01 Nisan 2013, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • 07:40 için 07:30 da gelip e uçak hala yerde diyerek terminali birbirine katan, küfürler edip tehtidler savurup erkeklik taslayanlar ellerini kollarını sallaya sallaya dolanırsa bu ülkede siz istediğiniz kadar yazın çizin boş. adb de cezi uygulama sona ersin orda da burda ki kadar olmasada çirkinleşme olur.
  • bir kere amerikada TSA denen bir kurum var, sen ucakta bagirirsan, kabin ekibine elini kolunu uzatirsan seni kapiya cikarirlar, guzel bir ifade verirsin, ama birde TSA nin kara listesine girdinmi. 'sakincali' yolcu olursun. iste o zaman yandin. havayolu yasal olarak seni ucurmaya bilir, bir daha bilet bile alamazsin
  • tebrikler güzel bir yazı olmuş. ama kültür seviyesi "kamyonla seyahat" düzeyinde olan insanlar uçağa bindiği için bunların yaşanması normal. Her uçağa binen kendini işadamı zannediyor sanki herkesin acil işi var sürekli mızz mızz mızzz
  • ABD'de kimsenin sesinin cikmamasinin nedeni kanunlar. Oyle Turkiye'deki gibi kiyameti koparirsan direk hapse atarlar. O yuzden kimsenin citi cikmaz. Ucus kulturu falan degil bu.

THY’NİN RÖTARINA SES ÇIKARTANIN!

Çok kez gördük ki hangi şirketimizde olursa olsun teknik veya hava koşulları sebebiyle yaşanan rötarlar, çoğu zaman yolcuların tepkisi hatta havayolu çalışanlarına karşı gerek fiziki ve gerekse sözlü tacizlerine varan davranışları ile karşılaşırız.

Havayolu taşımacılığının son 10 yılda hızla gelişmesine rağmen havacılık kültürünün aynı ölçüde gelişmediğine şahit oluyoruz.

Bu şahitlik sadece normal yolcuların yanında kendilerini elit sınıfta görenler açısından da pek fazla değişen bir durum değil.

Çok sayıda, yazar-çizer, sanatçı-siyasetçi, sporcu, avukat, doktor ve bir sürü kalifiye meslek erbaplarının rötarlardan dolayı nasıl feryat figan ettiklerini bilmeyenler yok.

Bir keresinde Atlasjet’in Ankara uçuşlarında yaşanan sorun nedeniyle yolculara kartvizit dağıtan avukatı görmüştüm. Çok okumuş çok bilmiş diyeceğimiz insanların bile provokatörlük yaptığı bir ülkede havacılık kültürünün gelişmesi için daha çok suların geçmesini bekleyeceğiz ülkemizde.

Neden bunları yazdım durup dururken?

Bir haftadır Amerika’dayım. New York’tan Miami’ye gitmek üzere Laguardia Havalimanı’na geldim. Amerikan Airlines ile Miami’ye uçacağız. Check-in işlemlerini yaptırdık uçuş saatimizi bekliyoruz.

Nihayet o dakikalar geldi. Uçağın kalkmasına 20 dakika kala yolcular alınmaya başlandı. Neredeyse yolcuların tamamına yakını uçak içine alındı.

Sonra anlam veremediğimiz bir şekilde tüm yolcular uçaktan çıkartıldı.

Ve anons yapıldı uçak değiştirilecek 45 dakika rötar var diye.

Bir kişi de mırıldanmaz mı “işim var, toplantım var, bağlantılı uçuşum var” diye.

Olmadı maalesef kimse ses çıkartmadı. Yolcular arasında bulunan ben ve diğer Türk arkadaş kendi kendimize “Bu rötar Türkiye’de olsa yer yerinden oynardı. Ne kavgalar ne gürültüler olurdu” dedik.

Ha bu arada 45 dakika denilen rötar tam 90 dakika sürdü. İnanın hiç kimse laf etmedi.

Bu demek değildir ki rötarlar olmalı veya keyfi rötarlar yapılmalı.

Amerikan Airlines yetkilileri rötarın sebebiyle ilgili açıklama da yapmadılar. Ama yolcular gayet sakin ve hoşgörü ile davrandılar.

İsterim ki ülkemizde de bu tür olgunluk yaşansın.

Herhangi bir şirketimiz rötar yaptığında avazımızın çıktığı kadar bağırmayalım. Tabi saatlerce süren rötarlar olup yolcular perişan edilirse hep beraber karşı koyarız.

Aslında rötar sebebiyle azıcık geciken uçakta bulunan bir köşe sahibi bu rötarı köşesinde yazmadığı sürece çok daha olgunlaşma yaşayacağımıza eminim.

Yani demek istediğim olgunlaşma önce aydın kişiler diye tabir edilen yazar-çizer sanatçı-siyasetçiden başlamalı.

THY rötar yaptı diye mız mız edenlere “hadi oradan” demek lazım.

Miami'den selamlar. Haftaya Türkiye'de görüşmek üzere...

THY’NİN RÖTARINA SES ÇIKARTANIN!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

tyler ~ 5 yıl önce
07:40 için 07:30 da gelip e uçak hala yerde diyerek terminali birbirine katan, küfürler edip tehtidler savurup erkeklik taslayanlar ellerini kollarını sallaya sallaya dolanırsa bu ülkede siz istediğiniz kadar yazın çizin boş. adb de cezi uygulama sona ersin orda da burda ki kadar olmasada çirkinleşme olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
d ~ 5 yıl önce
bir kere amerikada TSA denen bir kurum var, sen ucakta bagirirsan, kabin ekibine elini kolunu uzatirsan seni kapiya cikarirlar, guzel bir ifade verirsin, ama birde TSA nin kara listesine girdinmi. 'sakincali' yolcu olursun. iste o zaman yandin. havayolu yasal olarak seni ucurmaya bilir, bir daha bilet bile alamazsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mert ~ 5 yıl önce
tebrikler güzel bir yazı olmuş. ama kültür seviyesi "kamyonla seyahat" düzeyinde olan insanlar uçağa bindiği için bunların yaşanması normal. Her uçağa binen kendini işadamı zannediyor sanki herkesin acil işi var sürekli mızz mızz mızzz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kanunlar ~ 5 yıl önce
ABD'de kimsenin sesinin cikmamasinin nedeni kanunlar. Oyle Turkiye'deki gibi kiyameti koparirsan direk hapse atarlar. O yuzden kimsenin citi cikmaz. Ucus kulturu falan degil bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000