16 Temmuz 2009, Perşembe 08:10:52

168 kişi havada yanarak can vermiş!

İran'da dün düşen uçakta bulunan 15'i mürettebat 153 yolcunun henüz havadayken uçağın alev alması sonucu yanarak öldüğü belirtildi.
  • İRANDA ŞUANDA UÇAKÇILIKLA ALAKALI YETİŞMİŞ ELEMAN YOK..NEDEN BÖYLE YAZDIN DERSEN 1 SENENİN ÜZERİNDE GÖREV YAPTIK..HER ŞEY ORTADA GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ..AYRICA ACT NİN İRANDA UÇAN TÜM PİLOTLARINADA TEŞEKKÜRLER HEPSİ BİBİRİNDEN İYİ..KOLAY YER DEĞİLDİ..ALLAH NEP YANLARINDA OLSUNHAYIRLI UÇUŞLAR BY BY ÇARLİ
  • mahan yanilmiyorsam A300 veya A310 larla haftada 3-4 kere tarifeli sefer duzenliyor tahran-istanbul-tahran olarak...bu ucaklarin uretim yili ne peki ambargo varsa?
  • 310 LAR MOTOR PROBLEMLERİNDEN DOLAYI UÇAMIYOR.HAVA ALANINDA GROUND OLMUŞLAR..SADECE YER İŞGAL EDİYORLAR.BENZERİ BİR ÇOK 747 DE AYNI..BU ÜLKEYE SN YAVUZ ÇİZMECİDE 4 UÇAK SATTI ..2 TANESİDE FLY AİTTİR. ANCAK BU OPERASYON SATIŞ NASIL OLDU BİLEN YOK..BİR SHGM MODELİ B 83 DENİLEN USÜL UYGULANMIŞ..ŞİMDİ İSE YAVUZDA USA TARAFINDAN KARA LİSTEYE GİRMİŞ.
  • THY nin Mahan'a sattığı A310 ları unutmayalım.

İran'da, başkent Tahran'dan Ermenistan'ın başkenti Erivan'a gitmekte olan, 153 yolcu ile 15 mürettebattan oluşan toplam 168 kişinin bulunduğu bir yolcu uçağı düştü. Hazar Havayollarına ait 7908 sefer sayılı Tupolev tipi yolcu uçağı, kalkışından 16 dakika sonra yerel saatle 11.33'te Kazvin yakınlarındaki Cennetabad kasabası yakınında düştü. İran'ın resmi haber ajansı İRNA'ya konuşan Kazvin acil durumlar müdürü Hüseyin Behzadpur, düşen uçağın tamamen parçalara ayrılmış şekilde bulunduğunu söyledi. Behzadpur, uçağın havada alev aldığını belirterek düştüğünde yanmaya devam ettiğini, uçaktaki 168 kişinin tamamının yanarak öldüğünün sanıldığını söyledi. Kazvin yetkililerinden Siros Saberi ise, uçağın havada yaşadığı teknik arıza nedeniyle acil iniş yapmaya çalıştığını belirterek “maalesef havada alev alarak düştü” dedi.

DİPLOMATIN EŞİ DE VARDI

İran devlet televizyonu 168 kişinin tamamının kimliğinin belirlendiğini, ölenlerden 161'inin İranlı, 5'inin Ermenistanlı, 2'sinin de Gürcistanlı olduğunu duyurdu. Gürcistanlı yetkililer, Gürcistan'ın Erivan Büyükelçiliğinde görev yapan bir Dışişleri Bakanlığı görevlisi ile Tahran'daki Gürcistan misyonunda görev yapan bir Gürcü diplomatın eşinin de öldüğünü belirttiler. Ayrıca uçak enkazının görüntülerini yayınlayan İran devlet televizyonu, uçakta öldüğü sanılan 168 kişiden 10'unun İran Judo Genç Milli Takımı sporcuları olduklarını kaydetti.

İRAN ABD'Yİ SUÇLUYOR

İran, bu ülkede sıkça rastlanan uçak kazalarıyla ilgili dolaylı da olsa ABD'yi suçluyor. İran'a göre Amerikan yaptırımları neticesinde, uçaklar için gereken yedek parçalar temin edilemiyor. Düşen uçağın sahibi olan Hazar Havayolları, Rus yapımı Tupolev uçaklarını kullanıyor. Sivil havacılık alanında ABD ve Batılı ülkelerin ambargo uyguladığı İran, uçak filosunu yenileyemiyor.

ABD'nin 1995'ten beri yürürlükte olan ambargosu, İran'a sivil ve askeri savaş uçağı satışı ile bunlara ait yedek parçaların teminini yasaklıyor. İran'daki sivil uçak filosunun önemli bir kısmını yerli üretim İran-140 uçakları, Rus yapımı Tupelov uçakları ve 1979 İslam Devrimi öncesinde alınan Boeing tipi uçaklar oluşturuyor.

Sarkisyan gezisini yarım bıraktı

Tahran-Erivan seferini yapmakta olan yolcu uçağının düşmesinin ardından Ermeni lider Serj Sarkisyan, 1988 yılında ülkeyi sarsan ve onbinlerce insanın ölümüne yol açan deprem bölgelerine düzenlediği çalışma gezisini yarım bıraktı ve Erivan'a döndü. Ermenistan Sivil Havacılık İdaresi, uçakta, Ermeni soyadı taşıyan 30 yolcunun bulunduğunu bildirdi. Ermenistan'ın Mediamax haber ajansı da, uçaktaki Ermenilerin sayısının henüz kesinlik kazanmadığını, yolcu listesinde, 30 kişinin soyadının “yan” ile bittiğinin görüldüğünü belirtti.

Yakınları şok geçirdi

Ermenistan, İran ve Gürcistan'da bulunan yolcu yakınları kaza haberini alır almaz ülkelerindeki havaalanlarına koştu. Asılan listelerde yakınlarının isimlerini görenler şok geçirdi.

168 kişi havada yanarak can vermiş!

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
İRANDA ŞUANDA UÇAKÇILIKLA ALAKALI YETİŞMİŞ ELEMAN YOK..NEDEN BÖYLE YAZDIN DERSEN 1 SENENİN ÜZERİNDE GÖREV YAPTIK..HER ŞEY ORTADA GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ..AYRICA ACT NİN İRANDA UÇAN TÜM PİLOTLARINADA TEŞEKKÜRLER HEPSİ BİBİRİNDEN İYİ..KOLAY YER DEĞİLDİ..ALLAH NEP YANLARINDA OLSUNHAYIRLI UÇUŞLAR BY BY ÇARLİ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
mahan yanilmiyorsam A300 veya A310 larla haftada 3-4 kere tarifeli sefer duzenliyor tahran-istanbul-tahran olarak...bu ucaklarin uretim yili ne peki ambargo varsa?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
310 LAR MOTOR PROBLEMLERİNDEN DOLAYI UÇAMIYOR.HAVA ALANINDA GROUND OLMUŞLAR..SADECE YER İŞGAL EDİYORLAR.BENZERİ BİR ÇOK 747 DE AYNI..BU ÜLKEYE SN YAVUZ ÇİZMECİDE 4 UÇAK SATTI ..2 TANESİDE FLY AİTTİR. ANCAK BU OPERASYON SATIŞ NASIL OLDU BİLEN YOK..BİR SHGM MODELİ B 83 DENİLEN USÜL UYGULANMIŞ..ŞİMDİ İSE YAVUZDA USA TARAFINDAN KARA LİSTEYE GİRMİŞ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
THY nin Mahan'a sattığı A310 ları unutmayalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000