15 Mart 2013, Cuma 14:27:05

YER TESLİMİ BUGÜN

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 2023 hedefleri arasında yer alan 30 milyon yolcu kapasiteli iki havaalanından birisi olan Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın yer teslimi bugün yapılıyor...
  • Aslan kaplan edebiyati iyi de somut bir sey yok
  • Kredi bulması mümkün olmayan şirketlere ihaleler veriliyor. Sonuç hüsran. Aynı olay şimdi ercan havalimanında ceryan ediyor. İşletmeden yoksun insanlar havalimanı ihalesi alıyor. Yazık
  • Üzülme be kardeşim. Atarsın artık üç beş kuruş yapılır bu hava alanı. Sen içini rahat tut. Duydunmu? hamama giren terkler diye bir söz var ya aynen onda olduğu gibi KOÇOĞLU biraz terler ama sana bir zararı olmaz. Sen de göreceksin ki bu hava alanı aslanlar gibi yapılacak. En geç 2014 yılında da açılacak.
  • dün de yazdım, bugünde yazıyorum bu işin başında yapılan hukuksuzluklar hadi neyse, oldu bitti. Peki ihaleden sonra bu proje neden lastik gibi uzadı, çünkü firma krediyi bulamadı, iki gündür çıkan haberlerde kredi ile ilgili veya finansman ile ilgili tek kelime var mı? lafın kısası hani para nerede kardeşim? bu inşaat nasıl yapılacak?
  • kolay gelsin, cok buyuk bir organizasyon, insaat asamasinda da bolgeye, isletmede de ulkeye cok faydasi olacaktir

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından başta Mersin ve Adana olmak üzere bölgeye hizmet vermek amacıyla konvansiyonel boyutlarda yapımı planlanan Çukurova Bölgesel Havaalanı'nın ihalesi 15 Aralık 2011 Perşembe günü yapılmıştı.

Çukurova Bölgesel Havaalanı ihalesinde tek teklif 357 milyon 71 bin 685 avro yatırım bedeli ve 9 yıl 10 ay 10 gün işletim süresi ile Sky Line Havacılık-Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubundan gelmişti.

İhale sonucunun, DHMİ yönetim kurulu tarafından onaylanmasının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın onayından geçen proje için yer teslimi bugün yapılacak.

Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak Çukurova Bölgesel Havalimanı, tamamı özel sektör tarafından yapılan ikinci havaalanı olacak ve inşasının 36 ayda bitirilmesi hedefleniyor.

Yolcu kapasitesi 30 milyon olacak

İlk aşamada 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak ve ihtiyaca göre kapasitesi artırılabilir şekilde planlanan havaalanının kapasitesinin, daha sonra 30 milyona çıkarılması hedefleniyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 2023 hedefleri arasında yer alan 30 milyon kapasiteli iki havaalanından birisinin Çukurova Bölgesel Havaalanı olması planlanıyor.

Hem iç hem dış hat trafiğine açık olacak havaalanı, konumu itibariyle Adana-Mersin karayoluna, Adana ve Mersin şehir merkezlerine yakın olması dolayısıyla her yere kolay ulaşım imkanı sağlayacak.

Proje kapsamında yapılacaklar

İhaleyi kazanan firma, proje kapsamında, pist, ihtiyaç halinde pist olarak da kullanılabilecek paralel taksi yolu, ana pist sonlarında 60 metreye 60 metre emergency pist, emniyet sahaları ve onların sonunda RESA sahaları yapacak.

Apron, özel hangarlar bölgesi apronu, kargo terminal apronu, yer hizmet araçları park alanı, iç ve dış hatlar terminal binası, havaalanı oteli, otopark ve bağlantı yolları, VIP binası, CIP binası, kule, kaza yangın istasyonu binası, genel hizmetler-özel hizmetler araç garajı, kara araçları akaryakıt ikmal tesisleri, su deposu, ısı ve güç merkezi, kargo terminali, havaalanı giriş kontrol noktası, apron bariyer binası, çöp toplama ve ayıklama merkezi, regülatör binaları, çevre güvenlik yolu ile sistem ve tesisler ile uçak yakıt hidrant sistemini yapacak.

Yer teslimi yapıldıktan sonra 36 ayda inşaat çalışmalarını tamamlayacak firmanın daha sonra işletme süresi başlayacak, işletme süresi bittikten sonra da işletme idareye devredilecek. İhalenin devrinin ardından yapılacak havaalanı kiralama ihalesinde, en yüksek kira teklifini veren firma ihaleyi kazanacak.

Çukurova Bölgesel Havaalanı yapımı için 8 milyon metrekarenin üzerinde bir alan kamulaştırıldı. (Haber7)

YER TESLİMİ BUGÜN

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

ankarali ~ 9 yıl önce
Aslan kaplan edebiyati iyi de somut bir sey yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kredi ~ 9 yıl önce
Kredi bulması mümkün olmayan şirketlere ihaleler veriliyor. Sonuç hüsran. Aynı olay şimdi ercan havalimanında ceryan ediyor. İşletmeden yoksun insanlar havalimanı ihalesi alıyor. Yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ankaralı ~ 9 yıl önce
Üzülme be kardeşim. Atarsın artık üç beş kuruş yapılır bu hava alanı. Sen içini rahat tut. Duydunmu? hamama giren terkler diye bir söz var ya aynen onda olduğu gibi KOÇOĞLU biraz terler ama sana bir zararı olmaz. Sen de göreceksin ki bu hava alanı aslanlar gibi yapılacak. En geç 2014 yılında da açılacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ankaralı ~ 9 yıl önce
dün de yazdım, bugünde yazıyorum bu işin başında yapılan hukuksuzluklar hadi neyse, oldu bitti. Peki ihaleden sonra bu proje neden lastik gibi uzadı, çünkü firma krediyi bulamadı, iki gündür çıkan haberlerde kredi ile ilgili veya finansman ile ilgili tek kelime var mı? lafın kısası hani para nerede kardeşim? bu inşaat nasıl yapılacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayirli olsun ~ 9 yıl önce
kolay gelsin, cok buyuk bir organizasyon, insaat asamasinda da bolgeye, isletmede de ulkeye cok faydasi olacaktir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
evet ~ 9 yıl önce
Kimlere faydalı olacağı belli

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000