27 Ocak 2011, Perşembe 09:56:31

PEGASUS'UN BUNLARA İHTİYACI VAR MI?

AirportHaber Haber Koordinatörü Murat Herdem, Pegasus Havayolları'nın uygulamalarını sert bir dille eleştirdi. Peki, Herdem neler dedi? İşte o yazı...
  • Uçuş maliyetlerini düşük tutarak minumum giderlerle ucuz fiyata hava taşımacılığı yapmaktır. Ucuz uçanda pahalı uçanda istenen hedefe zamanında uçmak zorundadır. Burda Low Cost un hesabı kıtabı yapılamaz. Ayrıca SMS lerden 1 Tl almak, iş başvurularından 15 TL almak, 1kg bile fazla gelen bagajdan extra ücret talep etmenin Low Cost ile uzaktan yakından ilgisi yoktur ! Ben geçen sene 20 kg olan bagaj hakkımın yerine 32 kg bagaj ile uçtum hemde hiç bir fark ödemedim. Neticede 1.sınıf bir havayolu idi. Ama pgs de 1 kg bile fazla gelse sizi işkence gibi ödetirler. Bagajsız uçan yolcuya ücret iadesi yapıyor mu Low Cost çular ? Tabiki Hayır ! Low Costu Pegasus hariç diğer özel havayolları az çok yapıyor. Ama Pegasus başka bir şey ! Çözemedim...
  • Çok uçmuşsunuz ama şansmıdır nedir hiç sorun yaşamamsısınız. Internette forumlara baksaydınız ülkemizde şikayet alan en çok havayolunun hangisi oldugunu görürdünüz. Açık ara rekor kırarak gün geçtikçe şikayetleri artıyor. Herkesinde ortak görüşü şikayet ediyorsunuz ama sonuç alamıyorsunuz. Şikayetlerınız karsısında PGS ya haklı yada haklı ! 3.ihtimal yok ! Ben 3,5 yılda çok sorun yaşadım. Üstelik öyle 3-5 değil yüzlerce desem yeridir. Mesleğim gereği her gün havalimanlarında olan biri olarak varın siz düşünün işin boyutunu ? Ucuz uçanlarda elbette ikram olmayacak. Mevzu ikram değil ondan zıyade zamanında uçuş performansı ! Rötarları yani ! 1.sınıfda olsa 2.sınıfda olsa aynı uçak aynı güzergah zamanında ucması lazım. Bunun mazaretı olmaz!
  • siz elma ile armutu toplamaya çalışıyorsunuz.. ben elma ile elma yı armutla da armutu topluyorum.'low coast' dan bilet alanların bazı hizmetlerin ''1.sınıf airline'' la aynı olmayacağının bilincinde olmalısı gerekir beklentileride bu doğrultuda olmalıdır.Yine de ısrarla Pegasus un ülkemizin en iyi low coast şirketi olduğu yazımın arkasındayım.Çok uçtum hiç sorun yaşamadım .
  • Ancak 2.sınıf havayollarında bu tür giderler zarar kabul edilir ve uygulanmaz! Yolcuyu bekletmek daha karlıdır. Bekletilen yolcuda eger kı hakkını ararsa şirket prosedürlerindekı kurallar uygulanır. Hakkını aramayana (veya bilmeyene) hakkı olsa bile hak verilmez ! 13 yıldır bu işin içindeyim havalimanlarına binlerce kez gittim geldim. Farklı havayolları ile çalıştım. Sadece uçağı 2 saat geç kalkacak dıye 1.sınıf bir havayolu (KLM) tüm yolculara (180 kişi) ücretsiz kahve fişi verdi ! Diğer bir yandan özel bir havayolu (PGS) uçakları sık sık rötar yaptıgında, değil bir şey ikram etmek kesinlikle ortada görevli kımse kalmıyor ve yolcu muhatab bulamıyor ! Biri 1.sınıf diğeri 2.sınıf BUNLAR BASIT GIBI GÖZÜKSEDE BÜYÜK FARKLARDIR !

Pegasus Havayolları, filosunda  tek tip uçak modelinin tercih edilmesi, trafiği çok yoğun olmayan ucuz havaalanından operasyon yapılması, uçakların yerde kalma süresinin kısa tutulması, bagaj hakkının azaltılması, biletlerin internet üzerinden satılması, bilet ücreti dışındaki hizmetlerin para ile satılması gibi bazı unsurları taşıdığı için, dünyadaki low cost örnekleri ile bütünüyle örtüşmese de şu anda Türkiye’de low cost modeline en yakın havayolu şirketi olarak biliniyor. Pegasus’un uyguladığı bu modelde, şirketin operasyon maliyetini en aza indirmek ve bunu yaparken de yolcuları bir yerden bir yere en düşük fiyatla ulaşmalarını sağlamak temel amaç olarak göze çarparken, uçaktaki ikramın ve konforun bu işletme modelinde pek kabul gördüğünü söylemek mümkün değil. Bu model, maliyetleri kısarak ekonomik bilet rakamları çıkarmak ve bunu da yolcuya yansıtmak olarak kabaca özetlenebilir.

AirportHaber Haber Koordinatörü Murat Herdem'in kaleme aldığı yazının tamamı için TIKLAYIN

PEGASUS'UN BUNLARA İHTİYACI VAR MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Misafir ~ 7 yıl önce
Uçuş maliyetlerini düşük tutarak minumum giderlerle ucuz fiyata hava taşımacılığı yapmaktır. Ucuz uçanda pahalı uçanda istenen hedefe zamanında uçmak zorundadır. Burda Low Cost un hesabı kıtabı yapılamaz. Ayrıca SMS lerden 1 Tl almak, iş başvurularından 15 TL almak, 1kg bile fazla gelen bagajdan extra ücret talep etmenin Low Cost ile uzaktan yakından ilgisi yoktur ! Ben geçen sene 20 kg olan bagaj hakkımın yerine 32 kg bagaj ile uçtum hemde hiç bir fark ödemedim. Neticede 1.sınıf bir havayolu idi. Ama pgs de 1 kg bile fazla gelse sizi işkence gibi ödetirler. Bagajsız uçan yolcuya ücret iadesi yapıyor mu Low Cost çular ? Tabiki Hayır ! Low Costu Pegasus hariç diğer özel havayolları az çok yapıyor. Ama Pegasus başka bir şey ! Çözemedim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Çok uçmuşsunuz ama şansmıdır nedir hiç sorun yaşamamsısınız. Internette forumlara baksaydınız ülkemizde şikayet alan en çok havayolunun hangisi oldugunu görürdünüz. Açık ara rekor kırarak gün geçtikçe şikayetleri artıyor. Herkesinde ortak görüşü şikayet ediyorsunuz ama sonuç alamıyorsunuz. Şikayetlerınız karsısında PGS ya haklı yada haklı ! 3.ihtimal yok ! Ben 3,5 yılda çok sorun yaşadım. Üstelik öyle 3-5 değil yüzlerce desem yeridir. Mesleğim gereği her gün havalimanlarında olan biri olarak varın siz düşünün işin boyutunu ? Ucuz uçanlarda elbette ikram olmayacak. Mevzu ikram değil ondan zıyade zamanında uçuş performansı ! Rötarları yani ! 1.sınıfda olsa 2.sınıfda olsa aynı uçak aynı güzergah zamanında ucması lazım. Bunun mazaretı olmaz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
siz elma ile armutu toplamaya çalışıyorsunuz.. ben elma ile elma yı armutla da armutu topluyorum.'low coast' dan bilet alanların bazı hizmetlerin ''1.sınıf airline'' la aynı olmayacağının bilincinde olmalısı gerekir beklentileride bu doğrultuda olmalıdır.Yine de ısrarla Pegasus un ülkemizin en iyi low coast şirketi olduğu yazımın arkasındayım.Çok uçtum hiç sorun yaşamadım .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Ancak 2.sınıf havayollarında bu tür giderler zarar kabul edilir ve uygulanmaz! Yolcuyu bekletmek daha karlıdır. Bekletilen yolcuda eger kı hakkını ararsa şirket prosedürlerindekı kurallar uygulanır. Hakkını aramayana (veya bilmeyene) hakkı olsa bile hak verilmez ! 13 yıldır bu işin içindeyim havalimanlarına binlerce kez gittim geldim. Farklı havayolları ile çalıştım. Sadece uçağı 2 saat geç kalkacak dıye 1.sınıf bir havayolu (KLM) tüm yolculara (180 kişi) ücretsiz kahve fişi verdi ! Diğer bir yandan özel bir havayolu (PGS) uçakları sık sık rötar yaptıgında, değil bir şey ikram etmek kesinlikle ortada görevli kımse kalmıyor ve yolcu muhatab bulamıyor ! Biri 1.sınıf diğeri 2.sınıf BUNLAR BASIT GIBI GÖZÜKSEDE BÜYÜK FARKLARDIR !

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000