01 Mayıs 2010, Cumartesi 08:43:28

Uçuşa engel olan minare yıkılacak!

Havaalanının bulunduğu bölgedeki cami minaresi yıkılacak! Peki neden?
  • Eger minare yaklasma hattina,ucus guvenligine engel oluyorsa kisaltilir.Bununla ilgili neden tartisiliyor,mahkeme karari gerekiyor anlamak mumkun degil.Yapilirken kim nasil izin vermis (vermisse) bu arastirilir,bu isin cezasi buna izin verene kesilir ayri bir konu.Biz ne zaman sehir planlamasini ogrenecegiz,ne zaman dogru yere dogru insanlar getirilecek,ne zaman isini dogru yapmayan insanlar hatalarindan sorumlu tutulacaklar o zaman bu sorunlar azalacak (yok olmasi zor,herkes hata yapabilir ama belli ki bu minareye izin veren kurum havacilik ile ilgili bilgisi olmayan,uzman birine danismasini bile bilmeyen bir kurum).
  • Camii yi yaparken düşünmediler değil mi ? Şimdi de yıkmak için para harcayacaklar. Biri de Atlas buraya uçtu bir şey olmadı demiş. Isparta ne oldu ?
  • yorum yapana soru şu:1_siz türkiyede tarifeli olarak uçan hangi havayolu şirketinin VFR/VMC uçtuğunu duydunuz?2_atlasjet kim oluyor ki SHGM nin müsade etmediği bir usulü(VFR/VMC) uygulamaya koyabiliyor?VE BU DOĞRULTUDA UÇUŞ PLANLAMASI YAPABİLİYOR?
  • Uşak Belediyesinin bir master planı var mı acaba? Meydan camiden eski. Burasının ilerde daha da büyük bir meydan haline gelebileceği daha önceden düşünülemedi mi? Cami yapılırken mania kriterleri dikkate alınmadan minare yapılırsa sonradan yaptıran ile yıktıran halinde karşı karşıya gelinir. Sadece Uşak için ifade etmiyorum hemen her meydanın mesela pist uzantısında benzin istayonu veya tüp gaz depolama tesisi var. Bunlar için de Hv.K.K.lığından veya DHMI den müsaade alınmalıdır. Atlasjet bu minareyi VFR olarak dikkate almıştır. IFR /IMC şartlarda talimatlar bu minareye müsade etmiyor. Dolayısı ile kamu yararı kısaltılması yönündedir. Tokattaki gibi minareyi kısaltıp kavakları uzatmasınlarda...
  • atlasjet bu meydana iki yıl uçtu bu minare o zamanda vardı.niye şimdi bu karar alındı.biz bunun sebebini merak ediyoruz.YOKSA BİRİLERİ BURAYA UÇMAKTAN KORKUYOR MU?
  • kimse din, iman tartışması yapmasın. uçuş güvenliği yani insan güvenliği herşeyin başında. cami-minare insanlara hizmet için var, insana zarar veren ne olursa olsun kaldırın dememiş mi peygamberimiz. o halde tartışmaya gerek yok, yıkılır, çok daha yükseği, güzeli uçuş sahası dışına konulur. çok yerinde bir karar olmuş. hayırlı olsun.

Uşak Belediyesi'nin uçuş güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle, havaalanının bulunduğu bölgede yer alan Hacı Aliler Furkan Cami'nin minaresinin yıkımı kararı yargı tarafından onandı.

Uşak Belediyesi'nden alınan bilgiye göre Manisa İdare Mahkemesi, 55 metrelik minarenin 22 metreye düşürülmesi gerektiğine hükmetti. Caminin binasının yıkımının uygun görülmediği belirtildi.

YIKIM  İÇİN  İHALE VAR

Belediyenin Fen İşleri Müdürlüğü yıkım için çalışma başlattı. Yıkım için önümüzdeki günlerde ihale süreci başlayacağı belirtildi.

Camiyi yaptıran Mehmet Ali Altay, karara itiraz edeceğini ve camiyi yıktırmayacağını bildirdi.

Söz konusu minarenin yıkımını geçen sene Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü istemişti. Uşak Valiliği yıkım kararını belediyeye bildirmişti.

Uçuşa engel olan minare yıkılacak!

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 14 yıl önce
Eger minare yaklasma hattina,ucus guvenligine engel oluyorsa kisaltilir.Bununla ilgili neden tartisiliyor,mahkeme karari gerekiyor anlamak mumkun degil.Yapilirken kim nasil izin vermis (vermisse) bu arastirilir,bu isin cezasi buna izin verene kesilir ayri bir konu.Biz ne zaman sehir planlamasini ogrenecegiz,ne zaman dogru yere dogru insanlar getirilecek,ne zaman isini dogru yapmayan insanlar hatalarindan sorumlu tutulacaklar o zaman bu sorunlar azalacak (yok olmasi zor,herkes hata yapabilir ama belli ki bu minareye izin veren kurum havacilik ile ilgili bilgisi olmayan,uzman birine danismasini bile bilmeyen bir kurum).

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Camii yi yaparken düşünmediler değil mi ? Şimdi de yıkmak için para harcayacaklar. Biri de Atlas buraya uçtu bir şey olmadı demiş. Isparta ne oldu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
yorum yapana soru şu:1_siz türkiyede tarifeli olarak uçan hangi havayolu şirketinin VFR/VMC uçtuğunu duydunuz?2_atlasjet kim oluyor ki SHGM nin müsade etmediği bir usulü(VFR/VMC) uygulamaya koyabiliyor?VE BU DOĞRULTUDA UÇUŞ PLANLAMASI YAPABİLİYOR?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Uşak Belediyesinin bir master planı var mı acaba? Meydan camiden eski. Burasının ilerde daha da büyük bir meydan haline gelebileceği daha önceden düşünülemedi mi? Cami yapılırken mania kriterleri dikkate alınmadan minare yapılırsa sonradan yaptıran ile yıktıran halinde karşı karşıya gelinir. Sadece Uşak için ifade etmiyorum hemen her meydanın mesela pist uzantısında benzin istayonu veya tüp gaz depolama tesisi var. Bunlar için de Hv.K.K.lığından veya DHMI den müsaade alınmalıdır. Atlasjet bu minareyi VFR olarak dikkate almıştır. IFR /IMC şartlarda talimatlar bu minareye müsade etmiyor. Dolayısı ile kamu yararı kısaltılması yönündedir. Tokattaki gibi minareyi kısaltıp kavakları uzatmasınlarda...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
atlasjet bu meydana iki yıl uçtu bu minare o zamanda vardı.niye şimdi bu karar alındı.biz bunun sebebini merak ediyoruz.YOKSA BİRİLERİ BURAYA UÇMAKTAN KORKUYOR MU?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
kimse din, iman tartışması yapmasın. uçuş güvenliği yani insan güvenliği herşeyin başında. cami-minare insanlara hizmet için var, insana zarar veren ne olursa olsun kaldırın dememiş mi peygamberimiz. o halde tartışmaya gerek yok, yıkılır, çok daha yükseği, güzeli uçuş sahası dışına konulur. çok yerinde bir karar olmuş. hayırlı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000