05 Nisan 2016, Salı 13:39:42

6 bin dolar teşvik yasalaştı

Türkiye'ye tüm dünyadan, 1 Nisan-31 Mayıs arasında turist getirecek A grubu seyahat acentalarına uçuş başına 6 bin dolar destek verilecek.
  • Adam basi yerli turiste 50 dolar tesvik verseler zaten o oteller dolar
  • 30 nisan antalya amerika seferleri başliyor buseferlerde yararlanirmi
  • BİRAZ DA TÜRK SIRKETLERINE YARDIM YAPSALARYA
  • Zamanında Hoteller Türk Turisti kabul etmiyorlardı, şimdi güvendigi almanlar , Ruslar , Avrupa lılar Hotelçileri direk gibi ortada bıraktılar, bence cok iyi oldu ve inşallah Türizm sektörü batar, ben Türküm ve bana yapılan haksızlıklar kendi ülkemde ikinçi sınıf vatandaşı görülmekten ve bütün ona benzer uygulamaları lanetliyorum, ne kadar Teşvik verirlerse versinler, ben izinimi Türkiye Topraklarında geçirmeyeceğim , imza Gurbetci (Almanya)
  • 6000 dolar destek çare olmaz

Türkiye'ye tüm dünyadan, 1 Nisan-31 Mayıs arasında turist getirecek A grubu seyahat acentalarına uçuş başına 6 bin dolar destek verilecek. Seyahat acentaları, destekten yararlanmak için 1-30 Nisan arasındaki uçuşlara ilişkin en geç 1 Ağustos, 1-31 Mayıs arasındaki uçuşlara ilişkin 31 Ağustos mesai saati bitimine kadar başvuracak.

Ülkemize Turist Getiren A Grubu Seyahat Acentalarına Destek Sağlanması Hakkında Kararın Uygulama Usul ve Esaslarına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğde, havayoluyla Türkiye'ye turist getiren (A) grubu seyahat acentalarına sağlanacak desteğe ilişkin usul ve esaslar yer aldı.

Buna göre, destekten en az 100 yolcusu bulunan bir uçak ile Antalya Gazipaşa-Alanya, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Milas-Bodrum havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz, İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer havalimanlarına tarifesiz uçakla Türkiye'ye tek başına veya birlikte turist getiren seyahat acentaları yararlanacak.

Destekten İran’dan yine bu havalimanlarına ulaşmak üzere Türkiye’deki diğer havalimanları üzerinden gerçekleştirilen kapalı grup uçak seferiyle tek başına veya birlikte turist getiren seyahat acentaları da faydalanacak.

İçerisinde en az 100 yolcuyla tarifesiz sefer yapan bir uçak, yolcularını bu havalimanlarından farklı ikisine indirmesi halinde de destekten yararlandırılacak.

Seyahat acentası bir uçakta getirdiği toplam yolcu sayısı 11'den az olması halinde destekten yararlanamayacak.

Turist getirme niteliği taşımayan hac, umre ve benzeri organizasyonlarla gerçekleştirilen uçak seferleri de destek kapsamı dışında olacak.

Bu çerçevede 1 Nisan 2016 saat 00.00'dan 31 Mayıs 2016 saat 23.59'a kadar, yerel iniş saatleri esas alınarak tarifeli ve tarifesiz turistik uçak seferleriyle turist getiren seyahat acentalarına uçak başına 6 bin dolar destek verilecek.

Tarifesiz ortak uçuş olması halinde, her bir seyahat acentasına verilecek destek tutarı, o seyahat acentasının getirdiği yolcuların, seyahat acentaları tarafından getirilen toplam yolculara oranı esas alınarak hesaplanacak.

Tarifeli bir uçakta bir veya birden fazla seyahat acentası tarafından getirilen turistin bulunması halinde her bir seyahat acentasına verilecek destek tutarı, o seyahat acentalarının getirdiği yolcuların uçaktaki toplam yolculara oranı esas alınarak belirlenecek.

Yolcuları tek bir seyahat acentası tarafından getirilen seferlere ilişkin talepler öncelikle sonuçlandırılacak.

Seyahat acentaları, 1-30 Nisan 2016 tarihleri arasındaki uçuşlara ilişkin en geç 1 Ağustos 2016 tarihi mesai bitimine kadar, 1-31 Mayıs 2016 tarihleri arasındaki uçuşlara ilişkin en geç 31 Ağustos 2016 tarihi mesai bitimine kadar bakanlık evrak kaydına giriş yapacak şekilde başvuruda bulunacak. Bu tarihlerden sonra yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacak.

Ödemeler Türk Lirası olarak yapılacak

Bakanlıkça, yapılan inceleme neticesinde desteklemeden yararlanması uygun görülen seyahat acentasına, takip eden ayın 15’ine kadar ödeme yapılacak.

Ödemeler; ibraz edilen belgedeki giderlerin ödeme belgesi tarihindeki gösterge niteliğindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kurları listesinde yer alan döviz alış kurları esas alınarak Türk Lirası cinsinden yapılacak.

6 bin dolar teşvik yasalaştı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Adam ~ 5 yıl önce
Adam basi yerli turiste 50 dolar tesvik verseler zaten o oteller dolar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adama ~ 5 yıl önce
Bir uçağın yaklaşık 120-150 arası yolcu getireceğini hesaba koyarsak zaten kendi insanımıza değilde yabancıya 50 dolar vermiş oluyoruz.Çok bonkörüz.
Ayt ~ 5 yıl önce
30 nisan antalya amerika seferleri başliyor buseferlerde yararlanirmi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NE OLUR ~ 5 yıl önce
BİRAZ DA TÜRK SIRKETLERINE YARDIM YAPSALARYA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 5 yıl önce
Zamanında Hoteller Türk Turisti kabul etmiyorlardı, şimdi güvendigi almanlar , Ruslar , Avrupa lılar Hotelçileri direk gibi ortada bıraktılar, bence cok iyi oldu ve inşallah Türizm sektörü batar, ben Türküm ve bana yapılan haksızlıklar kendi ülkemde ikinçi sınıf vatandaşı görülmekten ve bütün ona benzer uygulamaları lanetliyorum, ne kadar Teşvik verirlerse versinler, ben izinimi Türkiye Topraklarında geçirmeyeceğim , imza Gurbetci (Almanya)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komik ~ 5 yıl önce
6000 dolar destek çare olmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000