14 Kasım 2013, Perşembe 16:00:04

345 MİLYON DOLARLIK HELİKOPTER ALIMI DURDU!

ABD Savunma Bakanlığı, Afganistan’da kullanılmak üzere Rus silah ihraç şirketi Rosoboronexport’tan Mi-17 helikopter alımını durdurdu.
  • M i17 hava aracından başka herşeye benziyor
  • John Cornyn texas senatorudur. kendi eyaletinde 'Bell' fabrikasi var, tabiki kendi eyalet fabrikasindan afganlara urun satilmasini istiyor.
  • Bizim elimizde 16 tane mi-17 var, madem lazim biz satalim yankee lere , su 109 sikorsky nin parasi ciksin biraz..

345 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA

Rus basınında yer alan haberlere göre karar 345 milyon dolar değerinde ek 15 Rus helikopterinin alımı ile ilgili anlaşmayı ilgilendiriyor. ABD Savunma Bakanlığı 2014 bütçesinde Roroboronexport’tan helikopter alımı ile ilgili bütçe talebini iptal etti.

"BAKANLIĞIN KARARINI ALKIŞLIYORUM"

Amerikalı senatör John Cornyn AP’ye yaptığı açıklamada, "Rosoboronexport’tan ek 15 helikopter alımı ile ilgili kararı iptal eden Savunma Bakanlığı kararını alkışlıyorum" dedi. Cumhuriyetçi senatör Cornyn, sivil halka karşı savaşan Suriye lideri Beşşar Esed’i silahlandırdığı gerekçesi ile Rosoboronexport’tan silah alımının durdurulmasını talep etmişti.

PENTAGON SÖZCÜSÜ DOĞRULADI

Rusya, Suriye ile önceden var olan anlaşmalar çerçevesinde askeri sevkiyatın yapıldığını, tüm alımların da uluslar arası hukuka uygun olduğunu savunuyor. Ria Novosti’ye açıklamada bulunan Pentagon sözcüsü de Rusya’dan ek Mi-17 alımları ile ilgili kararın iptal edildiğini doğruladı.

SEKTÖR OLUMSUZ ETKİLENMEYECEK

ABD, Afgan Ulusal Ordusu’nun kullanımı için bugüne kadar Rusya’dan 63 adet Mi-17V-5 askeri ulaşım helikopteri aldı. Rosoboronexport’tan Interfax’a yapılan açıklamada ABD’nin alımı durdurmasının sektör açısından herhangi bir trajik durum oluşturmadığını söyledi. Kaynak, “Bu er ya da geç olacak. Çünkü, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri bölgeden çıkıyor. İkinci olarak da, Pentagon ekonomik problemler nedeni ile harcamalarda maksimum optimizasyona gidiyor.” dedi.

İptalin eski anlaşmaları kapsamadığını kaydeden yetkili, Rosoboronexport’un ABD’ye bugüne kadar 63 adet Mi-17 helikopteri satışı yapmasının büyük başarı olduğunu da söyledi. (Zaman)

345 MİLYON DOLARLIK HELİKOPTER ALIMI DURDU!

Facebook Yorum

Yorumlar

Helikoptermi ~ 9 yıl önce
M i17 hava aracından başka herşeye benziyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ali ~ 9 yıl önce
John Cornyn texas senatorudur. kendi eyaletinde 'Bell' fabrikasi var, tabiki kendi eyalet fabrikasindan afganlara urun satilmasini istiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 9 yıl önce
Bizim elimizde 16 tane mi-17 var, madem lazim biz satalim yankee lere , su 109 sikorsky nin parasi ciksin biraz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000