protesto etmesinler mi? Trump scimle geldi diye her istedigini yapamaz, hakimler ve sivil toplum var...Darisi basimiza....

Amerika Birleşik Devletleri'nde Başkan Trump'ın seyahat yasaklarını öngören kararnamesinin ardından başlayan protestolar devam ediyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın, mültecilerin ülkeye girişini sınırlandıran kararnamesini protesto etmek için devam eden gösterilerin ikinci gününde binlerce kişi Los Angeles Uluslararası Havalimanı'nda (LAX) ve San Francisco Havalimanı'nda (SFO) toplandı.

Los Angeles Havalimanı’nda bir araya gelen eylemciler Trump’ın Müslümanlara yönelik politikalarına tepkilerini dile getirerek "Müslümanların yanındayız" mesajı verdi.

Trump'ın kararnamesinin ardından LAX 'in Tom Bradley Terminali'nde gözaltına alınan 7 kişinin serbest bırakılması için terminal önünde yolu trafiğe kapatan eylemciler polisle karşı karşıya geldi. Gözaltında bulunanlar serbest kalana dek eylemlerini sürdüreceklerini açıklayan göstericiler, "İzin verin girsinler", "Amerika’yı nefret değil sevgi güzelleştirecek" ve "Yasağa hayır, duvara hayır, herkese sığınma hakkı" sloganları attı.

LAX polis şefi David Maggard, havalimanında kargaşa ve gecikmelere sebep olan eyleme rağmen göstericilerden tutuklanan kimse bulunmadığını kaydetti. Polisin eyleme müdahale ederek göstericileri dağıtmak gibi bir planlanın bulunmadığını dile getiren Maggard, oturma eylemi nedeniyle trafik rotasını değiştirdiklerini söyledi.

Protesto nedeniyle birçok yolcunun uçağını kaçırdığı gözlenirken, yakınlarına destek için havalimanında bulunan bir grup Müslüman gazete kağıtları üzerinde namaz kıldı.

ABD Gümrük ve Sınır Koruma yetkilileri gözaltılara ilişkin açıklama yapmaktan kaçınırken, İngiliz The Times gazetesi tarafından yetkili kaynaklara dayandırılan bir haberde LAX Havalimanı’nda Yeşil Kart (Green Card) sahibi 13 kişinin bir süre alıkonulduktan sonra serbest bırakıldığı bilgisine yer verildi.

FEDERAL YARGIÇ KARARI BOZDU

12 yıldır görmediği oğluna kavuşmak için İran’dan Los Angeles’a gelen Ali Vayeghan karar nedeniyle ülkesine geri gönderilenler arasında yer almıştı. Cumartesi gecesi havalimanında 4 saat tutulduktan sonra oğlunu göremeden Dubai üzerinden ülkesine gönderilen Vayeghan için havalimanında bulunduğu saatlerde hukukçular tarafından yapılan itiraz ertesi gün sonuç verdi.

California Federal Mahkemesinden yargıç Dolly M. Gee, Vayeghan’ın vizesi müddetince ABD'de kalabileceğine hükmederek Dubai’den Los Angeles’a geri gönderilmesine karar verdi.

'GÖÇMENLER DIŞARI' SLOGANI

Trump’ın imzaladığı kararnameye protestoların devam ettiği Los Angeles Havalimanı’nda küçük bir grup Trump destekçisi de karşı protesto yaptı. Tom Bradley Terminali önüne gelen grupla Trump karşıtı protestocuların çatışması polis tarafından engellenirken, Trump destekçileri "Göçmenleri dışarıda tutun" sloganları attı.

Grupta yer alan Trump destekçisi 63 yaşındaki Chanell Temple, İspanyolca bilmediği için işten çıkarıldığını dile getirerek, "Buraya gelip her şeyimizi elimizden alıyorlar." dedi.

SAN FRANCISCO'DAKİ GÖSTERİ

San Francisco Havalimanı uluslararası terminalinde binden fazla kişi Müslümanlara destek vermek için ellerinde dövizlerle gösteri düzenledi.

Geçiş noktalarında toplanan kalabalığa karşı polisin yetersiz kalmasından dolayı çevre kentlerden polis takviye edildi.
Göçmenlik avukatı olan Farshad Owji, "Bizim İran vatandaşı olan müvekkillerimiz Türkiye’den geliyor ve yeşil kartları var. ABD 7 İslam ülkesinden girişleri yasakladı. Bu kişilerin yeşil kartları olduğu halde ABD'ye girişleri yasaklanıyor veya kısıtlanıyor." şeklinde konuştu.

Bu kişilere yardım etmek için bulunduklarını ifade eden Owji, birçok yeşil kartının ise değişik muameleler gördüğünü, bazılarının da kartlarını teslim etmek için zorlandığını belirtti. Owji, "Bazıları birkaç saat sorgudan sonra içeriye alınıyor ve birçok insan da 24 saat tutulduktan sonra serbest bırakılıyor." dedi.

ABD havaalanlarında Trump protestosu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Riyakarlik... ~ 2 yıl önce
Bu protestoları yapanlar ortadoğudaö balkanlarda binlerce masul sivil müslüman katledilirken nerelerdeydiç Hepsi müslümanmış, hepsi özgürlükten yanaymış. Trump denen birilerinin istemediği adam başa gelince mi hatırladılar insanlığı. Bunların hepsi trumpa karşı olan baronların tetiklediği koyunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Protestocular ~ 2 yıl önce
Trump'ın kararını protesto edenler hristiyan ABD, İsveç, Almanya, vs ülkelerinin yöneticileri ve vatandaşları. Büyük Türkiye'den, Suudi Arabistan'dan ve diğer müslümanlardan ise hiç ses yok! Nerdesiniz mangalda kül bırakmayan müslümanlar, niye protesto gösterisi yapmıyorsunuz? Talimat gelmedi, anladım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TC ~ 2 yıl önce
Protesto yapacaklarmis,hala dusunuyorlarmis, acaba nasil bir Protesto yapsak diye :)))))
BAŞKAN ! ~ 2 yıl önce
PRESIDENT RECEP TAYYİP ERDOĞAN ! WAIT FOR NOVEMBER OF 2019 ! #Bendevarim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
acaba? ~ 2 yıl önce
o günü zor görür...
sivil toplum ~ 2 yıl önce
Iste sivil hak... kimse vatan hainligi ile suclanmiyordur... Tebikler simdi eminim bizdeki sözde müslüman muhafazakarlar bu gösterileri destekliyordur aferin diyorlardir. Ama ayni protesto hakkini türkiyede görmek istemiyorlar. Ayrica milli Irade diyip duranlar Amerika nin milli iradesine saygi mi göstermeli yani haksizligi secimle gelmis olmasina ragmen protesto etmesinler mi? Trump scimle geldi diye her istedigini yapamaz, hakimler ve sivil toplum var...Darisi basimiza....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000