12 Nisan 2013, Cuma 11:52:27

DHMİ DENETLENEMİYOR!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) hesapları kuruma bürokrat atanmadığı için denetlenemiyor.

OdaTV'de yer alan habere göre; DHMİ’nin yapılması gereken 2011 yılına ilişkin hesapları TBMM KİT Alt Komisyonu tarafından incelenecek. Ancak DHMİ yönetim kurulundaki boş sandalyelere atama yapılmaması ve bu sebeple Meclis’teki toplantısının ertelenmesi CHP’li üye tarafından tepkiyle karşılandı.

“BAŞBAKAN, BÜROKRASİNİN BAŞINDAKİ OLİGARKTIR”

CHP’li üyesi Aykut Erdoğdu, Başbakanın sürekli bürokratik oligarşiden şikâyet ettiğini belirterek, “Başbakan, bürokrasinin başındaki oligarktır” dedi. 

Birçok KİT Komisyonu toplantısının, şirketlerin yönetim kurulu toplantısını yapmadığı için iptal edildiğini kaydeden Erdoğdu, “Bu durum yürütmenin, yani Başbakan’ın yasamayı ciddiye almamasıdır. Bu sadece CHP’nin değil, diğer partilerle TBMM’nin küçük düşürülmesidir. Bürokratik oligarşiden şikayet eden Başbakan, bürokrasinin başındaki oligarktır” şeklinde konuştu.

1 MAYIS’TA KRİTİK İHALE

CHP’li Erdoğdu, DHMİ’nin 3’üncü hava limanı ihalesinin 1 Mayıs’ta yapılacağına da işaret ederek, bu son derece önemli ihaleyle ilgili çok önemli çekinceleri olduğunu, bu toplantıda bu ihale öncesi ve sonrasıyla ilgili kaygıları ortaya koyacaklarını, ek bilgi ve belge talep edeceklerini söyledi. Erdoğdu, “Bu açıdan toplantı bizim için son derece önemliydi. Toplantının yapılamamış olması bu yönüyle bizi çok rahatsız etti. Burada söz konusu olan milyonlarca insanın uçuş güvenliği” dedi.

DHMİ’nin Kuruluş Ana Statüsü gereği, Yönetim Kurulu’nun ayda en az iki kez ve salt çoğunlukla toplanması gerektiğine belirterek, “Ancak Yönetim Kurulu’nun iki üyeliği boş. Üyeliklerden birine 25 Temmuz 2006, diğerine de 9 Nisan 2011 tarihinden bu yana atama yapılmadı. Üyeliklerden biri 7 yıldır boş. İktidar buraya atayacak adam bulamıyor mu” diye sordu.

DHMİ’nin 2011 yılı hesaplarını denetleyecek olan KİT Alt Komisyonu, 6’sı AKP, 2’si CHP, 1’i de MHP’den olmak üzere toplam 9 üyeden oluşuyor. Komisyon toplantısı, “atama yapılıncaya kadar” belirsiz bir tarihe ertelendi.

DHMİ DENETLENEMİYOR!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000