06 Ocak 2013, Pazar 16:57:46

BORAJET UÇUŞLARINA SİS ENGELİ

Tokat Havalimanı'nda yaşanan sis nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi sonucu bir uçak Sivas Havalimanı'na indi.
  • IIIA 100 feet altı 50 feet üzeri -RVR 700 feet ve üzeri IIIB 50 feet altı - RVR 700 feet altı ,150 feet üzeri IIIC karar mesafesi sıfır- RVR sıfır. buna göre eğer uçağın ve pilotun bu sertifikalara sahip olamaması durumunda , pist görüşü istenilen sertifika değerlerinin altında ise o pilot oraya inemez. eğerki ıls in CATIIIB-C setifikası var ise minumum şartlarda uçak autoland yaparak indirilir. Tabi birde meydanın sahip olduğu aletli sistemlere göre de bu inişler yapılır yada yapılmaz.
  • Zamanında sağolsun siyasilerimizce, yöneticilerimizce gelişme göstereceğiz makyajı altında oy kapma ve/veya becerikli görünme uğruna uygun olup olmamasına çok dikkat edilmeden her yere hava alanı yaılpmaya çalışılmış aslında. Hem işin ehlini hemde cesur düşünüp harekete geçeni de bu memlekette bulmak zor olduğundan ve bu hava alanlarını inşa ettirirken "oldu da bitti maşallah sünnetçi" yaklaşımı ile yapılmış olacak ki Tokat ve benzeri havaalanlarının konumlarının yarattığı sorunlar ile her devirde hem vatandaşlar, hemde şirketler yüzyüze bırakılmış durumda. Birileri de bu havaalanlarının atıllığına son vermek adına risk alıp bu uçuşları yapıyor. Bence son derece normal. 365 günde 5 veya 10 defa bu tür meydanlara inememek inilen zamanlarla kıyaslandığında %99 un üzerinde bir başarıdır. Asıl inilmeyecek ve kalkılmayacak şartlarda zorlayıp kazaya neden olmaktansa emniyetli olmak en doğrusu. Avrupada ve Türkiyede diğer şirketlerde iptaller yaşamakta bu mevsimde çok normal.
  • Bulut alt tavanının alet alçalma minimumlarının altında olması olabilir mi acaba???? Bu sartlarda hiçbir uçak oraya inemez!!!! Kısıtlayıcı olan sadece VOR alçalması olan Tokat Havalimanidır..
  • borajetin operasyon yaptığı meydanlarda aletli iniş sistemleri yada diğer seyrüsefer yardımcı sistemleri olmamakta bundan dolayı iniş yapabilmek için çoğu zaman 5000m görüş gerekmekte , heryer ankara değil :)
  • merhaba ve iyi akşamlar bora jet uçuşları sis nedeni ile daha mı sık iptal oluyor şundan dolayı soruyorum geçen ANKARA da uçuş ilk önce 1 saat ertelendi sonra iptal oldu sebebi sis dediler görüş METAR da 200 m ama diğer firmalar uçuşa devam etti bir tek biz iptal olduk bunu sebebi uçakların atr olması mı yoksa pilot ların cat kategorisi yetersizdi? tecrübeli arkadaşlar bilgisi olan var mı bu konuda tşk ler

Tokat’ta etkili olan sisli hava nedeniyle İstanbul-Tokat seferini yapan Borajet'e ait ATR72-500 tipi uçak 45 yolcusuyla Sivas Havalimanı'na inmek zorunda kaldı.

Borajet, bu hafta Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri üst üste 3 defa olumsuz hava şartları nedeniyle Tokat yerine Sivas Havalimanı'na inmiş oldu.

Öte yandan Tokat'tan İstanbul'a gelecek yolcular da otobüsle Sivas’a yönlendirildi.

BORAJET UÇUŞLARINA SİS ENGELİ

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

......... ~ 11 yıl önce
IIIA 100 feet altı 50 feet üzeri -RVR 700 feet ve üzeri IIIB 50 feet altı - RVR 700 feet altı ,150 feet üzeri IIIC karar mesafesi sıfır- RVR sıfır. buna göre eğer uçağın ve pilotun bu sertifikalara sahip olamaması durumunda , pist görüşü istenilen sertifika değerlerinin altında ise o pilot oraya inemez. eğerki ıls in CATIIIB-C setifikası var ise minumum şartlarda uçak autoland yaparak indirilir. Tabi birde meydanın sahip olduğu aletli sistemlere göre de bu inişler yapılır yada yapılmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İlgisi olan doğrucu Davut ~ 11 yıl önce
Zamanında sağolsun siyasilerimizce, yöneticilerimizce gelişme göstereceğiz makyajı altında oy kapma ve/veya becerikli görünme uğruna uygun olup olmamasına çok dikkat edilmeden her yere hava alanı yaılpmaya çalışılmış aslında. Hem işin ehlini hemde cesur düşünüp harekete geçeni de bu memlekette bulmak zor olduğundan ve bu hava alanlarını inşa ettirirken "oldu da bitti maşallah sünnetçi" yaklaşımı ile yapılmış olacak ki Tokat ve benzeri havaalanlarının konumlarının yarattığı sorunlar ile her devirde hem vatandaşlar, hemde şirketler yüzyüze bırakılmış durumda. Birileri de bu havaalanlarının atıllığına son vermek adına risk alıp bu uçuşları yapıyor. Bence son derece normal. 365 günde 5 veya 10 defa bu tür meydanlara inememek inilen zamanlarla kıyaslandığında %99 un üzerinde bir başarıdır. Asıl inilmeyecek ve kalkılmayacak şartlarda zorlayıp kazaya neden olmaktansa emniyetli olmak en doğrusu. Avrupada ve Türkiyede diğer şirketlerde iptaller yaşamakta bu mevsimde çok normal.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilgisi olana ~ 11 yıl önce
Bulut alt tavanının alet alçalma minimumlarının altında olması olabilir mi acaba???? Bu sartlarda hiçbir uçak oraya inemez!!!! Kısıtlayıcı olan sadece VOR alçalması olan Tokat Havalimanidır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilgisi olan biri ~ 11 yıl önce
borajetin operasyon yaptığı meydanlarda aletli iniş sistemleri yada diğer seyrüsefer yardımcı sistemleri olmamakta bundan dolayı iniş yapabilmek için çoğu zaman 5000m görüş gerekmekte , heryer ankara değil :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
5000 m ~ 11 yıl önce
ANKARA -TEKİRDAĞ TEKİRDAĞ -ANKARA her 2 meydanda ILS MEVCUT ve aktif MEYDANLA ilgili değil başka teoriniz :) ------------------------------------------ ayrıca diğer arkadışım (vor geçen yorum ) cat 3c 0 sıfır görüş de iniş yapılıyor atr hariç bunun sebebini arıyoruz yinede teoriniz için tşk ler
bilgisi olan ~ 11 yıl önce
merhaba ve iyi akşamlar bora jet uçuşları sis nedeni ile daha mı sık iptal oluyor şundan dolayı soruyorum geçen ANKARA da uçuş ilk önce 1 saat ertelendi sonra iptal oldu sebebi sis dediler görüş METAR da 200 m ama diğer firmalar uçuşa devam etti bir tek biz iptal olduk bunu sebebi uçakların atr olması mı yoksa pilot ların cat kategorisi yetersizdi? tecrübeli arkadaşlar bilgisi olan var mı bu konuda tşk ler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000