02 Şubat 2015, Pazartesi 08:25:52

3. HAVALİMANI İÇİN İTİRAZ KALMADI!

Yapımına başlanan 3'üncü havalimanına ilişkin itirazlar reddedildi. Bakan İdris Güllüce, "Kamulaştırma sınırı plana işlendi, diğer itirazlar uygun görülmedi" dedi
  • Atatürkte yer kalmadı 3. Havalimani lazim nereye yapıyosanız yapın ama yapın..
  • Bu sondaj'da ne keramet varmış. İnsanlar baya rahatlamışlar, üşenmemişler ta oraya kadar gitmişler.
  • İmo nun üye olduğum son 7 yılda sma ile bildirdiği konular. Sularımız satılıyor, ülkede ki yolsuzluklar , gezi süreci değerlendirmesi, melen suyu satıldı, şu oldu bu oldu, sürekli siyasi çırpınmalar. Biraz şantiye mühendislerinin şartlarıyla ilgili çalışmalar yapsa mesela, biraz mesleki konular. Şahsen, havaalanı veya bir başka yapıyla ilgili türkiyede ki mühendis mimar odalarının yaptıgı hiç bir açıklama benim için herhangi bir bilimsel değer taşımıyor, çünkü hepsi siyasi.
  • Yakında içinde yeşil alan olan müstakil evler astronomik fiyatlara satılınca anlarsınız neden havalimanına karşı olduğumuzu. Evet refah artacak ama parayla mutsuzlaşacağız .
  • 12:18 ben kendimce bir yorum yaptım. Bu yoruma karşı, cinsel içerikleri ima ederek cevap yazman hoş olmamış, yakıştıramadım be kardeşim.
  • 13:44 eline sağlık, lafı gediğine sokmuşun...
  • Hayret cehape zihniyeti karşı çıkmamış mı? Onlar sevmez bu ülke için olan güzel şeyleri ,örnek izmir ,hali içler acısı yazık izmire.
  • Sen gidip görmüşsün, sondajı da yaşamışsın anlaşılan. Memnuniyetinden belli. Bundan sonra daha sık gidersin eminim.
  • Gostermelik mi? Gidip gordun mu insaat alanini bebegim? Oyle bir sondaj var ki orada kiskancliktan catlayanlara da yapiyorlar boyle iyice derine derine.
  • İhale sürecinden bir yıl geçti, göstermelik sondaj'a devam....

Yapımına başlanan 3'üncü havalimanına ilişkin itirazlar reddedildi. Bakan İdris Güllüce, "Kamulaştırma sınırı plana işlendi, diğer itirazlar uygun görülmedi" dedi

Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olarak hayata geçirilen 3'üncü havalimanı imar planlarında son düzenlemeler yapıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nce yapılan itiraz başvurusu kapsamında "karayolu kamulaştırma sınırı" plana eklendi. İnşaatın "ekolojik yıkıma, kaçak yapılaşmaya neden olacağı, 2B sorunu yaratacağı" yönündeki itirazlar ise Bakanlık tarafından uygun görülmedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "TEİAŞ Genel Müdürlüğü'nün de aralarında yer aldığı 3 itiraz başvurusu geldi. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün itiraz başvurusu kapsamında kamulaştırma sınırı plana işlendi, diğer itirazlar ise uygun görülmedi" dedi.

Çevre Bakanı İdris Güllüce, projeye yönelik planlar ve gelen itirazlara yönelik değerlendirmeler hakkında bilgi verdi. Bakan Güllüce, ihaleyi alan Cengiz-Kolin-Limak-MAPA ve Kalyon ortak girişiminin planlara yönelik olarak bakanlıktan herhangi bir talepleri olmadığını belirtti. Güllüce, projeye ilişkin çevre düzeni planı değişikliği ile imar planının 17 Haziran-6 Temmuz 2014 tarihlerinde askıya çıkarıldığını anımsatarak, bu süre içinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, Hüseyin Sağ, İsa Öztürk, Nadir Ataman, Taner Kozanoğlu ve Özgür Aydın tarafından 2 adet itiraz başvurusu yapıldığını söyledi. Ayrıca askı süresi dışında TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir adet itiraz başvurusunun bulunduğunu ifade etti.

EKOLOJİK YIKILMA İDDİASI

Güllüce, Meclis üyelerinin itiraz konularına ilişkin de bilgi verdi. İtiraz konuları arasında, "3. havalimanı yapımının 1/100000 ölçekli çevre düzeni planını geçersiz saydığı, yer seçiminin kentin ulaşım sistemi ile bütünleşecek biçimde, lojistik ve depolama alanları, limanlar ve mevcut havaalanları ile birlikte planlanmasının gerektiği, İstanbul'da ekolojik yıkıma neden olacağı, kent makro formunu kuzeye ve orman alanlarına doğru geliştireceği ve su toplama havzaları içinde kaçak yapılaşmalara neden olacağı" başlıklarının yer aldığını anımsattı. TEİAŞ Genel Müdürlüğü'nün de, tesislerine ait güzergâhların söz konusu plana işlenmediği yönünde itirazı bulunduğunu ifade etti.

HEPSİ TEK TEK İNCELENDİ

Çevre Bakanlığı uzmanları gelen itirazları tek tek değerlendirdi. Karayolları Genel Müdürlüğü dışındaki itirazlar uygun görülmedi. Bakan Güllüce, şunları kaydetti: "Karayolları Genel Müdürlüğü, 3. Havalimanı nedeniyle deplase edilecek D020 Karayolu ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda 3. Havalimanı'na giriş sağlayacak yol ve kavşak düzenlemeleri projesinin idarelerince onaylandığı, bu projeye göre belirlenen yeni kamulaştırma sınırını içeren kamulaştırma planına göre imar planı sınırlarının düzenlenmesi gerektiği Bakanlığımıza iletilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucu Karayolları'nın itiraz başvurusu kapsamında 'karayolu kamulaştırma sınırı' plana işlendi. Planlara ilişkin diğer itirazlar ise uygun bulunmadı. Değerlendirme sonucunda Uygulama İmar Planı'nın plan notlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır."

MAHKEME KARARI YOK

Bakan Güllüce, TMMOB Mimarlar Odası ve diğerleri tarafından çevre ve nazım imar planı yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle İstanbul 6. İdare Mahkemesi'ne geçen yıl dava açıldığını ancak henüz alınmış bir karar bulunmadığını söyledi. (Sabah)

3. HAVALİMANI İÇİN İTİRAZ KALMADI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Atatürkte yer kalmadı 3. Havalimani lazim nereye yapıyosanız yapın ama yapın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Bu sondaj'da ne keramet varmış. İnsanlar baya rahatlamışlar, üşenmemişler ta oraya kadar gitmişler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
İmo nun üye olduğum son 7 yılda sma ile bildirdiği konular. Sularımız satılıyor, ülkede ki yolsuzluklar , gezi süreci değerlendirmesi, melen suyu satıldı, şu oldu bu oldu, sürekli siyasi çırpınmalar. Biraz şantiye mühendislerinin şartlarıyla ilgili çalışmalar yapsa mesela, biraz mesleki konular. Şahsen, havaalanı veya bir başka yapıyla ilgili türkiyede ki mühendis mimar odalarının yaptıgı hiç bir açıklama benim için herhangi bir bilimsel değer taşımıyor, çünkü hepsi siyasi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 8 yıl önce
Yakında içinde yeşil alan olan müstakil evler astronomik fiyatlara satılınca anlarsınız neden havalimanına karşı olduğumuzu. Evet refah artacak ama parayla mutsuzlaşacağız .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
12:18 ben kendimce bir yorum yaptım. Bu yoruma karşı, cinsel içerikleri ima ederek cevap yazman hoş olmamış, yakıştıramadım be kardeşim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
13:44 eline sağlık, lafı gediğine sokmuşun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 8 yıl önce
Hayret cehape zihniyeti karşı çıkmamış mı? Onlar sevmez bu ülke için olan güzel şeyleri ,örnek izmir ,hali içler acısı yazık izmire.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Derin Bebeğe ~ 8 yıl önce
Sen gidip görmüşsün, sondajı da yaşamışsın anlaşılan. Memnuniyetinden belli. Bundan sonra daha sık gidersin eminim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sondaj ~ 8 yıl önce
Valla arkadaş bebek lafı iyi yerleştirmiş bence. Daha batma cevap vererek. Liseli gibi çırpınma. Ben de çalışmaları yakından inceledim yerinde gördüm olağanüstü bir çalışma var orada cahil cahil konuşmayın lütfen.
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Gostermelik mi? Gidip gordun mu insaat alanini bebegim? Oyle bir sondaj var ki orada kiskancliktan catlayanlara da yapiyorlar boyle iyice derine derine.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
İhale sürecinden bir yıl geçti, göstermelik sondaj'a devam....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000