07 Kasım 2018, Çarşamba 09:02:55

9 aylık turizm gelirleri 71 milyar Euro'yu aştı!

Eylül aynda ve yılın 9 aylık diliminde turistlerin İspanya’da yaptığı harama ve ülkenin elde ettiği toplam geliri belli oldu.
  • Sayın Turizm bakanımız bu tür haberleri iyi okuyun. Adamların 3'te 1'ini ancak kazanıyoruz. Üstelik de turizm cenneti olduğunu iddia ettiğimiz bir ülkemiz var. Üstelik de tüm bu hristiyan aleminin en dini mekanlarını barındırıyoruz. Neden biz bu işi hakkıyla yapamıyoruz? Çünkü kalite eksiğimiz var. Mentalite yok, hatta yerlerde. Sizden bir atak bekliyorum.
  • uçaktan şişe şile şarapları alıp 5 bardak domates suyu içip oteldeki havludan tuvalet kağıdına herşeyi yürüten tipler
  • artık bizde şu doğu avrupa ve rus turistlerin alternatifini üretmeliyiz. polonya da ki bir hocam türkiye de 1000€ karşılığında eşi ile birlikte (uçak bileti ve havaalanı transferi dahil) 3 hafta antalya da herşey dahil tatil yaptı. günlük kişi başına harcamaları ((1000/21)/2) = 23,80€ herşey dahil olduğu içinde otelden çıktıklarını sanıyorum. artık hedef kitlemizi değiştirmeliyiz.
  • Yani 12 Ayda yaklasik 85 Milyar Euro.. Yani 100 Milyar Dolar.. Var mi Türkiye Cumhuriyetinde böyle bir istatistik cikarabilecek kurum. Yoksa sadece turist sayilarini salla gitsin mi.. Dikkat edilmesi gereken Ispanayaya giden insanlar turizm yapmak amaciyla giden insanlardir. Bizdeki gibi sinir ticareti yapanlari kapsamiyor. Ortalama harcama 1.211 Dolar. Bizdeki 610 Dolar.. Yandas mansetler ne güzeldi.. Turizmde rekorlari kirdiiikk..Antalyaya turist yagiyoooor.. Milyonlara müjdeeee… Havadan Dolar yagdiiii.. Ucaklar bir iniyor bir kalkiyoooorrr..

Eylül aynda ve yılın 9 aylık diliminde turistlerin İspanya’da yaptığı harama ve ülkenin elde ettiği toplam geliri belli oldu.

İspanya’nın açıkladığı turizm istatistiklerine göre, sadece eylül ayında ülkenin elde ettiği turizm geliri 9 milyar 543 milyon euro oldu.

9 AYDA 72 MİLYAR EUROYA YAKLAŞTI

Ocak-Eylül arasındaki 9 aylık dönemde İspanya’nın elde ettiği turizm geliri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 oranında artarak 71 milyar 769 milyon euro oldu. Bu dönemde İspanya en çok turizm gelirini 11 milyar 747 milyon euro ile temmuz ayında, en az turizm gelirini ise 4 milyar 501 milyon euro ile ocak ayında elde etti.

TURİST BAŞINA HARCAMA 1.062 EURO  (1.211 DOLAR)

2018 yılının 9 aylık döneminde İspanya’da turist başına ortalama harcama 1.062 euro (1.211 dolar) ile geçen yılla aynı seviyede kaldı. Bu dönemde turist başına harcamanın en yüksek olduğu ay 1177 dolar ile temmuz, en az olduğu ay ise 983 euro ile nisan ayı oldu. Böylece, III. çeyrek ortalamalarına göre İspanya'da yapılan turist başına harcama Türkiye'de yapılanın iki katına yaklaştı.

TURİSTLERİN GÜNLÜK HARCAMASI 147 EURO

Turistlerin İspanya’da yaptığı günlük harcama ise bu yılın 9 aylık döneminde yüzde 3 oranında artarak 147 euro olarak gerçekleşti. Turist başına günlük harcamanın en yüksek olduğu ay da 152 euro ile yine temmuz ayı oldu.

ORTALAMA GECELEME SAYISI 7.27

İstatistiklerde İspanya’da seyahat başına geceleme sayıları da paylaşıldı. Buna göre, İspanya’da seyahat başına geceleme süresi 7.27 gece olurken, gecelemenin en uzun olduğu ay 8.29 gece ile ocak, en kısa olduğu ay ise 6.72 gece ile mayı oldu.

HARCAMANIN YARISI BU 4 ÜLKEDEN

İspanya’nın 9 ayda elde ettiği turizm gelirlerinin 14 milyar 619 milyon eurosu İngilizlerin, 9 milyar 544 milyon eurosu Almanların, 6 milyar 194 milyon eurosu Fransızların ve 5 milyar 379 milyon eurosu ise İskandinavların harcamalarından oluştu. Bu 4 ülkeden İspanya’ya gidenler toplamda 35 milyar 736 milyon euro ile toplam harcamanın yüzde 50’sini gerçekleştirdi. (Turizmgüncel)

9 aylık turizm gelirleri 71 milyar Euro'yu aştı!

Facebook Yorum

Yorumlar

Turizm Bakanımız ~ 5 ay önce
Sayın Turizm bakanımız bu tür haberleri iyi okuyun. Adamların 3'te 1'ini ancak kazanıyoruz. Üstelik de turizm cenneti olduğunu iddia ettiğimiz bir ülkemiz var. Üstelik de tüm bu hristiyan aleminin en dini mekanlarını barındırıyoruz. Neden biz bu işi hakkıyla yapamıyoruz? Çünkü kalite eksiğimiz var. Mentalite yok, hatta yerlerde. Sizden bir atak bekliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bize gelen turist ~ 5 ay önce
uçaktan şişe şile şarapları alıp 5 bardak domates suyu içip oteldeki havludan tuvalet kağıdına herşeyi yürüten tipler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot-2 ~ 5 ay önce
artık bizde şu doğu avrupa ve rus turistlerin alternatifini üretmeliyiz. polonya da ki bir hocam türkiye de 1000€ karşılığında eşi ile birlikte (uçak bileti ve havaalanı transferi dahil) 3 hafta antalya da herşey dahil tatil yaptı. günlük kişi başına harcamaları ((1000/21)/2) = 23,80€ herşey dahil olduğu içinde otelden çıktıklarını sanıyorum. artık hedef kitlemizi değiştirmeliyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 5 ay önce
Yani 12 Ayda yaklasik 85 Milyar Euro.. Yani 100 Milyar Dolar.. Var mi Türkiye Cumhuriyetinde böyle bir istatistik cikarabilecek kurum. Yoksa sadece turist sayilarini salla gitsin mi.. Dikkat edilmesi gereken Ispanayaya giden insanlar turizm yapmak amaciyla giden insanlardir. Bizdeki gibi sinir ticareti yapanlari kapsamiyor. Ortalama harcama 1.211 Dolar. Bizdeki 610 Dolar.. Yandas mansetler ne güzeldi.. Turizmde rekorlari kirdiiikk..Antalyaya turist yagiyoooor.. Milyonlara müjdeeee… Havadan Dolar yagdiiii.. Ucaklar bir iniyor bir kalkiyoooorrr..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000