24 Eylül 2018, Pazartesi 08:11:37

15 Hürkuş Hava Kuvvetleri envanterine girecek

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacına cevap verecek ve dünya pazarına girebilecek bir eğitim uçağının geliştirilmesi amacıyla başlatılan Hürkuş Projesi'nde ise önemli bir aşamaya gelindi.
  • 3d printerlar gelişiyor. :)) biryerden başlamamıza gerek yok. 3d printer alır seri imalata geçeriz 10 seneye. Adamın teki tabanca yapıp internete koymuştu çizimlerini, 3d çıktısını alabiliyordun.
  • Güzel uçak ama biraz motoru agır şu anda bir çalışma üzerinde ola bilir
  • Baktım yine kötüleyecek, küçük görecek, değersiz gibi lanse edecek yorum göremedim. Hayır siz geniş koridorlu veya dar gövdeli hava aracı yaptınızda biz mi görmedik. Yapmayın aklınızı başınıza alın evet eleştirin daha iyisi nasıl yapılır yardımcı olun sizide alkışlarız. Bunu siyaset malzemesi yapmayın. Kazasız uçuşlar olsun
  • 1000 sipariş var 3000 bekleniyor

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacına cevap verecek ve dünya pazarına girebilecek bir eğitim uçağının geliştirilmesi amacıyla başlatılan Hürkuş Projesi'nde ise önemli bir aşamaya gelindi.

Hürkuş'un, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde temel eğitim uçağı olarak görev yapacak B konfigürasyonunun ilk test uçuşu ocak ayında gerçekleştirildi.

15 UÇAK 2019'DA TESLİM EDİLECEK

Uçak, geçen sürede Türk Hava Kuvvetleri'nin de istekleri doğrultusunda geliştirilmeye devam edildi.

Gelinen noktada Hürkuş'un kasım ayında Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmesi planlanıyor. İlk uçak teslim edildikten sonra Hava Kuvvetleri pilotları tarafından kullanılacak ve çeşitli değerlendirmelere tabi tutulacak. 3 ay olarak öngörülen bu sürede, komutanlık ve TUSAŞ'ın iş birliğinde uçağa ilişkin geliştirmeler nihayetlendirilecek.

Uçağın teslimatları sistematik şekilde sürdürülerek toplamda 15 uçak, 2019'un ilk yarısında Hava Kuvvetleri'ne teslim edilecek.

TÜRK HAVACILIĞINDA YENİ SAYFA

Uçağın Hava Kuvvetleri envanterine girmesi Türk havacılık sanayisinde yeni bir sayfa açılması anlamına geliyor.

Bugüne kadar TUSAŞ tarafından modernize edilen birçok hava aracı Hava Kuvvetleri tarafından kullanıldı. Hürkuş ise şirket tarafından tasarlanarak üretilen ve envantere giren ilk milli hava aracı olacak.

Sivil alanda kullanılmak üzere geliştirilen Hürkuş-A'nın ardından Hürkuş-B'nin, özellik ve dinamikleri yenilendi.

Hürkuş-B, Hürkuş-A'dan 100 kilogram daha hafif, hızlı, modern ve güçlü bir uçak olarak dikkati çekiyor. Bu varyant, daha stabil ve daha kapsamlı bir uçak olarak tasarlandı.

Sınıfının en iyisi olarak gösterilen Hürkuş-B, sayısal kokpiti, basınçlı kabini, fırlatma koltuğu, oksijen desteği ve iniş takımları açısından jet uçaklardakine benzer sistemlerle donatıldı. 

Toplamda bin uçuş saatini başarıyla aşan ve 150 sorti sayısına geliştirme faaliyetleri kapsamında ulaşan Hürkuş da festival kapsamında gösteri uçuşu yaptı.  

15 Hürkuş Hava Kuvvetleri envanterine girecek

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Az daha sabır ~ 5 ay önce
3d printerlar gelişiyor. :)) biryerden başlamamıza gerek yok. 3d printer alır seri imalata geçeriz 10 seneye. Adamın teki tabanca yapıp internete koymuştu çizimlerini, 3d çıktısını alabiliyordun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçak ~ 5 ay önce
Güzel uçak ama biraz motoru agır şu anda bir çalışma üzerinde ola bilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avio ~ 5 ay önce
Baktım yine kötüleyecek, küçük görecek, değersiz gibi lanse edecek yorum göremedim. Hayır siz geniş koridorlu veya dar gövdeli hava aracı yaptınızda biz mi görmedik. Yapmayın aklınızı başınıza alın evet eleştirin daha iyisi nasıl yapılır yardımcı olun sizide alkışlarız. Bunu siyaset malzemesi yapmayın. Kazasız uçuşlar olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tuhaf ~ 5 ay önce
Kendi kendine triplere girmişsin!
Sabir ! ~ 5 ay önce
Daha iyisini yapabiliyorsaniz buyrun yapin ! Arkadasim konusmak icin konusmayin... adamlar bi yerden basliyor iste bizim turk milleti kadar ulkesini sevmeyen baska millet yoktur (nokta)
evet ~ 5 ay önce
1000 sipariş var 3000 bekleniyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000