08 Haziran 2009, Pazartesi 08:03:40

Ulaştırma Bakanı'ndan Havaalanı açıklaması

KKTC Ulaştırma Bakanı Salih Usar, Geçitkale Havaalanı hakkında konuştu...
  • SN ZORLU TÖRE ÜLKESİNİN YILLARCA SİYASİ ARENASINDA İHTİYAÇLARINI DİLE GETİRMEK İÇİN BÜYÜK ÇABALAR HARCADI..SONUNDA UBP ÇATISI ALTINDA KKTC MECLİSİNE GİRDİ ..KENDİSİNİ GÖNÜLDEN KUTLUYORUM.YAKIŞTI .ŞİMDİ İSE YILLARDIR SORUNU GÖRMEMİŞ İNSANLARIN BAKANLIK YAPTIĞI YANLIŞ İŞLEMLERİ ORTAYA ÇIKARMIŞ OLMASI NE KADAR AKILCI BİR MİLLET VEKİLİ OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR..İŞTE SN USAR SAKAL BIRAKMAKLA ELİT BİR BAKAN OLUNMAZ BAKTIĞINI GÖRMEYEN OLDUĞUNUZ İÇİN KKTC HALKI SİZLERİ BU GÖREVLERDEN ALDI ..TEŞEKKÜRLER KKTC HALKI ..
  • DEVLET OLDUNUZ..ANCAK BU ÜLKENİN SORUNLARINI HALA ANLAMAMIŞ BİR CTP DÖNEMİ BAKAN YAPTIĞINIZ BU BEYEFENDİ ÜLKESİNİN YABANCI TURİST LERİN ÜLKESİNİ ZİYARET ETMESSE KAYIPLARI NELER OLACAK HESAP EDEMİYOR VE GEÇİTKALE HAVAALANININ KAPANMASINA VEDE KULLANILMAZ HALE GELMESİNE GÖZ YUMUYOR. YENİ SEÇİLEN HÜKÜMETİN VEDE BENİM DE İYİ TANIDIĞIM
  • Kıbrıs Adasında Hem KKTC hemde Türkiye için stratejik önemi büyük olan askeri ve sivil maksatlı kullanımı olan bir havaalanının etrafına yüksek gerilim hattı çekerek emniyetini düşürmek ve bunun gerekliliğini savunabilmek.Başka güçlere hizmet veya vatan hainliğidir.Kimse alınmasın.

Eski Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Salih Usar yaptığı yazılı açıklamada, UBP milletvekili Zorlu Töre’nin Perşembe günü yaptığı konuşmada Geçitkale Havaalanı yakınlarına döşenen yüksek gerilim hatlarının uçuşları tehdit ettiğini, bu nedenle havaalanının kapatıldığını dile getirdiğini ve havaalanının kapatılması sonucu 10 milyon TL tutarında zarar meydana geldiğini söylediğine dikkat çekerek bu konudaki uygulamalarla ilgili bilgi verdi.

Usar, uygulamanın Kıb-Tek yetkililerinin, yeni iletim hatlarının döşenmemesi durumunda, yaz aylarında Lefkoşa’ya yeterli elektrik verilememesinden dolayı ciddi elektrik kesintileri olabileceğine dikkat çekmesi nedeniyle yapıldığını ve bu nedenle hükümetin de bu nedenle havaalanını 8 ay süreyle uçuşa kapadığını kaydetti.
Ülkede yaşanan enerji sorununa çözüm getirmek amacıyla CTP-BG ağırlıklı hükümetler döneminde gerek elektrik santrallarının kurulmasında, gerek mevcut trafoların kapasitesinin arttırılması ile yeni trafoların inşa edilmesinde ve gerekse iletim hatlarının yenilenmesinde çok büyük yatırımlara gidildiğini belirten Usar, “Geçitkale elektrik hatları, ingiliz sömürge döneminde inşa edilmiş olup Geçitkale Havaalanı inşa edildiğinde sözü edilen bu eski iletim hatları vardı ve devrede idi. Ve bu hatların varlığı uçuşlar için tehlike oluşturmamakta idi. Nitekim Geçitkale Havaalanı yıllarca, faaliyette olan tek havaalanı olarak, kullanılmıştır” şeklinde devam etti.

İletim hatları master planı
2005 – 2010 yıllarına ait iletim hatları master planı, UBP’nin hükümette olduğu dönemde hazırlandığını ve o dönemde de Geçitkale havaalanının bulunduğunu belirten Usar, yeni iletim hatlarına ilişkin master plan, Türkiye Elektrik Kurumuna bağlı uzmanlar tarafından hazırlanırken, izin ve kamulaştırma sorunu yaşanmaması amacıyla, eski iletim hatlarına paralel olarak inşa edilmesinin öngörüldüğünü, kendilerinin yaptığının ise UBP’nin hükümette iken hazırlanan master plana uygun biçimde iletim hatlarını döşemek olduğunu anlattı.

“Bakanlığımız döneminde, yeni iletim hatlarının uçuş emniyeti açısından değerlendirilmesi ve bir sakınca bulunup bulunmadığına ilişkin görüşleri alınmak amacıyla konu, TC Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğüne aktarılmıştır” diyen Usar, konunun bakanlık yetkilileri ile Kıb-Tek yetkililerinin katıldığı toplantıda konu ele alınıp değerlendirildiğini, toplantıda Kıb-Tek yetkililerinin, yeni iletim hatlarının döşenmemesi durumunda, yaz aylarında Lefkoşa’ya yeterli elektrik verilememesinden dolayı ciddi elektrik kesintileri olabileceğine dikkat çektiklerini kaydetti.

Yeni bir güzergâhın belirlenmesi ve hattın buna göre revize edilip döşenmesi için yaklaşık 8 ay gibi bir süreye gereksinim olduğunun da Kıb-Tek yetkililerince ifade edildiğini belirten Usar şöyle devam etti: “Nasıl bir yol izleneceğine ilişkin kesin bir sonuca ulaşabilmek için DHMİ’nin görüş ve tavsiyelerine ihtiyaç vardı. En kötü olasılık (Lefkoşa’nın elektriksiz bırakılması) dikkate alınarak, kesin karar verilene dek, Geçitkale Havaalanı uçuşlara kapatılmıştır. Aksi halde iletim hatlarının döşenmesi durdurulacak ve Lefkoşa’ya yaz aylarında yeterli elektrik verilememe riski ortaya çıkacaktı.Bu gerekçelerden yola çıkan dönemin Bakanlar Kurulu, aldığı bir kararla havaalanını 8 ay süreyle uçuşlara kapatmıştır. Kapatma kararının yanısıra DHMİ ile olan yazışma ve temaslara devam edilmişti.19 Nisan seçimlerinden sonra DHMİ Genel Müdürlüğü, KKTC Sivil Havacılık Dairesine göndermiş olduğu bir yazıda konu ile ilgili görüşlerine yer vermiştir.”

DHMİ’nin görüşlerine göre sadece 3 adet direğin boyunda yapılacak düzenleme ile uçuş emniyeti eski durumuna, yani yeni iletim hatları döşenmeden önceki durum ne ise ona getirilmiş olacağını belirten Usar sözlerini şöyle tamamladı: “Bu nedenle iniş ve kalkış için geçmişte belirlenmiş olan esaslarda herhangi bir değişiklik gerekmeyecektir… Sorun şu anda UBP hükümetinin ve ilgili bakanının önünde çözüm beklemektedir. Ya üç direğin boyunu DHMİ tarafından belirtilen yüksekliğe çekip havaalanını yeniden uçuşlara açacaklar ya da iletim hatları için yeni bir güzergah belirleyip gerekli çalışmaları buna göre yaparak havaalanını uçuşlara açacaklar. Bunun kararını vermek UBP hükümetine ve onun bakanına aittir.”

Ulaştırma Bakanı'ndan Havaalanı açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
SN ZORLU TÖRE ÜLKESİNİN YILLARCA SİYASİ ARENASINDA İHTİYAÇLARINI DİLE GETİRMEK İÇİN BÜYÜK ÇABALAR HARCADI..SONUNDA UBP ÇATISI ALTINDA KKTC MECLİSİNE GİRDİ ..KENDİSİNİ GÖNÜLDEN KUTLUYORUM.YAKIŞTI .ŞİMDİ İSE YILLARDIR SORUNU GÖRMEMİŞ İNSANLARIN BAKANLIK YAPTIĞI YANLIŞ İŞLEMLERİ ORTAYA ÇIKARMIŞ OLMASI NE KADAR AKILCI BİR MİLLET VEKİLİ OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR..İŞTE SN USAR SAKAL BIRAKMAKLA ELİT BİR BAKAN OLUNMAZ BAKTIĞINI GÖRMEYEN OLDUĞUNUZ İÇİN KKTC HALKI SİZLERİ BU GÖREVLERDEN ALDI ..TEŞEKKÜRLER KKTC HALKI ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
DEVLET OLDUNUZ..ANCAK BU ÜLKENİN SORUNLARINI HALA ANLAMAMIŞ BİR CTP DÖNEMİ BAKAN YAPTIĞINIZ BU BEYEFENDİ ÜLKESİNİN YABANCI TURİST LERİN ÜLKESİNİ ZİYARET ETMESSE KAYIPLARI NELER OLACAK HESAP EDEMİYOR VE GEÇİTKALE HAVAALANININ KAPANMASINA VEDE KULLANILMAZ HALE GELMESİNE GÖZ YUMUYOR. YENİ SEÇİLEN HÜKÜMETİN VEDE BENİM DE İYİ TANIDIĞIM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kıbrıs Adasında Hem KKTC hemde Türkiye için stratejik önemi büyük olan askeri ve sivil maksatlı kullanımı olan bir havaalanının etrafına yüksek gerilim hattı çekerek emniyetini düşürmek ve bunun gerekliliğini savunabilmek.Başka güçlere hizmet veya vatan hainliğidir.Kimse alınmasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000