07 Kasım 2014, Cuma 08:40:10

BİRDAL'DAN 3. HAVALİMANI VE ÇUKUROVA YANITI

Dünkü köşesinde 3. havalimanının yerinin değişebileceği ve ihaleyi alan konsorsiyumun arazinin değişmesiyle ilgili lobi çalışmaları yaptığını yazan Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ile olan görüşmesini kaleme aldı.
  • Çukurova yandaşlara verilen ihalenin bir örneği. Nasıl böyle bir Haleyi böyle bir şirkete verdiler. Aynı şekilde KKTC ercan havalimanı. Hayatında havalimanı yapmamış firmaya garip bir anlaşmayla verildi ama yıllardır taş taş üstüne konmadı. Yazık değil mi
  • Aynen
  • Değiştir'e: Allah'tan Türkiye'de senin gibi düşünmeyen bir % 49 var. %1.2 daha artınca bu oran sizlerden kurtulacağız.
  • Ağaçlar ve Doğa üzerindede çalışma yapılmışmı acaba
  • Ne kadar cok AK-TRol varmıs ya , herseyede cevap yazarlarmıs ama konuyu bilmedikleri icin yazdıkları cevaplarda boyle bos bos olurmus. neydi elestirier zemin balcık cıktı yaklasık 1 milyar metrekup dolguya ıhtıyac var. projenın kredı sorunu hala cozulemedı. ucaklar son yaklasma ve havada bekleme durumlarında bulgar hava sahasını kullanacaklar, ruzgar testlerı yapılmadı vs vs bakın cumhurbaskanın da bakanında soyledıklerıne bu sorulardan hıc bırıne cevap varmı fırmalar zaren kendılerı dıyorlar hala kredı isini cozemedık diye diger sorularada cevap veren yok ya siz okudugunuzu anlamadan sır bırseylerı savunmak adına otomatık mı yorum yapıyorsunuz , biride yazmıs biz cumhur baskanına sonsuz yetkı verdık e simdi gucler ayrılıgından bile bihaber olan sonsuz yetkinin olsa olsa padisahta olacagını bile kavrayamayan bu zihniyete ne yazacaksın ki
  • Keske butun burokratlar boyle olsa. Gezi olaylari hep sorumluluk almayan burokratlarin sucu.
  • Tam işini bilen ve işine hakim bir Bürokrat duruşu ile konuşmuş Sayın Birdal. Tebrikler....(isteyen değil, istenen olacaksın)
  • Bence sen kafanı değiştir , zor oluyodur o kafayla ...
  • havalimanının yeri değişmesin KONUŞANI değiştir yeter
  • Haber ayagina geldi bu demek

Dünkü köşesinde 3. havalimanının yerinin değişebileceği ve ihaleyi alan konsorsiyumun arazinin değişmesiyle ilgili lobi çalışmaları yaptığını yazan Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ile olan görüşmesini kaleme aldı.

İşte Orhan Birdal'ın iddialara yanıtı:

‘3. havalimanının yeri değişirse ihale yenilenir’

YENİ Türkiye’de pek olmayan bir şey oldu dün.

Yıllardan beri ilk kez, gündeme getirdiğim bazı iddialarla ilgili olarak bir kamu görevlisi, bir genel müdür aradı ve “yanıt” verdi.

Hem de son derece kibar, son derece açıklayıcı bir biçimde.

Yemin ederim çok şaşırdım.

Arayan DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal’dı.

3. havalimanıyla ilgili yazdıklarıma yanıt vermek ve durumu anlatmak üzere, hem de yurtdışından aramış.

Birdal’ın iddialara yönelik verdiği yanıtlar şöyle:

“- Araziyle ilgili bir çalışma yapılmadığı iddiası doğru değil. Proje, altyapıyla ilgili genel müdürlüğümüz tarafından görülmeden başlatılamazdı.

- Arazinin çok zor bir arazi olduğu doğru. İhaleye katılan herkes arazinin bataklık, maden çıkarma çalışmaları sırasında delik deşik olmuş, çopur bir arazi olduğunu bilerek katıldı. Sonradan ortaya çıkmış bir sürpriz değil.

- Arazi teslimi yapılmadığı doğrudur. Yer teslimi yapmak için sondaj ve zemin etütlerinin tamamlanması gerekiyor. Şu anda bunlar büyük bir süratle yapılıyor. Danışman firmalar bu etütleri yapıyorlar. Arazi teslimi bundan sonra yapılacak.

- Bölgede hak sahibi olanlara, maden ocaklarına kamulaştırma bedelleri ödendi. Bunların bazılarının bölgede bıraktığı çıkarılmış madenler var, onları alıp gidecekler.

- ‘Bir hareket görmedim’ demişsiniz. Doğrudur. Büyük bir hareketlilik yok. Sadece arazi etüdü için sondajlar yapılıyor şu anda. Asıl hareketlilik bu çalışmalar bitince başlayacak.

- Rüzgâr ölçümleri yıllardır yapılıyor. O akstaki rüzgârı zaten biliyoruz. 5 pist o nedenle kuzey-güney aksında olacak. Tek bir pist doğu-batı yönünde. O da gidecek uçaklar için yedek pist gibi bizim talebimizle projeye konuldu.

- Sadece Bulgaristan değil, Romanya ve hatta Yunan hava sahalarını kullanacağımız doğrudur. Şu anda da kullanıyoruz. Şu anda da buradan geçişler için para ödeniyor. Trafik artarsa, ki beklentimiz o yönde, ödenen para da artar. Biz de Ukrayna hava sahası kullanılamadığından bir süredir trafik bizden geçtiği için para kazanıyoruz.

- 3. havalimanının yerinin değişmesi söz konusu bile olamaz. İhale şu andaki yer için yapıldı, herhangi bir yere bir havalimanı yapılması için değil. Şartlar buraya yapılacak bir havalimanı için oluşturuldu. Havalimanının yerinin değişmesi demek, ihalenin de yenilenmesi demek. Eğer yer değişirse herkese açık yeni bir ihale yapmak gerekir. Yer değişikliği talepleri bizim için geçerli değildir.”

Ya Çukurova Havalimanı

DHMİ Genel Müdürü’nü karşımda bulunca, yapımında çeşitli sorunlar olan Çukurova Havalimanı’nın durumunu da sordum.

Ama önce size bu havalimanının durumunu anlatayım.

Tarsus tarafına yapılacak Çukurova Havalimanı, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan sonra Türkiye’nin 2. büyük havalimanı olacak.

İhaleyi kazanan ortak girişime (Skyline ve Zonguldak Havacılık Ortak Girişimi - Skyline, Koçoğlu İnşaat AŞ kuruluşudur) yer teslimi 15 Mart 2013’te yapılmış, ortak girişim kendi özkaynaklarından ve çeşitli kredilerle bir miktar imalatlar da gerçekleştirmiş durumda.

İnşaat süresi yer tesliminden itibaren 3 yıl.

Adana Havalimanı 15 Mart 2016’da saat 24.00 itibarıyla kapanacak ve 00.01 itibarıyla da bu havalimanı devreye girecek.

Ancak bir süredir yeni kredi bulamadıkları için inşaat durdu.

İşi bitirmek için de 16 ayları kaldı ve bitecek gibi görünmüyor.

DHMİ Genel Müdürü Birdal’a işte bunu sordum.

“Durum söylediğiniz gibi. Bu havalimanının yapım ve işletmesini üstlenen firma, kendi özkaynaklarına dayanarak bulduğu bir krediyle işe başladı ve bir kısım işleri tamamladı. Ancak daha sonra para bitti ve yeni kredi bulamadıkları için iş durdu. Şu anda bir çalışma var ama yeterli değil. Sürekli görüşüyoruz. Bize söyledikleri, yeni bir krediyi bulmak üzere oldukları. Bulurlarsa devam edecekler.”

Fatih Altaylı / Habertürk

BİRDAL'DAN 3. HAVALİMANI VE ÇUKUROVA YANITI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Çukurova yandaşlara verilen ihalenin bir örneği. Nasıl böyle bir Haleyi böyle bir şirkete verdiler. Aynı şekilde KKTC ercan havalimanı. Hayatında havalimanı yapmamış firmaya garip bir anlaşmayla verildi ama yıllardır taş taş üstüne konmadı. Yazık değil mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kral ~ 8 yıl önce
Aynen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Değiştir'e: Allah'tan Türkiye'de senin gibi düşünmeyen bir % 49 var. %1.2 daha artınca bu oran sizlerden kurtulacağız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ağçlar ~ 8 yıl önce
Ağaçlar ve Doğa üzerindede çalışma yapılmışmı acaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Scar-H ~ 8 yıl önce
Ne kadar cok AK-TRol varmıs ya , herseyede cevap yazarlarmıs ama konuyu bilmedikleri icin yazdıkları cevaplarda boyle bos bos olurmus. neydi elestirier zemin balcık cıktı yaklasık 1 milyar metrekup dolguya ıhtıyac var. projenın kredı sorunu hala cozulemedı. ucaklar son yaklasma ve havada bekleme durumlarında bulgar hava sahasını kullanacaklar, ruzgar testlerı yapılmadı vs vs bakın cumhurbaskanın da bakanında soyledıklerıne bu sorulardan hıc bırıne cevap varmı fırmalar zaren kendılerı dıyorlar hala kredı isini cozemedık diye diger sorularada cevap veren yok ya siz okudugunuzu anlamadan sır bırseylerı savunmak adına otomatık mı yorum yapıyorsunuz , biride yazmıs biz cumhur baskanına sonsuz yetkı verdık e simdi gucler ayrılıgından bile bihaber olan sonsuz yetkinin olsa olsa padisahta olacagını bile kavrayamayan bu zihniyete ne yazacaksın ki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Keske butun burokratlar boyle olsa. Gezi olaylari hep sorumluluk almayan burokratlarin sucu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Tam işini bilen ve işine hakim bir Bürokrat duruşu ile konuşmuş Sayın Birdal. Tebrikler....(isteyen değil, istenen olacaksın)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Değiştir e ~ 8 yıl önce
Bence sen kafanı değiştir , zor oluyodur o kafayla ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DEĞİŞTİR ~ 8 yıl önce
havalimanının yeri değişmesin KONUŞANI değiştir yeter

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Haber ayagina geldi bu demek

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000