16 Nisan 2008, Çarşamba 00:26:24

HAVADA DEV BİRLEŞME

ABD'nin iki büyük havayolu taşımacılığışirketi Delta Havayolları ile Northwest Havayolları birleşmek için anlaşmaya vardı.

Her iki şirketin yönetim kurullarının onay verdiği anlaşmayla, DeltaHavayolları Northwest Havayolları'nı alacak ve Delta Havayolları adı altında hizmet verecek birleşik şirket, dünyanın en büyük hava taşımacılığı kuruluşu olacak.
 
Delta Havayolları'ndan yapılan açıklamada, merkezi Atlanta'da olacak ve Delta Havayolları'nın Başkanı Richard Anderson'ın başkanı olacağı birleşik havayolları şirketinin işletme değeri 17,7 milyar doları bulacak.

Anlaşma, gerekli kurumların birleşik şirketin tekel oluşturmayacağı ve her iki havayolu şirketindeki sendikaların onayını gerektiriyor.

Merkezi Atlanta'daki Delta Havayolları ile merkezi EgaganMinnesota'daki Northwest Havayolları'nın birleşmesi onaylanırsa, birleşik şirketin yıllık geliri 31,7 milyar dolar olacak ve 75 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Ekonomistler bu birleşmeyle, birleşik havayolları şirketinin uçuşlarını azaltması ve piyasa gücünü fiyatları yükseltmede kullanacak olması nedeniyle bilet ücretlerinin artacağı yorumunu yapıyorlar.

Bu birleşmenin, yükselen petrol fiyatlarıyla mücadele eden "Continental Airlines" ve "United Airlines" gibi ABD'li havayollarının şirketlerinin birleşmesini sağlayabileceği de belirtiliyor.

Ancak anlaşmanın, havayolu şirketlerindeki sendikaların direnişiyle karşılaşabileceği kaydediliyor.

Northwest Havayolları'ndaki pilotlar ve havayollarının yer hizmetlerinde çalışan işçilerin sendika yetkilileri, birleşmeye karşı çıkacaklarını söylediler.

Northwest Havayolları'ndaki pilotların sendikasından yapılan açıklamada, "anlaşmanın açıkça Northwest Havayolları'ndaki pilotların aleyhine olduğu ve birleşmeye karşı çıkmak için bütün imkanların kullanılacağı" ifade edildi.

HAVADA DEV BİRLEŞME

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000