30 Eylül 2012, Pazar 09:40:07

KAZANIN SEBEBİ MOTOR ARIZASI

Ankara'da dün yaşanan uçak kazasıyla ilgili bazı detaylar ortaya çıktı...
  • bir çok yorum okadar sığ ve çiğ ki söylenecek söz değil ıslah edecek tekdir mevcut değil. 1- Bilir kişimisiz? sözüm ona kaç hava aracını tanıyorsunuz 2- FDCT ultralight rotax motora sahip 95 oktan kurşunsuz benzin ile çalışır 3- Sorumlu pilot uçak müh. ve ppl-upl lisanslarına sahip ayrıca bakımları için eğitim alımış bakımına yetkili kaldı ki ben tanımıyorum 200 saatlik bakımında değiştirilmesi gereken parçaların daha 100 saatte değiştireni her uçuşunun tüm verilerini soft ortamda muhafaza edeni bu kadar titiz ve örnek bir havacıyı. 4- Hadi Ploutos'un hangarında muhafaza edilen ve gözümüz gibi baktıgımız bu ultralight ha evet sivri zekalı sindelin diyelim ne alakası var 5- Rahmetli arkadaşımın ilk uçuşu değil buradaki tüm taşın altına elini koyanlar gibi camia için birşeyler yapmak isteyen biriydi. TÜRK HAVACILIĞINA DESTEK, AKILLA AZİMLE KARARLILIKLA ÇALIŞARAK OLUR; BUDA BİZİM EN TEMEL GÖREVİMİZDİR. Hedefimizden şaşmadan tüm camiaya iyi mesailer iyi inişler dilerim.
  • ploutos=sindel aynı tas aynı hamam
  • Belli ki simülatör bebeleri gene klavye başında.Allah sizin dilinize düşürmesin,ne kadar çok seviyorsunuz bilmeden atıp tutmayı.Bir kere bu ultralight'ın motoru MOGAS sertifikalı yani OTOMOTIVE GAS ve direk olarak araba benzini kullanabilirsiniz hiiiiç sorun yok.Buradaki sorun KULEDİR. Adam emergency deklare etmiş ancak kuleci önce havayolu uçaklarını indirmiş (tabi burada korkuda var kulecide, ya havayolu uçağında bir bakan-milletvekili varsa geç inince beni şikayet ediverir korkusu) Hakan bey ne yapsın ? Motoru durunca da tarlaya inmeye çalışırken yüksek gerilim hattına takılmış. Bilip bilmeden konuşmayın ne usül bilirsiniz ne kaide bildiğiniz tek şey havayolu özentiliğinden kalan üç beş kırıntı bilgi parçacığı bununlada ortalığı bulandırısınız. Şu yorumları yapanlarınızın kaç tanesi kaç tane ultralight gördü acaba hayatında?Şunu kabul ederim yumurta kabuğuna benzeyen bu ultralight yerine metal gövdeli bir cessna ya da piper olsaydı Anıl kardeşimizin sağ çıkma ihtimali çok yüksekti.
  • Lebanon rumuzuyla yazan arkadaşımızın yazdıklarının tamamı doğru dur bir kaç ilave yapmak gerekirse Ploutos Genel Koordinatörü Erdem Bural Cumartesi Sabahları esenboğa ya gelirken bir benzinlikten bidonlara yakıt alarak getirmekte daha sonra da TC-URS çağrı isimli CTLS Ultralight sahibi tarafından uçurulmaktadır.Günlük uçuşlarında (yönetmelik tabii ki müsaade ediyor ama!)teknisyen tarafından kontrolü olmamaktadır.Benzinliklerdeki 95-97 oktan benzinler otomobillerde bile zaman zaman sorun yaratırken 100 saatlik bakımı dışında teknisyen kontrolü olmayan bir hava aracının yakıttan kaynaklanan ve amatör uçuculukta birleşince 4 aydır Ploutos un yetki almasını bekleyen 24-25 yaşlarındaki Anıl kardeşimizin vefatı ile sonuçlanmıştır.(ALLAH rahmet eylesin).Yaralı arkadaşa da acil şifalar dilerim.
  • Bizim havaciligi ogrenmemiz epey vakit alacak. Daha 10-20 sene duzelmez bu isler. Kulesiyle, meydan yonetimiyle, sivil havacilik yonetimiyle, okullariyla ve pilotlariyla beraber toptan bir reform gerek.
  • Olay dediğiniz gibi olmuş ise pilot arkadaşımızın yakıt kritiğinden dolayı hemen öncelik istemesi, verilmediği takdirde emergency deklare edip uçağı direkt piste çevirmesi gerekirdi. Eğer durum dediğiniz gibi olmuş ise tecrübesizliğin kurbanı olmuşlar.
  • Allah rahmet eylesin..
  • Yazık ama sonunda böyle olacağı belliydi, Uçak Flight Design CTLS ultralight, bu uçak ankara da 5 numaralı apronda Ploutos Havacılık hangarında durur, Hasan bey ne öğretmen, ne öğrenci kendi uçağıyla estikçe zevkine uçan bi abimiz, Anıl Tüccar Allah rahmet eylesin,aylardır Ploutos Havacılığın okul olmasını bekleyip havacılık eğitimine başlamak isteyen, bir pilotaj veya yer eğitimi olmayan bir vatandaş, Ploutos Havacılık Gen. Müd. Verda Altundu'nun bir tanıdığı aynı zaman da Ploutos Havacılığın kağıt üstünde mi bilmiyorum bir çalışanı, Ploutos Havacılığın bir teknik ekibi yok, uçakları Ploutos Gen. Kord. Erdem Bural hangara alır, eksiğine gediğine bakar yanlış anlaşılmasın, Erdem Bural'ın da bir bakım veya teknik lisansı yok, eminim rahmetli Anıl Tüccar, ilk defa uçağa binip kemerini çözmeyi veya bağlamayı bilmediği için çıkamamıştır o uçaktan.Medya ve muhalefetin de desteği ile bu ülkede bu hükümet ve kollarıyla beraber sözüm ona havacılık eğitimi bu olur.Allah rahmet eylesin kardesim.
  • Sevgili Dostum Dün Aksam Yayınlanan Haber de (bir önceki haberlerde bulabilirsin) sorularının tamamına cevap bulabilirsin. Biraz araştırarak yorum yapmani tavsiye ederim. Kazada Ölen Arkadasımıza Allah'tan Rahmet Dülerim Esenboga da ve bir çok meydan da uçan biri olarak küçük uçaklara da aynı hassasiyet gösterilmesini rica ediyorum. 20 mil de havayolu var diye küçük uçağı rüzgar altında beklemeye alan atc arkadaslar bu kazadan biraz ders almalilar. Bir pilot iniş izni istiyorsa (bildigimiz kadari ile ) bunu da defalarca söylüyorsa bir anormallik var demektir. Emergency deklere etmemiş olabilir belki ama bu tip uçaklarda amatör pilotlar uçuyor hata yapmaları doğaldır Atc arkadaslar bu konularda daha deneyimlidirler yonlendirebilirler. Bazı meydanlarda bu konuda gercekten duyarlı arkadaslar var ve hemen sorup nedenini öğrenmeye çalışıyorlar. Havacilik bir bütün olarak ekip işidir. İnsallah zamanla bunlar da gelişerek daha etkin bir sisteme ulaşacak.
  • http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/ankarada-ucak-dustu.html

Alınan bilgiye göre, eğitim uçağı motorunun arızalanması nedeniyle enerji nakil hatlarına çarptı ve Esenboğa Mahallesi'nde bir evin bahçesine düştü. Uçağın kanatlarından biri bir evin camlarını kırarak, hasar oluşmasına neden oldu. Çarpmanın etkisiyle alev alan uçaktaki öğrenci pilot Anıl Tüccar (25) hayatını kaybetti, pilot Hakan Ertan (47) ise yaralandı.

İlk müdahalesi olay yerinde yapılan Ertan, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Olay yerine sevk edilen itfaiye ekipleri, uçaktan çıkarılan Tüccar'ın cansız bedenini Keçiören Adli Tıp Kurumu'na götürdü.

Öte yandan, uçağın bahçesine düştüğü evin sahibi, öğrenci pilotu kurtaramamanın üzüntüsünü yaşadığını belirtti. Ev sahibi, Ertan'ın uçaktan çıktığını ve Tüccar'ı kurtarmaya çalıştığını ancak genç pilotun emniyet kemerinin bir türlü çözülemediğini anlattı.

Bu arada kazayla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

KAZANIN SEBEBİ MOTOR ARIZASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Erdem BURAL PPL-GPL/FI 4810 ~ 6 yıl önce
bir çok yorum okadar sığ ve çiğ ki söylenecek söz değil ıslah edecek tekdir mevcut değil. 1- Bilir kişimisiz? sözüm ona kaç hava aracını tanıyorsunuz 2- FDCT ultralight rotax motora sahip 95 oktan kurşunsuz benzin ile çalışır 3- Sorumlu pilot uçak müh. ve ppl-upl lisanslarına sahip ayrıca bakımları için eğitim alımış bakımına yetkili kaldı ki ben tanımıyorum 200 saatlik bakımında değiştirilmesi gereken parçaların daha 100 saatte değiştireni her uçuşunun tüm verilerini soft ortamda muhafaza edeni bu kadar titiz ve örnek bir havacıyı. 4- Hadi Ploutos'un hangarında muhafaza edilen ve gözümüz gibi baktıgımız bu ultralight ha evet sivri zekalı sindelin diyelim ne alakası var 5- Rahmetli arkadaşımın ilk uçuşu değil buradaki tüm taşın altına elini koyanlar gibi camia için birşeyler yapmak isteyen biriydi. TÜRK HAVACILIĞINA DESTEK, AKILLA AZİMLE KARARLILIKLA ÇALIŞARAK OLUR; BUDA BİZİM EN TEMEL GÖREVİMİZDİR. Hedefimizden şaşmadan tüm camiaya iyi mesailer iyi inişler dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayret ~ 6 yıl önce
ploutos=sindel aynı tas aynı hamam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumlara DİKKAT ~ 6 yıl önce
Belli ki simülatör bebeleri gene klavye başında.Allah sizin dilinize düşürmesin,ne kadar çok seviyorsunuz bilmeden atıp tutmayı.Bir kere bu ultralight'ın motoru MOGAS sertifikalı yani OTOMOTIVE GAS ve direk olarak araba benzini kullanabilirsiniz hiiiiç sorun yok.Buradaki sorun KULEDİR. Adam emergency deklare etmiş ancak kuleci önce havayolu uçaklarını indirmiş (tabi burada korkuda var kulecide, ya havayolu uçağında bir bakan-milletvekili varsa geç inince beni şikayet ediverir korkusu) Hakan bey ne yapsın ? Motoru durunca da tarlaya inmeye çalışırken yüksek gerilim hattına takılmış. Bilip bilmeden konuşmayın ne usül bilirsiniz ne kaide bildiğiniz tek şey havayolu özentiliğinden kalan üç beş kırıntı bilgi parçacığı bununlada ortalığı bulandırısınız. Şu yorumları yapanlarınızın kaç tanesi kaç tane ultralight gördü acaba hayatında?Şunu kabul ederim yumurta kabuğuna benzeyen bu ultralight yerine metal gövdeli bir cessna ya da piper olsaydı Anıl kardeşimizin sağ çıkma ihtimali çok yüksekti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lebanon yorumuna ek ~ 6 yıl önce
Lebanon rumuzuyla yazan arkadaşımızın yazdıklarının tamamı doğru dur bir kaç ilave yapmak gerekirse Ploutos Genel Koordinatörü Erdem Bural Cumartesi Sabahları esenboğa ya gelirken bir benzinlikten bidonlara yakıt alarak getirmekte daha sonra da TC-URS çağrı isimli CTLS Ultralight sahibi tarafından uçurulmaktadır.Günlük uçuşlarında (yönetmelik tabii ki müsaade ediyor ama!)teknisyen tarafından kontrolü olmamaktadır.Benzinliklerdeki 95-97 oktan benzinler otomobillerde bile zaman zaman sorun yaratırken 100 saatlik bakımı dışında teknisyen kontrolü olmayan bir hava aracının yakıttan kaynaklanan ve amatör uçuculukta birleşince 4 aydır Ploutos un yetki almasını bekleyen 24-25 yaşlarındaki Anıl kardeşimizin vefatı ile sonuçlanmıştır.(ALLAH rahmet eylesin).Yaralı arkadaşa da acil şifalar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bizim havaciligi ogrenmemiz ~ 6 yıl önce
Bizim havaciligi ogrenmemiz epey vakit alacak. Daha 10-20 sene duzelmez bu isler. Kulesiyle, meydan yonetimiyle, sivil havacilik yonetimiyle, okullariyla ve pilotlariyla beraber toptan bir reform gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
11:23 te yazan arkadaşa ~ 6 yıl önce
Olay dediğiniz gibi olmuş ise pilot arkadaşımızın yakıt kritiğinden dolayı hemen öncelik istemesi, verilmediği takdirde emergency deklare edip uçağı direkt piste çevirmesi gerekirdi. Eğer durum dediğiniz gibi olmuş ise tecrübesizliğin kurbanı olmuşlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mekanı cennet olsun. ~ 6 yıl önce
Allah rahmet eylesin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lebanon ~ 6 yıl önce
Yazık ama sonunda böyle olacağı belliydi, Uçak Flight Design CTLS ultralight, bu uçak ankara da 5 numaralı apronda Ploutos Havacılık hangarında durur, Hasan bey ne öğretmen, ne öğrenci kendi uçağıyla estikçe zevkine uçan bi abimiz, Anıl Tüccar Allah rahmet eylesin,aylardır Ploutos Havacılığın okul olmasını bekleyip havacılık eğitimine başlamak isteyen, bir pilotaj veya yer eğitimi olmayan bir vatandaş, Ploutos Havacılık Gen. Müd. Verda Altundu'nun bir tanıdığı aynı zaman da Ploutos Havacılığın kağıt üstünde mi bilmiyorum bir çalışanı, Ploutos Havacılığın bir teknik ekibi yok, uçakları Ploutos Gen. Kord. Erdem Bural hangara alır, eksiğine gediğine bakar yanlış anlaşılmasın, Erdem Bural'ın da bir bakım veya teknik lisansı yok, eminim rahmetli Anıl Tüccar, ilk defa uçağa binip kemerini çözmeyi veya bağlamayı bilmediği için çıkamamıştır o uçaktan.Medya ve muhalefetin de desteği ile bu ülkede bu hükümet ve kollarıyla beraber sözüm ona havacılık eğitimi bu olur.Allah rahmet eylesin kardesim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fİ ' ye ~ 6 yıl önce
Sevgili Dostum Dün Aksam Yayınlanan Haber de (bir önceki haberlerde bulabilirsin) sorularının tamamına cevap bulabilirsin. Biraz araştırarak yorum yapmani tavsiye ederim. Kazada Ölen Arkadasımıza Allah'tan Rahmet Dülerim Esenboga da ve bir çok meydan da uçan biri olarak küçük uçaklara da aynı hassasiyet gösterilmesini rica ediyorum. 20 mil de havayolu var diye küçük uçağı rüzgar altında beklemeye alan atc arkadaslar bu kazadan biraz ders almalilar. Bir pilot iniş izni istiyorsa (bildigimiz kadari ile ) bunu da defalarca söylüyorsa bir anormallik var demektir. Emergency deklere etmemiş olabilir belki ama bu tip uçaklarda amatör pilotlar uçuyor hata yapmaları doğaldır Atc arkadaslar bu konularda daha deneyimlidirler yonlendirebilirler. Bazı meydanlarda bu konuda gercekten duyarlı arkadaslar var ve hemen sorup nedenini öğrenmeye çalışıyorlar. Havacilik bir bütün olarak ekip işidir. İnsallah zamanla bunlar da gelişerek daha etkin bir sisteme ulaşacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fİ'ye cevap ~ 6 yıl önce
http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/ankarada-ucak-dustu.html

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000