24 Temmuz 2017, Pazartesi
Erdal GÜLMEZ
Erdal GÜLMEZ erdalgulmez@airporthaber.com
  • Gobek atıyordur
  • 3. Havalimanı yapılmaya karar verilmeden evvel Atatürk havalimanın arazisi satılmaya başlandı bile ne yazık isim siliniyor Anıtkabirin arazisinin daraltılması gibi.
  • Yazıya Saygı gösterip, ezberleyelim, 40 kere suya okuyup içelim ve mala bağlayalım. Yahu Erdal hocam, bu sizin yazınızın kısmında wn anlaşılabilir bilir kısım, insanlara şu alanlarda hizmet edebilir kısmı o kadar. TAV her halükarda bir işletme ve iş planlarını 2021 e kadar yapmıştır. Kazandığı her kuruşun vergisini de ödüyordur. Yani kârı vergilerden sonra elinde kalandır. Yani devlet ülkemizde her şirketin %50 ye yakin ortağı olduğuna göre, bu kurumla olan iş anlaşmasına sadık kalması gerekir. Yani sizin öneri yada önermenizin iş dünyada karşılığı ortağını kazıklamaktir.
  • Avm rezidans tema park hepsi bir arada

3. Havalimanı sonrası Atatürk Havalimanı ne olacak?

Merhaba,

İstanbul 3. Havalimanının ne zaman hizmete başlayacağı sorusunun cevabı netleşti. Hem Başbakan hem de Ulaştırma Bakanı bu tarihi 29 ekim 2018 olarak açıkladı.  Hatırlayacağınız üzere 3 mayıs 2013 tarihinde Ankara’da yapılan  3.havalimanı ihalesini  Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu ( OGG) kazanmıştı. İhale sonucunun belli olmasından hemen sonra ön sözleşme , DHMİ'nin 80. kuruluş yıldönümü olan 20 Mayıs 2013 tarihinde imzalanmıştı.     Sözleşme imzasından sonra 5 yıl içinde bu çapta bir yatırımın faaliyete başlayacak olması kendi kulvarında başarı olarak kabul edilebilir.

3. Havalimanı ne zaman başlayacak sorusunun cevabı netleşti. Artık yeni soru ;  Atatürk Hava Limanı ( AHL ) geleceği  ne olacak ? bu sorunun cevabı için Ulaştırma Bakanı  Sayın Arslan’ın konuyla ilgili demecini aynen alıntı yapıyorum  :  http://www.milliyet.com.tr/bakan-acikladi-3-havalimani-na-ekonomi-2488118/   “ Sayın Bakan,..........…Atatürk Havalimanı’nın artık  hizmet  vermeyeceğini ,  tesislerin  fuar  merkezi  olarak kullanılacağını,  yapılaşmaya  izin  verilmeyeceğini  vurguladı.........”

                                                  **

AHL’nin ne zamana kapanacağı  sorusu tüm ülkeyi ilgilendirse de  bölge de ikamet edenler, bölge de yatırımı olan kişi ve kuruluşlar ile  havalimanını 2021 yılına kadar işletecek  olan TAV  firmasını  daha yakından ilgilendiriyor.

AHL civarında ikamet edenlerin daha sessiz bir ortam, daha az trafik ve  daha az hava kirliliği olacağı için mutlu olacaklarını tahmin ediyorum.

Bölge de bina yapımı için üst rakım sınırı 76 metre oysa bölge de bazı yeni binalar statik hesaplarını 76 metre değil çok daha yüksek katlara göre yapıyor ve inşaatlarını da bu şekilde yapıyorlar yani beklenti  şu şekilde ; AHL kapanınca mania sınırı 76 metreden çok daha yüksek olacak ve mevcut binalardan uygun olanlar kat çıkarak ticari olarak avantaj elde edecek. Sayın Bakan’ın  yapılaşmaya izin verilmeyeceğini belirtmesinden sonra bakalım ne gibi değişiklikler olacak.  

Bilindiği üzere TAV’ın AHL sözleşmesi 2021 yılına kadar geçerli ve   AHL 2021den önce  kapatılsa bile DHMİ’nin  yıllık 15 milyon yolcu garantisi var. Bu şekilde bir yolcu garantisi olsa da DHMİ’nin AHL  2021 öncesinde kapatılsa bile tazminat ödememesi  gerektiğini düşündüğümü belirtmeliyim. Gerekçem , 15 yıl ve yıllık 15 milyon yolcu garantisi ile toplamda 225 milyon yolcu sınırı çoktan aşıldı yani TAV  beklediği ciroyu zaten  fazlasıyla elde etti hatta daha kısa sürede aynı sayıda yolcu, düşük marjinal maliyetlerden dolayı TAV için daha yüksek kar demektir. DHMİ ile TAV arasında imzalanan AHL işletme sözleşmesinin detaylarını bilmiyorum umarım kamu lehine benim düşündüğüm şekilde hükümler konulmuştur.

                                                           **

AHL gibi  uzun yıllardır  ülkemizin ( kamu-özel)  çok ciddi kaynak ayırarak  dev bir  yatırımı olan bu havalimanı ve tesislerinin salt fuar merkezi olarak kullanımının ülkemiz için yeterli olmayacağını  düşünüyorum.

Yeni yatırım yapılmadan mevcut hali ile bile fuar merkezi olmasının yanı sıra ; Havacılık Eğitim Kampüsü ( Üniversite – Ortaöğretim – Pilotaj kursları , DHMİ hizmet içi eğitimleri vb ) , Havacılık İhtisas OSB , Havacılık Müzesi , Heliport gibi çok daha geniş bir yelpazede hizmet verebilir. 3.havalimanı hizmet başlangıç tarihi bu kadar yaklaşmış durumda iken bir an evvel AHL ile ilgili konular şeffaf bir şekilde toplum ile paylaşılmalı ve olabildiğince geniş bir fikri katılım sağlanarak projeler geliştirilmelidir.

Saygılarımla

Erdal Gülmez

3. Havalimanı sonrası Atatürk Havalimanı ne olacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

Yandaş candaş ~ 9 ay önce
Gobek atıyordur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir Pilot ~ 9 ay önce
3. Havalimanı yapılmaya karar verilmeden evvel Atatürk havalimanın arazisi satılmaya başlandı bile ne yazık isim siliniyor Anıtkabirin arazisinin daraltılması gibi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazıya Saygı! ~ 9 ay önce
Yazıya Saygı gösterip, ezberleyelim, 40 kere suya okuyup içelim ve mala bağlayalım. Yahu Erdal hocam, bu sizin yazınızın kısmında wn anlaşılabilir bilir kısım, insanlara şu alanlarda hizmet edebilir kısmı o kadar. TAV her halükarda bir işletme ve iş planlarını 2021 e kadar yapmıştır. Kazandığı her kuruşun vergisini de ödüyordur. Yani kârı vergilerden sonra elinde kalandır. Yani devlet ülkemizde her şirketin %50 ye yakin ortağı olduğuna göre, bu kurumla olan iş anlaşmasına sadık kalması gerekir. Yani sizin öneri yada önermenizin iş dünyada karşılığı ortağını kazıklamaktir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avm ~ 11 ay önce
Avm rezidans tema park hepsi bir arada

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000