08 Mart 2016, Salı 23:45:17

Pegasus'u da kadınlar uçurdu

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla birçok etkinlik düzenlenirken Türk şirketlerden SunExpress kadınlardan olan uçucu ekiple özel bir uçuş gerçekleştirmişti.
  • Tebrikler Kızlar, tebrikler Pegasus.bu ülkenin bu günlerde bu tür faaliyetlere ihtiyacı var...
  • Yanlis anlamayin bizim turkiyenin alt yapi yok yoksan dunyanin eniyi pilotu yetitiririz , buna kimsenin supesi olmasin Turkiyem. Her ilmin ustesinde gelir, simdi olmassa yarinlar bizim olacak insallah , eger istedigimiz gibi pilot yetistiren kurum varsa , gurur duyuyorum, her kese saygilar sunuyorum ,
  • Hangi bayan Binim turkcemi beyem memis Mademki kaptan olacaksiniz biz havacilara dahil olmak istiyorsunuz. Ben size yakistiramadim. Ipad ile yazdigim icin yazilar vecumleler karisik ola bilir . Ben havacilar kosesinde neler okuyorum. Bizim kosemize uygun olmayan sevyesizce ne laflar yaziyorlar ben hic kimsenin hatasini yuzune vumadim ben THY. Nin pesoneliyim , Elbette bir gun Yuzyuze gorusuruz ben 34. Senelik havaciyim , sizin abinizim, size tavsiyem. Hic kimsenin hatasini yuzune vumayin , cunku buyuk gunaha girersiniz eger inanciniz varsa, Ben Amerikada yassiyorum Yinede soyluyorum. Turkiyede. Askeryenin disinda iyi pilot yetistiren bir kurum yoktur Iyi bir pilot olmak istiyorsan Filoridada. Dunyaca Unlu pilot okulu var Orda pilot olabilirsiniz , Basarilar diliyorum,
  • "No woman no cry" kuralı pilottukta da geçerli olsa gerek...

Pegasus Hava Yolları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü özel bir uçuşla kutladı. Pegasus, havacılıkta kadının yerine dikkat çekmek için 8 Mart tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen’den kadın Amazon savaşçılarının tarihi yurdu Samsun’a düzenlenen uçuşunu, kokpit ve kabinde tamamı kadınlardan oluşan bir ekiple gerçekleştirdi.

Kaptan Pilot Serap Zehni Akbulut, İkinci Pilot Işıl Aktan, Kabin Amiri Evren Okakın ve Kabin Memurları Birce Gül, Sena Tüzünkan ve Buket Neriman Gülgönen’den oluşan ekiple uçuş düzenlendi.

Pegasus’un filosunda görev yapan Kaptan Pilot Serap Zehni Akbulut, uçuşla ilgili olarak “Havacılık, kabin ekipleri açısından kadınlara daha yakın bir meslek olarak görülse de, bugün uçuş işletmeden kabin hizmetlerine, finanstan pazarlamaya hemen hemen tüm kategorilerde başarılı kadın profesyonelleriyle anılan bir iş kolu oldu. Biz de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü gibi özel bir günde tamamı kadınlardan oluşan bir kokpit ve kabin ekibiyle misafirlerimizin karşısına çıkarak kadının havacılık sektöründeki istihdamına dikkat çekmek istedik” dedi.

Pegasus’un Kaptan Pilotu Serap Zehni Akbulut, toplam 4700 saatlik uçuş tecrübesiyle 18 yıldır pilotluk mesleğini sürdürüyor. Pilotluk mesleğini bir çocukluk hayali olarak benimsediğini vurgulayan Kaptan Akbulut, “Pilotluk, kadınların yeterince cesaret göstererek ve yoğun çalışma ile altından kalkamayacağı bir meslek olmadığının güzel bir örneği diyebiliriz. Yerde ve havada onlarca parametreyi aynı anda düşünmek zorunda olmak, sayısız güvenlik sürecini her uçuşta eksiksiz yerine getirmek ve hem teknik detaylara hem de taşıdığımız misafirlerin psikolojilerine vakıf olabilmek mesleğimizin en önemli tarafları. Bu özellikleriyle pilotluğu kadınlara çok yakıştırıyorum” dedi.

2001 yılından beri Pegasus’ta Kabin Amiri olarak görev yapan ve bu özel uçuşta kabin ekibine liderlik eden Evren Okakın ise “Kabin memurluğu ağırlıklı olarak insan ilişkilerine dayalı bir görev olarak biliniyor ancak misafirlerimizin gideceklere yere güvenli bir şekilde gitmeleri için uçuş güvenliğini sağlamak en önemli görevlerimiz. Dünya Kadınlar Günü’nü bu özel uçuşumuzla kutlayarak kadının iş gücü içindeki önemli rolüne dikkat çekmek istiyoruz” dedi.

Pegasus’un 2016 Şubat sonu itibarıyla “Aile Bireyi” olarak tanımladığı toplam 5170 çalışanı bulunuyor. Bunlardan yüzde 36’sı, yani 1852’si kadın iken Pegasus’un yönetici pozisyonundaki kadın çalışan sayısı 60.

Pegasus'u da kadınlar uçurdu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Cengomen ~ 2 yıl önce
Tebrikler Kızlar, tebrikler Pegasus.bu ülkenin bu günlerde bu tür faaliyetlere ihtiyacı var...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siyaset ~ 2 yıl önce
Yanlis anlamayin bizim turkiyenin alt yapi yok yoksan dunyanin eniyi pilotu yetitiririz , buna kimsenin supesi olmasin Turkiyem. Her ilmin ustesinde gelir, simdi olmassa yarinlar bizim olacak insallah , eger istedigimiz gibi pilot yetistiren kurum varsa , gurur duyuyorum, her kese saygilar sunuyorum ,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siyaset ~ 2 yıl önce
Hangi bayan Binim turkcemi beyem memis Mademki kaptan olacaksiniz biz havacilara dahil olmak istiyorsunuz. Ben size yakistiramadim. Ipad ile yazdigim icin yazilar vecumleler karisik ola bilir . Ben havacilar kosesinde neler okuyorum. Bizim kosemize uygun olmayan sevyesizce ne laflar yaziyorlar ben hic kimsenin hatasini yuzune vumadim ben THY. Nin pesoneliyim , Elbette bir gun Yuzyuze gorusuruz ben 34. Senelik havaciyim , sizin abinizim, size tavsiyem. Hic kimsenin hatasini yuzune vumayin , cunku buyuk gunaha girersiniz eger inanciniz varsa, Ben Amerikada yassiyorum Yinede soyluyorum. Turkiyede. Askeryenin disinda iyi pilot yetistiren bir kurum yoktur Iyi bir pilot olmak istiyorsan Filoridada. Dunyaca Unlu pilot okulu var Orda pilot olabilirsiniz , Basarilar diliyorum,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kadın Pilot ~ 2 yıl önce
"No woman no cry" kuralı pilottukta da geçerli olsa gerek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000