10 Eylül 2012, Pazartesi 14:43:08

VALİLER İNŞAATI GEZDİ

Ordu Valisi Orhan Düzgün ve Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, 22 Temmuz 2011 tarihinde temeli atılan ve yapımı hızla süren Ordu-Giresun Havaalanı inşaatında incelemelerde bulundu...
  • Gereksiz diyip gecmeyin bence fevkalada süper bir havaalani olacak elbette kiskananlar olur veya olmaz.. ama DHMI süper bir fikirde bulunmus... Havaalanin acilisinda istanbul-ankara seferi olacaktir buna eminim ama zamanla türkiyenin her yerinden sefer basliyacaktir..1 seneye kalmaz yurtdisi seferlerde baslar buna inaniyorum ben...
  • Ne gereksiz bir havalimanı. Ne gereksiz bir harcama
  • rabbim secmenimize ve secilenlere akil ve mantik versin. Artik yeter!!!!
  • BU MEYDANIN NE KADAR DÜŞMANI VARMIŞ KARDEŞİM. AHL YE THY YE YAPILACAK YATIRIMIN BANA NE FAYDASI VAR BEN ORDU GİRESUN DA YAŞIYORUM. BURAYA YAPILACAKLARIN BANA FAYDASI VAR.SARIYERE YAPILAN 4 KM TÜNELİN MALİYETİ 340 MİLYON TL. BU MEYDAN 144 MİLYON TL. HERSEY İSTANBULAMI KARDEŞİM.BİZ BU ÜLKENİN VATANDAŞI DEĞİLMİYİZ.1 UÇAK İNECEKMİŞ. BAK BAKALIM DİĞER MEYDANLARA GÜNDE KAÇ UÇAK İNİYOR ONDAN SONRA KONUŞ.EN SON AÇILAN IĞDIR MEYDANINA GÜNÜ BIRAK HAFTADA KAÇ UÇAK İNİYOR????? BU MEYDAN ZAMANINDA BİTECEK...............

Hafta sonu bir araya gelen Ordu Valisi Orhan Düzgün ve Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Ordu-Giresun Havaalanı inşaatının son durumu hakkında Gülyalı Kaymakamı Yemen Bayrak ve DLH Kontrol Başmühendisi Atilla Aydın, yüklenici firma Altyapı Şefi İbrahim Ahmetoğlu'ndan bilgi aldı.

Ordu-Giresun Havaalanı inşaatı çalışmaları ve gelinen son durum hakkında bilgi veren Gülyalı Kaymakamı Yemen Bayrak, 5 milyon ton taşın alınacağı Ayrılık köyündeki taş ocağı ile Divani köyündeki mevcut taş ocağının yanında ilave 10 dönümlük bir arazinin de satın alınmasıyla birlikte hava alanı inşaatı için gerekli olan malzemenin teminde sıkıntı yaşanmadığını söyledi. Ordu-Giresun Havaalanı inşaatında dış koruyucu mendireğin Bin 720 metreye, iç koruyucu mendireğin 930 metreye, pist altı taramasının 90 metreye, pist dolgusunun 63 metreye ulaştığını belirten Yemen Bayrak, havaalanı inşaatına bugüne kadar 2 milyon 600 bin ton taş döküldüğünü kaydetti.

Havaalanı inşaatının en önemli imalatlarından birisi olan ve 75 metre genişliğe sahip pist dolgusu için 1 kg ile 250 kg arasında çift elekten geçmiş taş konulduğunu ifade eden Bayrak, “Havaalanı inşaatı için pist dolgusu çok önemli. Çökme ve oturmalara karşı pist dolgusunda DLH’nın da onayıyla çok büyük taşlar kullanılmıyor. Sakarya’dan getirilen özel bir gemi vasıtasıyla dip taraması yapılıyor. Denizin dibindeki yaklaşık 1.5 metrelik yumuşak zeminde bulunan malzeme alınıyor ve dolgu malzemesi daha sağlam ve sert zemin üzerine dökülüyor” dedi.

Havaalanı inşaatında 930 metre uzunluğundaki iç mendirek yapımının da tamamlandığını ve apron girişi olarak kullanılacak yolun açıldığını belirten Bayrak, günde 60 kamyonla 30 bin ton taşınan havaalanı inşaatında daha seri ve hızlı boşaltma yapılabilmesi için şantiye alanına ikinci bir kantar kurulacağını sözlerine ekledi.

Ordu-Giresun Havaalanı inşaatı Kontrol Başmühendisi Atilla Aydın, havaalanı inşaatında birden fazla imalatın aynı anda yapılma aşamasına geldiğini belirterek, işlerin bunda sonra daha hızlı yürüyeceğini söyledi. Bugüne kadar sadece dış koruyucu mendirek alanında çalışma yapıldığını belirten Aydın, “Dış koruyucu mendirek çalışmasında yeterince koruma alanı sağladık. Pist dolgusuna başladık ve hızla devam ediyor. Alanın ve ocağın genişlemesi ile, ikinci kantar ile 4-5 alanda aynı anda çalışma imkanımız olacak” şeklinde konuştu.

“PROJE ZAMANINDA BİTECEK”

Şantiye binasındaki bilgilendirmenin ardından pist dolgu çalışmalarını yerinde inceleyen Ordu Valisi Orhan Düzgün ve Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, dip taramasını yapan ve Sakarya ilinden getirilen ‘Burak 54’ adlı gemiye giderek, denizin dibinde yapılan temizleme çalışmalarını inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.

Ordu Valisi Orhan Düzgün, Ordu-Giresun Havaalanı inşaatındaki incelemenin ardında yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “Havaalanı inşaatında bugün Giresun Valimizle birlikte bir inceleme yaptık. Bu incelemede de gördük ki çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bir taraftan dış mendirekte, bir taraftan iç mendirekteki dolgu çalışmaları devam ederken pist alanında da dolgu çalışmalarına başlandı. Pist alanında bugüne kadar 63 metrelik dolgu yapıldı. Önünden de dip taraması yapılmak suretiyle denizin zemininde 1.5 metrelik yumuşak tabaka, sağlam bir zemin oluşması amacıyla temizleniyor. Yaklaşık 4 bin 400 metre olacak dış mendireğin Bin 720 metresi tamamlandı. Apron girişine göre sol tarafta bulunan 930 metrelik iç mendirek dolgu çalışması tamamlandı. Müteahhit firmanın DLH kontrolünde yapmış olduğu çalışmalar seri bir şekilde devam ediyor” dedi.

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin de incelemeye ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, “Burada yaptığımız incelemelerde havaalanının her aşamasında, gerek pist olsun, gerek dış koruyucu mendirek, gerekse iç koruyucu mendirek olsun oradaki çalışmaların hızla devam ettiğini görünce bu projenin zamanında biteceğine kanaat getirdim. Bu konuda hem DLH’ya hem de yüklenici firmaya müteşekkir olduğumu ifade etmek isterim” diye konuştu.

VALİLER İNŞAATI GEZDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

ORDU-GIRESUN HAVAALANI ~ 6 yıl önce
Gereksiz diyip gecmeyin bence fevkalada süper bir havaalani olacak elbette kiskananlar olur veya olmaz.. ama DHMI süper bir fikirde bulunmus... Havaalanin acilisinda istanbul-ankara seferi olacaktir buna eminim ama zamanla türkiyenin her yerinden sefer basliyacaktir..1 seneye kalmaz yurtdisi seferlerde baslar buna inaniyorum ben...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gereksiz ~ 6 yıl önce
Ne gereksiz bir havalimanı. Ne gereksiz bir harcama

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yuce ~ 6 yıl önce
rabbim secmenimize ve secilenlere akil ve mantik versin. Artik yeter!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ORDU GİRESUN ~ 6 yıl önce
BU MEYDANIN NE KADAR DÜŞMANI VARMIŞ KARDEŞİM. AHL YE THY YE YAPILACAK YATIRIMIN BANA NE FAYDASI VAR BEN ORDU GİRESUN DA YAŞIYORUM. BURAYA YAPILACAKLARIN BANA FAYDASI VAR.SARIYERE YAPILAN 4 KM TÜNELİN MALİYETİ 340 MİLYON TL. BU MEYDAN 144 MİLYON TL. HERSEY İSTANBULAMI KARDEŞİM.BİZ BU ÜLKENİN VATANDAŞI DEĞİLMİYİZ.1 UÇAK İNECEKMİŞ. BAK BAKALIM DİĞER MEYDANLARA GÜNDE KAÇ UÇAK İNİYOR ONDAN SONRA KONUŞ.EN SON AÇILAN IĞDIR MEYDANINA GÜNÜ BIRAK HAFTADA KAÇ UÇAK İNİYOR????? BU MEYDAN ZAMANINDA BİTECEK...............

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000