09 Eylül 2011, Cuma 10:55:48

BAŞBAKAN’IN YENİ UÇAĞI PİSTLE TANIŞTI

Başbakanlık filosu için THY tarafından sipariş edilen Airbus 330-200 tipi uçak Fransa’nın Toulouse kentindeki tesislerde ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi...
  • Ben motosikletlerde gezmiyorum a320 nin yolcu kapasitesine bak bi istersen buyuk is gezilerinde basini devlet buyuklerini tasiyamadigi icin thy den ucak alip gidiyorlar. Amerikan baskanliginin koskoca 747 si var he onlar yapiyor normal dersende TC buyuk bir ulke olma yolunda bazi seylerde prestijdir diger ulkelerin kaale almasini istiyodan dunyada bu boyle istesende istemesende ucaginin boyunada bakarlar giydigin kiyafetede bana burda yoksul halk edebiyati parcalamayin simdi
  • Almanya başkanı Merkel yada diğer ülke liderlerinin uçaklarını görünce bizim ülke liderlerinin A319 ile teker koymasını yakıştıramıyordum. Örneğin Berlin'de hazırlıklar yapıldı basın herkes hazır TC uçağı A319 ile teker koyup kırmızı halıya yanaşıyor. Bİrde aynı durumun A330 için düşününce en azından bu sebepten bile olsa gerektiğini düşünüyorum. Teknik maliyetten anlamam A340 yada başka model daha karlıdır bilemem ama A319 Türkiye Cumhuriyet'ine yakışan bir uçak değildi.
  • illede büyük uçak lazım sa THY'nin elden çıkarmaya hazırlandığı 340'lardan biri VIP'ye çevrilse daha iyi değilmiydi. Şimdi 340 operasyonları maliyetli diyenler çıkabilir. 340 maliyetleri yüksek frekans uçarsa yüksek olabilir belki ama ayda 4-5 uçuş ta gerçekleşecek ek maliyet 200 milyon dolarlık tasarrufun yanında tartışılmaz herlade
  • Bisikletle bir tutulacak bir hadise değil sanırım.Benim bir sorum olacak başbakanlık uçağı yokmuydu da thy DEN ucak çekiyorlardı? Ben bir adet uçak var diye biliyordum ama... Tc-Ana Airbus A 319-115x cj tipi Regional Jet sınıfı bir uçaktır. 2005 yılında İtalya Hava Kuvvetleri'nden satın alındı. İçerisi bir business jet şeklinde döşenen yolcu uçağı daha sonra Türk bayrağı şeklinde boyandı. Kuyruk dümeni kırmızı renge boyanıp ay ve yıldız yerleştirildi. Gövde kuyruktan buruna doğru giderek inecelen kırmızı rengde. Sen aslında bisikleti bile olmayan insan varken motorsikletle gezdiğin için utanmalısın.

Başbakanlık filosunun en büyük uçağı teslimat için gün sayıyor. Airbus’ın Fransa’nın Toulouse kentinde bulunan tesislerinde üretilen Airbus 330-200 tipi uçak, geçtiğimiz günlerde ilk test uçuşunu yaptı.


TC-TUR tescilli uçağın test uçuşunu başarıyla geçtiği öğrenildi.  Başbakanlık VIP havuzu filosuna dahil edilecek A330-200 tipi uçak, filonun en büyük uçağı ünvanını da eline alacak.
 
Geçtiğimiz yıl THY tarafından Başbakanlık için sipariş edilen uçağın yolcu kapasitesi 293’e kadar çıkabiliyor. Ancak, Başbakanlık için teslim alınan uçağın özel kabin konfügrasyonlu ve dolayısıyla daha az yolcu kapasitesine sahip olacağı, kalabalık heyetlerle yapılacak uzun uçuşlarda kullanılacağı kaydedildi.
 
Başbakanlık VIP uçak havuzunda, son olarak Devlet Hava Meydanları İşletmesi bünyesindeki iki adet Cessna Citation tipi uçağın Başbakanlık filosuna devredilmesiyle uçak sayısı 7’ye çıktı. Filonun en pahalı uçağı 2009 yılında teslim alınan Gulfstream 550 tipi uçak olurken, bu uçak yaklaşık 60 milyon dolara mal olmuştu.
 
Filoya yeni katılacak Airbus 330-200’ün Airbus sitesindeki fiyatı ise 200.8 milyon dolar olarak görülüyor. Ancak özel konfügrasyonla bu rakamın biraz daha yukarı çıkabileceği belirtiliyor.

İlk uçuşu işte böyle görüntülendi:©AirportHaber Özel
BAŞBAKAN’IN YENİ UÇAĞI PİSTLE TANIŞTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

Misafir ~ 7 yıl önce
Ben motosikletlerde gezmiyorum a320 nin yolcu kapasitesine bak bi istersen buyuk is gezilerinde basini devlet buyuklerini tasiyamadigi icin thy den ucak alip gidiyorlar. Amerikan baskanliginin koskoca 747 si var he onlar yapiyor normal dersende TC buyuk bir ulke olma yolunda bazi seylerde prestijdir diger ulkelerin kaale almasini istiyodan dunyada bu boyle istesende istemesende ucaginin boyunada bakarlar giydigin kiyafetede bana burda yoksul halk edebiyati parcalamayin simdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Almanya başkanı Merkel yada diğer ülke liderlerinin uçaklarını görünce bizim ülke liderlerinin A319 ile teker koymasını yakıştıramıyordum. Örneğin Berlin'de hazırlıklar yapıldı basın herkes hazır TC uçağı A319 ile teker koyup kırmızı halıya yanaşıyor. Bİrde aynı durumun A330 için düşününce en azından bu sebepten bile olsa gerektiğini düşünüyorum. Teknik maliyetten anlamam A340 yada başka model daha karlıdır bilemem ama A319 Türkiye Cumhuriyet'ine yakışan bir uçak değildi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
illede büyük uçak lazım sa THY'nin elden çıkarmaya hazırlandığı 340'lardan biri VIP'ye çevrilse daha iyi değilmiydi. Şimdi 340 operasyonları maliyetli diyenler çıkabilir. 340 maliyetleri yüksek frekans uçarsa yüksek olabilir belki ama ayda 4-5 uçuş ta gerçekleşecek ek maliyet 200 milyon dolarlık tasarrufun yanında tartışılmaz herlade

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bisikletle bir tutulacak bir hadise değil sanırım.Benim bir sorum olacak başbakanlık uçağı yokmuydu da thy DEN ucak çekiyorlardı? Ben bir adet uçak var diye biliyordum ama... Tc-Ana Airbus A 319-115x cj tipi Regional Jet sınıfı bir uçaktır. 2005 yılında İtalya Hava Kuvvetleri'nden satın alındı. İçerisi bir business jet şeklinde döşenen yolcu uçağı daha sonra Türk bayrağı şeklinde boyandı. Kuyruk dümeni kırmızı renge boyanıp ay ve yıldız yerleştirildi. Gövde kuyruktan buruna doğru giderek inecelen kırmızı rengde. Sen aslında bisikleti bile olmayan insan varken motorsikletle gezdiğin için utanmalısın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000