15 Nisan 2009, Çarşamba 08:19:42

Yılın en hızlı balığı Pegasus

Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Ali Sabancı'nın yaptığı Pegasus Havayolları, Referans Gazetesi tarafından yılın en hızlı balığı seçildi...
  • havayolu şirketi sahibi ağzıyla yorum yapanlar neyin mücadelesini veriyor anlamış değilim..pegasusdan gayet memnunum ve başarılar diliyorum,bu gibi özel şirketlerimiz kazıklanmamızı engelliyor asıl milliyetçilik budur..bodruma bi kaşarlı sandwich yiyip,suratsız-ukela hosteslerle uçup kazık fiyatlara bilet alacağıma,onurla-pegasusla-atlasla uçarım -haa uçak farkı derseniz,thy nin döküntülerini çok gördüm fotoğrafta çektim paylaşabilirim..tebrikler pegasus
  • BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİZ PEGASUS..
  • Balık denince aklıma hemen sazan balığı geliyor ama.... --Volvo--
  • Daha önce bu ödülleri alan şirketlere bir bakın, ödülün ciddiyetini (!) anlarsınız... Fasa fiso bunlar. Glu glu dansı...

"Büyük balık küçük balığı değil, hızlı balık yavaş balığı yutar..." Dünyada değişen paradigmaya işaret eden bu felsefeye göre artık en başarılı ve karlı şirketler en büyük değil aslında en hızlı şirketler... Bu felsefeden yola çıkarak üç yıldan beri düzenlenen "Hızlı Balık" yarışması ise Türkiye'deki en yenilikçi, en hızlı firmaları bulmayı hedefliyor. Referans Gazetesi ve Türk Ekonomi Bankası'nın işbirliği ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışma sonuçlandı. 13 ayrı sektörün en hızlı balıkları belirlenirken, Türkiye'nin en Hızlı Balığı ise Pegasus Hava Yolları oldu.

Referans Gazetesi'nin üç yıl önce başlattığı yarışmanın amacı, piyasa dinamiklerini, global, ekonomik ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, sektörüne öncülük eden, rakiplerine göre daha hızlı davranan, eldeki avantajları kullanarak pazara hızla yayılan ve gerektiğinde hızla durabilecek esneklikte olan hızlı şirketleri ödüllendirmek ve başta KOBİ'ler olmak üzere, iş dünyasının girişimci ve yenilikçi yönünün teşvik edilmesiydi. Her yıl giderek artan şekilde ilgi gören ve katılımcı sayısı artan Hızlı Balık yarışması bu yıl kriz bile dinlemedi. Yoğun ilgi gördü. 252 firmanın başvurduğu yarışmada PricewaterhouseCoopers'ın (PWC) ön değerlendirmesinden sonra finale kalan 102 firma, iş dünyasının 15 önemli isminin oluşturduğu jüri tarafından büyüme göstergeleri, verimlilik-karlılık oranları ve inovatif yapıları olmak üzere 3 ana kategoriye göre değerlendirildi.
 
Büyük ödülün sahibi Pegasus

Gıda sanayi, tarıma dayalı sanayi, metal ve metal ürünleri, makine, techizat, kimya-petrokimya-plastik, mobilya ve orman ürünleri, tekstil-giyim, taşıt araçları ve yan sanayi, ticaret, yapı malzemeleri, ulaştırma-taşımacılık-lojistik, bilgi ve iletişim hizmetleri sektörlerinde rakiplerini geride bırakan 13 firma birinciliğe layık görüldü. Hızlı Balık yarışmasında büyük ödülün sahibi, başarılı yatırımları ve yenilikçi vizyonuyla Türk havacılık sektörüne farklı bir soluk getiren Pegasus Hava Yolları oldu. 2008'in sektörlere göre Hızlı Balıkları ise Mobilya ve Orman Ürünleri'nde Yıldız Entegre Ağaç Sanayi, metal ve metal ürünlerinde Kurtoğlu Bakır ve Kurşun, makine sektöründe Hidromek, ulaştırma ve taşımacılıkta Pegasus Hava Yolları, bilgi ve iletişim teknolojilerinde Savronik Elektronik Sanayi, kimya- petrokimya-plastik sektöründe Polinas Plastik Sanayi, techizatta Subor Boru Sanayi, yapı malzemeleri sanayiinde Aşkale Çimento, gıda sanayiinde Keskinoğlu Tavukçuluk, tarıma dayalı sanayide Matlı Yem, taşıt araçları ve yan sanayide Ford Otosan, tekstil-giyimde Ayaydın-Miroglio Grup ve ticarette Groseri oldu.
 
Hızlı Balıklar nasıl belirlendi?

* PricewaterhouseCoopers (PwC) uzmanları tarafından hazırlanan formlar hazırlandı. Bu formlar katılımcı şirketlerin rahatlıkla dolduracakları şekilde spesifik sorulara dayandırıldı.

* Başvurular geldikçe bu şirketlerin 2005 yılından bu yana gerek finansal tablolarında gerekse diğer performans göstergelerine ilişkin verileri ve trendleri ortaya koyan bilgi dosyaları hazırlandı.

* Tüm başvuruların tamamlanmasının ardından PWC uzmanları rakamsal verilerin yanı sıra şirketlerin yer aldığı sektörlerdeki önemli gelişmeler ve firmaların Hızlı Balık ruhunu yansıtan hikayelerini inceledi.
 
* Birinci aşamada başvuran 252 aday firma, PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından yapılan ön tasnif sonucuna göre 102'ye indirildi.

* Bu firmalar, ölçeklerine bakılmaksızın büyüme göstergeleri, verimlilik-karlılık oranları ve inovatif yapıları olmak üzere üç ana kategoride ele alındı.

* Bu kategoriler şu nedenlerle seçildi: Büyüme hızı: Şirketler hızlı kararlar alarak yeni ürünler ve hizmetlerle, yeni pazarlara yayılarak satış hacimlerini hızla artırırlar ve rakiplerini geride bırakırlar.

* Karlılık: Şirketler gerek opererasyonel etkinlik, gerek yeniliklerle pazara girerek ortalamanın üzerinde sermaye getirisi sağlarlar.

* Etkin Varlık Kullanımı: Şirketler yeni pazarlara yayılabilecek kadar hızlı ve gerektiğinde aniden durabilecek ve manevra yapabilecek esneklikte olurlar,

* Bu kategorilere göre başvuran şirketlerin 2005-2007 yılları arası birleşik büyüme hızları, sermaye karlılık oranı ve etkin varlık kullanımından herhangi iki tanesinde sektör ortalamalarının üzerinde olan firmalar değerlendirmeye alındı.

* 15 isimden oluşan jüri üyeleri adaylar hakkındaki bilgileri hem projeksiyondan hem de PwC'nin hazırladığı dosyalardan takip ederek birincileri belirledi.
 
Geçen yılın hızlı balıkları

K CATERİNG
İDO
ERTUĞRULLAR MAKİNE
GÜZELİŞ PORSELEN
MUDO
YAVUZ TEKSTİL
ARBEL BAKLİYAT
ALARA TARIM
BEREKET ENERJİ
YÜREK METAL
İNCİ AKÜ

Yılın en hızlı balığı Pegasus

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Misafir ~ 9 yıl önce
havayolu şirketi sahibi ağzıyla yorum yapanlar neyin mücadelesini veriyor anlamış değilim..pegasusdan gayet memnunum ve başarılar diliyorum,bu gibi özel şirketlerimiz kazıklanmamızı engelliyor asıl milliyetçilik budur..bodruma bi kaşarlı sandwich yiyip,suratsız-ukela hosteslerle uçup kazık fiyatlara bilet alacağıma,onurla-pegasusla-atlasla uçarım -haa uçak farkı derseniz,thy nin döküntülerini çok gördüm fotoğrafta çektim paylaşabilirim..tebrikler pegasus

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİZ PEGASUS..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Balık denince aklıma hemen sazan balığı geliyor ama.... --Volvo--

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Daha önce bu ödülleri alan şirketlere bir bakın, ödülün ciddiyetini (!) anlarsınız... Fasa fiso bunlar. Glu glu dansı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000