04 Temmuz 2011, Pazartesi 11:25:22

HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ ARANIYOR...

Devlet Hava Meydanları İşletmesi hava trafik kontrolörü alacağını duyurdu...
  • Duyuru heaş meydan otoritesi güvercin alım ihalesine çıkıyor. heaşpatronu heaş mailleri dışarıya haberleşmeye kapatılsın emri verdi . Bundan sonra haberleşme heaş da güvercinler ile sağlanacak. Güvercin tedarikçileri için, heaş Güvercin alım ihalesi tarihi web sayfasından ve gazeter aracığıyla duyurulacaktır
  • iskenderun shyo da okuyan arkadaşa... iş o kadar da zor değildir özellikle trafiği düşük hatay gibi meydanlarda (ortalama günde 10 trafik) Ayrıca o 54 yaşındaki M.Y. abinin ingiltere de çalıştığını ilk kez senden duyuyorum:)))
  • çok doğru bir tespit bir kabin memuru olarak kesinlikle katılıyorum.
  • türkiye şartlarında herkes kolay okuyamıyor. okuyanların büyük bölümü sağlam bir işim olsun diye okuyor. demek ki bu iş için okuyan adam arıyorlar. arkadaşlara hak veriyorum malesef ki lise mezunlarını pilot olarak alabiliyorlar parayı basar ise. önemli olan konu kendini yetiştirmiş ve üniversite mezunu olan birinin yerine liselinin seçilmesi. hiyerarşiye göre uysalar ne ala. mesela ben lisans mezunuyum deseler ki senle aynı derece bir okuldan mezn üstüne yüksek yapmış derim tabiki onun standardı fazla ise onu alın diye ama burası türkiye ve hala işsiz gezen birdüna genç var ben dahil.
  • İskenderun Sivil Hava Ulş. İşt. öğrencisiyim. Mayıs ayında Hatay Havaalnında görevli 54 yaşında bir ATC ile görüşüştüm 4.500tl maaş alıyormuş, Önceden Atatürkte ondan önce de İngilterede çalışmış. İngilteredeki maaşının 8bin pound olduğunu söylemişti. Atatürkten Hataya gelmesinin nedenide iş yoğunluğuymuş. Bu mesleği tercih ediceklerin bilmesi gerek; vardia usülü çalışma saatleri ve mesai saatinizin çoğunu konuşmakla geçirebilirsiniz yoğunluğa bağlı olarak. En son olarakta yaşınızın ilerlediği yıllarda bu mesleği sürdürüp sürdüremiyeceğinizi düşünmeniz lazım
  • ATC olamayın AIS memuru olun. Maaş aynı stres yok, yorulmak yok. Bu işte yaş sınırı gerekli. Maaşlar hiç tatmin edici değil. Çok meşakatli bir iş. Havacılık sevgisi dediğiniz olayı 5 yıldan fazla yaşatanı görmedim. Maaşlar 3800 TL değil daha da altında. Aldığınız maaşın yarısı vergiye kesilir. Emekli olunca 800 TL maaş tabi o günleri görebilirseniz. Kurumda saygınlığınız pek yoktur, herkes maaşınıza takık durumdadır. İlk fırsatta çoğumuz pilot olmaya, sektör değiştirmeye veya yurt dışına gitmeye çalışır. Personelin kalitesi arttıkça istifalar aynı oranda artmakta. Cümle cümle yorumları özetledim, isteyen denesin görsün. Okul mezunlarının işi zor. O kadar emek ver sonra Ağrı'ya git. 2 yılda gelirsin demiş birisi sen garanti veriyor musun?
  • 25 mile kadar "keep high speed" 25 mile gelince "minimum clean speed" ahh bir de " practicable minimum speed" var... siz anladınız onu...
  • Bayan Kontrolorler bıraz daha anlasılır bır lısan kullanın havada cozmek ıcın ugrasıyoruz artı kısa kesseler daha iyi olacak ınsanın canını sıkmaktan baska bırsey degıl:=)hepsindede gizli pelteklik var o maddeyıde kaldırsınlar
  • kontrolör olmak pilot olmaktan zor abicim kapı gibi ortada.kimsenin zoruna gitmesin.pilotlukta ne yaş sınırı var ne kpss nede 4 yıllık okul mezunu olma şartı.açıköğretim mezunları şu an atlasjette uçuyor bana bilgi satmayın.kimse pilotluğu küçümsemiyor ama bugün paran varsa alırsın pilotluk lisansını ama paran varsa kontrolör olamazsın bu kadar basit.ilan ortada
  • ya arkadaş yalan mı asıl cahil olan sensin atpl için minumum lise mezuniyeti aranmıyor mu?daha sonra torpili koyan sağ koltuğa oturmuyor mu?aç ayjetin tarkimin atpl alma şartlarını oku zorunamı gitti.adam istese alır lisansı hiç pilotluk yapmaz ama aynı şartlarla atc olmaz bu kadar basit
Hava trafik kontrolör adayları için sevindirici haber...

Devlet Hava Meydanları İşletmesi hava trafik kontrolörü alımı yapacağını duyurarak sınav koşullarını açıkladı. Resmi Gazete'te yayınlanan duyuruda stajyer ve asistan kontrolör alımı yapılacağını duyuran DHMİ, sınav koşullarını, aranan şartları ve hangi havalimanına ne kadar alım yapılacağını açıkladı.

İşte DHMİ'nin o duyurusu:

 

4 Temmuz 2011 Tarihli ve 27984 Sayılı Resmi Gazete 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünden: 
 

Alımı yapılacak personel: Asistan Hava Trafik Kontrolörü, Stajyer Hava Trafik Kontrolörü... 
 

Giriş sınav duyurusu ve kurum ve alınacak pozisyona ilişkin bilgiler... 

Sınavı Açan Birim: Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü. 

Görev Yeri: DHMİ Taşra Teşkilatı 

Atama Yapılacak Kadro Unvanı ve Sayısı:  Asistan Hava Trafik Kontrolörü: 10 adet,  Stajyer Hava Trafik Kontrolörü: 100 adet. 

Stajyer Hava Trafik Kontrolörü Adayları için KPSS Puan Türü ve Taban Puanı: KPSSP3 puan türünden en az 80 puan 

Asistan Hava Trafik Kontrolörü Adayları için KPSS Puan Türü ve Taban Puanı: KPSSP3 puan türünden en az 70 puan 

KPSS Puanının Geçerlilik Yılı: 10-11 Temmuz 2010 tarihli Kamu Personeli Seçme Sınavı. 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü bünyesinde 399 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3/c Bendi kapsamında istihdam edilmek üzere, 31/1/2007 tarih ve 26420 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Hava Trafik Kontrol Hizmetleri Personeli Lisans ve Derecelendirme Yönetmeliği’nde belirtilen hükümler çerçevesinde aşağıdaki şartlara haiz açıktan atama ile personel alınacaktır. 

Stajyer hava trafik kontrolör adayları için, 

a) T.C. vatandaşı olmak, 

b) Hava Trafik Kontrol Kursunun Başlayacağı 12/12/2011 tarihi itibariyle, 27 yaşından gün almamış olmak, (12/12/1985 ve sonrasında doğmuş olmak.) 

c) 4 yıllık fakülte veya yüksek okul mezunu olmak, 

ç) ICAO ANNEX’1 kriterlerine uygun “Hava Trafik Kontrolörü olur” ibareli sağlık raporu almak, (aranan şartlar www.dhmi.gov.tr adresinde yer alan Hava Trafik Kontrol Hizmetleri Personeli Lisans ve Derecelendirme Yönetmeliği’nde yazılı bulunmaktadır. ) 

d) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edinim ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak. 

f) İlan edilen KPSSP3 puan türünden 80 ve daha üzeri puan aldığını belgelemek, 

g) Hava/yer ve yer/yer sesli iletişiminde Türkçe ve İngilizce dillerinde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmamak, (Bu durum sınav komisyonunca tespit edilerek tutanak altına alınır ve yazılı sınavı geçmiş olsalar bile sınavı kazanmış sayılmaz ve elenirler. ) 

h) Başvuru sırasında, İngilizce dilinde KPDS sınavından en az 70 veya TOEFL sınavından en az 193 veya IELTS sınavının her bölümünden en az 6,5 veya FCE sınavından en az A veya CAE sınavından en az C veya CPE sınavından en az C düzeyinde puan aldığını belgelemek, 

Asistan hava trafik kontrolör adayları için, 

a) T.C. vatandaşı olmak, 

b) 4 yıllık fakülte veya yüksek okul mezunu olmak, 

c) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak. 

ç)ICAO ANNEX’1 kriterlerine uygun “Hava Trafik Kontrolörü olur” ibareli sağlık raporu almak,(aranan şartlar www.dhmi.gov.tr adresinde yer alan Hava Trafik Kontrol Hizmetleri Personeli Lisans ve Derecelendirme Yönetmeliği’nde yazılı bulunmaktadır. ) 

d) Geçerli bir hava trafik kontrolör lisansına sahip olmak, 

e) İlan edilen KPSSP3 puan türünden 70 ve daha üzeri puan aldığını belgelemek, 

f) Hava/yer ve yer/yer sesli iletişiminde Türkçe ve İngilizce dillerinde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmamak, (Bu durum sınav komisyonunca tespit edilerek tutanak altına alınır ve yazılı sınavı geçmiş olsalar bile sınavı kazanmış sayılmaz ve elenirler.) 

SINAVLARIN YAPILIŞ ŞEKLİ 

- Hava Trafik Kontrol adaylarının seçimi için geliştirilmiş, bilgisayar destekli seçme sınavı veya 

- Genel yetenek, muhakeme, zeka, hafıza ve çabuk karar verme gibi özellikleri test etmeye yönelik yazılı sınav ve 

- Türkçe ve İngilizce dillerinde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmamak gibi özelliklerin tespitine yönelik sözlü sınav şeklinde uygulanacaktır. 

BAŞVURU ŞEKLİ VE İSTENİLEN BELGELER 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Stajyer Hava Trafik Kontrolörü, Asistan Hava Trafik Kontrolörü, Pozisyonlarına İlk Defa Atanacak Adayların Seçme Sınavlarına Dair Yönetmelik gereğince duyurulan boş pozisyonların sayısının 5 (Beş) katı kadar aday KPSSP3 puanı en yüksekten başlamak üzere yazılı yarışma sınavına çağırılacaktır. Her iki unvan grubunun KPSSP3 puanı kendi içinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. 

Söz konusu açıktan atama ile atanması öngörülen pozisyonlardan şartların uymaması nedeniyle atama yapılamaması halinde sıradaki adaya hak tanınacaktır. 

Adaylar; Bilgisayar destekli seçme programı sınavı veya yazılı sınavlarda almış oldukları puan sırasına göre sözlü sınava çağırılacaktır. 

Sınava girmek isteyen adaylar; Genel Müdürlükten veya Web sitesinden (www.dhmi.gov.tr) temin edecekleri Aday Başvuru Formu’nu doldurarak, aşağıdaki belgelerle birlikte 4/7/2011-5/8/2011 Tarihleri arasında DHMİ Genel Müdürlüğü Personel ve İdari İşler Daire Başkanlığında olacak şekilde şahsen veya posta yoluyla başvuracaklardır. Postadaki gecikmelerden dolayı kuruluşumuz sorumlu olmayacaktır. 

İstenen belgeler:

a) Yüksek Öğrenim Kurumu diploma veya bitirme belgesinin fotokopisi (Aslını ibraz etmek şartıyla) 

b) 4,5x6 ebadında 2 adet vesikalık fotoğraf, 

c) KPSS sınav sonuç belgesinin çıktısı 

Bilgisayar destekli seçme sınavında veya yazılı sınavda başarılı olan ve sözlü sınav için çağrılan stajyer hava trafik kontrolör adayları ve asistan hava trafik kontrolör adaylarından aşağıdaki belgeler istenir. 

a) T.C. kimlik numaralı nüfus hüviyet cüzdanının fotokopisi (aslını ibraz etmek şartıyla) veya noter tasdikli sureti, 

b) Askerlik ile ilgisi bulunmadığı, askerlik çağına gelmemiş ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut erteletmiş veya yedek sınıfına geçirilmiş olduğu belgesi, 

c) Adli sicil kaydı belgesi (Devlet Memurları için) 

d) 4,5x6 ebadında 6 adet vesikalık fotoğraf, 

e) Asistan hava trafik kontrolör adayları için Hava Trafik Kontrolör Lisansı 

f) ICAO Ek-1 Sınıf 3’e uygun alınacak sağlık kurulu raporu 

g) Hizmet belgesi (Kamu Kurum ve Kuruluşunda çalışanlar için) 

h) Mal Bildirim Formu. 

SINAVLARIN YAPILACAĞI YER VE DUYURU 

Bilgisayar destekli seçme programı sınavı veya yazılı sınavlar, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde 5/9/2011 - 23/9/2011 tarihleri arasında saat 09.00’da başlayarak yapılacaktır. 

Bilgisayar destekli seçme programı sınavı veya yazılı sınava çağrılacak adaylara yazılı tebligat yapılacak olup ayrıca (www.dhmi.gov.tr) adresinde ilan edilecektir. 

Bilgisayar destekli seçme programı sınavı adaylara duyurulan gün ve saatte gruplar halinde yapılacaktır. 

Sınavlarda başarı gösteren stajyer hava trafik kontrolör ve asistan hava trafik kontrolör adayları sözlü sınava sınav tarihi, yeri ve saati yazılı olarak yapılacak duyuruyla çağırılırlar. Ayrıca (www.dhmi.gov.tr) adresinde ilan edilecektir. 

SINAV KONULARI 

Bilgisayar destekli seçme sınavı veya Yazılı sınav ve Sözlü sınav, aşağıda belirtilen konularda yapılır. Sınav Komisyonu tarafından gerekli görüldüğü hallerde; sınav konularında değişiklik yapılabilir. 

Bilgisayar destekli seçme sınavı; 

Bilgisayar ortamında; algılama, reaksiyon, üç boyutlu düşünme, hızlı ve doğru karar verebilme özelliklerini tespit etmeye yönelik, önceden hazırlanmış veri tabanı kullanılarak yapılır. 

Yazılı sınavlar; 

Genel yetenek, muhakeme, zeka, hafıza ve çabuk karar verme, şekil, rakam ve harf kombinasyon ve dizilerinin tespiti gibi özellikleri test etmeye yönelik en az 50 sorudan oluşur. 

Sözlü sınavlar; 

Stajyer Hava Trafik Kontrolörü ve Asistan Hava Trafik Kontrolörü adaylarının sesli iletişimde Türkçe ve İngilizce dillerinde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmak gibi ifade yeterlilikleri de göz önünde bulundurularak yapılacak Türkçe ve İngilizce mülakatı içerir. 

SINAVLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ 

Asistan ve stajyer hava trafik kontrolörü adayları için; bilgisayar destekli seçme sınavı sonunda, her bir aday için bilgisayar çıktısı şeklinde alınacak raporda yer alan toplam puan esas alınacaktır. Sınav Komisyonu tarafından; raporda yer alan toplam puanı en yüksek adaydan başlanarak pozisyon sayısı kadar aday başarılı ve bu sayının yarısı kadar adayda yedek olmak üzere sözlü sınava çağırılır. 

Yazılı sınav yapılması halinde ise; yazılı sınavda 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alanlardan, Sınav Komisyonu tarafından; puanı en yüksek adaydan başlanarak pozisyon sayısı kadar aday başarılı ve bu sayının yarısı kadar adayda yedek olmak üzere seçilir ve sözlü sınava çağrılır. 

BAŞVURU SÜRESİ VE YERİ: 

Başvuru süresi 4/7/2011 tarihinde başlayacak ve 5/8/2011 günü mesai bitiminde sona erecektir. Başvurular Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Personel ve İdari İşler Daire Başkanlığında olacak şekilde şahsen veya posta yoluyla yapılacaktır. Postadaki gecikmelerden dolayı kuruluşumuz sorumlu olmayacaktır. (Konya Devlet Yolu No:66 Etiler Yenimahalle 06330) yapılacaktır. 

Sınav sonuçları (www.dhmi.gov.tr) adresinden duyurulacak ve kazanan adaylara yazılı olarak bildirilecektir. 

Yerleştirme Yapılacak Havalimanı/Havaalanı Stajyer Hava Trafik Kontrolörü Asistan Hava Trafik Kontrolörü 

Atatürk Havalimanı 16 Atatürk Havalimanı

(Sabiha Gökçen Havalimanı) 12

Antalya Havalimanı 8 

Dalaman Havalimanı 10 

Esenboğa Havalimanı 10 

Esenboğa Havalimanı 

(Zonguldak Çaycuma Havaalanı) 2 

Nevşehir/Kapadokya Havalimanı 2 

Trabzon Havalimanı 10 

Erzurum Havalimanı 6 2 

Gaziantep Havalimanı 6 

Şanlıurfa Gap Havalimanı 3 

Ağrı Havaalanı 2 2 

Adıyaman Havaalanı 1 

Çanakkale Havaalanı 5 

Çorlu Havaalanı 4 

Elazığ Havaalanı 1 1 

Mardin Havaalanı 1 

Muş Havaalanı 1 

Siirt Havaalanı 1 

Van Ferit Melen 1 1 

Gökçeada Havaalanı 2 

TOPLAM 100 (Stajyer) 10 (Asistan)

 

HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ ARANIYOR...

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Misafir ~ 13 yıl önce
Duyuru heaş meydan otoritesi güvercin alım ihalesine çıkıyor. heaşpatronu heaş mailleri dışarıya haberleşmeye kapatılsın emri verdi . Bundan sonra haberleşme heaş da güvercinler ile sağlanacak. Güvercin tedarikçileri için, heaş Güvercin alım ihalesi tarihi web sayfasından ve gazeter aracığıyla duyurulacaktır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
iskenderun shyo da okuyan arkadaşa... iş o kadar da zor değildir özellikle trafiği düşük hatay gibi meydanlarda (ortalama günde 10 trafik) Ayrıca o 54 yaşındaki M.Y. abinin ingiltere de çalıştığını ilk kez senden duyuyorum:)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
çok doğru bir tespit bir kabin memuru olarak kesinlikle katılıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
türkiye şartlarında herkes kolay okuyamıyor. okuyanların büyük bölümü sağlam bir işim olsun diye okuyor. demek ki bu iş için okuyan adam arıyorlar. arkadaşlara hak veriyorum malesef ki lise mezunlarını pilot olarak alabiliyorlar parayı basar ise. önemli olan konu kendini yetiştirmiş ve üniversite mezunu olan birinin yerine liselinin seçilmesi. hiyerarşiye göre uysalar ne ala. mesela ben lisans mezunuyum deseler ki senle aynı derece bir okuldan mezn üstüne yüksek yapmış derim tabiki onun standardı fazla ise onu alın diye ama burası türkiye ve hala işsiz gezen birdüna genç var ben dahil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
İskenderun Sivil Hava Ulş. İşt. öğrencisiyim. Mayıs ayında Hatay Havaalnında görevli 54 yaşında bir ATC ile görüşüştüm 4.500tl maaş alıyormuş, Önceden Atatürkte ondan önce de İngilterede çalışmış. İngilteredeki maaşının 8bin pound olduğunu söylemişti. Atatürkten Hataya gelmesinin nedenide iş yoğunluğuymuş. Bu mesleği tercih ediceklerin bilmesi gerek; vardia usülü çalışma saatleri ve mesai saatinizin çoğunu konuşmakla geçirebilirsiniz yoğunluğa bağlı olarak. En son olarakta yaşınızın ilerlediği yıllarda bu mesleği sürdürüp sürdüremiyeceğinizi düşünmeniz lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ATC olamayın AIS memuru olun. Maaş aynı stres yok, yorulmak yok. Bu işte yaş sınırı gerekli. Maaşlar hiç tatmin edici değil. Çok meşakatli bir iş. Havacılık sevgisi dediğiniz olayı 5 yıldan fazla yaşatanı görmedim. Maaşlar 3800 TL değil daha da altında. Aldığınız maaşın yarısı vergiye kesilir. Emekli olunca 800 TL maaş tabi o günleri görebilirseniz. Kurumda saygınlığınız pek yoktur, herkes maaşınıza takık durumdadır. İlk fırsatta çoğumuz pilot olmaya, sektör değiştirmeye veya yurt dışına gitmeye çalışır. Personelin kalitesi arttıkça istifalar aynı oranda artmakta. Cümle cümle yorumları özetledim, isteyen denesin görsün. Okul mezunlarının işi zor. O kadar emek ver sonra Ağrı'ya git. 2 yılda gelirsin demiş birisi sen garanti veriyor musun?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
25 mile kadar "keep high speed" 25 mile gelince "minimum clean speed" ahh bir de " practicable minimum speed" var... siz anladınız onu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bayan Kontrolorler bıraz daha anlasılır bır lısan kullanın havada cozmek ıcın ugrasıyoruz artı kısa kesseler daha iyi olacak ınsanın canını sıkmaktan baska bırsey degıl:=)hepsindede gizli pelteklik var o maddeyıde kaldırsınlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
kontrolör olmak pilot olmaktan zor abicim kapı gibi ortada.kimsenin zoruna gitmesin.pilotlukta ne yaş sınırı var ne kpss nede 4 yıllık okul mezunu olma şartı.açıköğretim mezunları şu an atlasjette uçuyor bana bilgi satmayın.kimse pilotluğu küçümsemiyor ama bugün paran varsa alırsın pilotluk lisansını ama paran varsa kontrolör olamazsın bu kadar basit.ilan ortada

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ya arkadaş yalan mı asıl cahil olan sensin atpl için minumum lise mezuniyeti aranmıyor mu?daha sonra torpili koyan sağ koltuğa oturmuyor mu?aç ayjetin tarkimin atpl alma şartlarını oku zorunamı gitti.adam istese alır lisansı hiç pilotluk yapmaz ama aynı şartlarla atc olmaz bu kadar basit

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000