05 Aralık 2011, Pazartesi 08:10:28

ZAMANI GELDİ PEKİ YA UÇABİLECEK MİYİZ?

Sabah Gazetesi yazarlarından Şeref Oğuz yerli uçak yapımına dikkat çekmiş...
  • şeref oğuz hayatını başbakanlığın verdiği kredilere dayanan çalık grubundan nemalanarak kazanır. şeref ne güzel bir isim. abd ve rusya geçelim uçağı uzay prog.mına 1960 larda başladı. insan yapımı uydular marsın, venüsün, jupiterin ve uydularının ve sayamayacağım uzak cismin etradında dönüyor. marsa kaşif cihazlar indirildi. ve bunlar 2000 li yıllarda yapıldı. şimdi çıkmışlar uçak yapmanın zamanı geldi. hadi şak şaklayın. oldu ya:) başka? arkadaşım atı alan bırak üsküdarı ankarayı geçti ne uçağı? boeingin montaj sanayisi yapacaksınız ülkeyi. işçini ucuza çalıştıracak, sanayisi ile ülkenin havasını toprağını kirletecek, şu kadar insana iş veriyorum diye vergi indirimini kapacak, elektiriğini ben ödeyeceğim, bu montajdır. ıçak yapmıyacağız.
Nuri Demirağ'ı, şükür ki Sivas Havaalanı'na verilen adı yüzünden unutulmaktan kurtardık ama bu Cumhuriyet kahramanının vizyonunu ancak kavrayabildik. 20'li yıllarda "demir ağlarla ördük anayurdu bir baştan" marşındaki girişimcimiz, 2 bin 500 km. ray döşeyen gencimizdi ve soyadını da zaten Atatürk vermişti; Demirağ... 

Raylarda kalmadı Nuri bey, istikbal göklerdeydi ve ilk Türk tayyaresini (uçak) üretti. Ancak farklı olanı budama kültürümüz, onu "hiç doğmamışa" çevirdi. O dönem devleti yönetenler, bu vizyonerin hayatını zorlaştırdı. Nitekim aynı kadrolar, daha sonra benzer "silme operasyonunu" Devrim otomobiline, Karakurt lokomotifine yapacaktı. 

 
Goethe "hiçbir şey, zamanı gelmiş düşünce kadar güçlü olamaz" der. Demirağ'ın tayyare fabrikası, vizyonsuz yönetimin kurbanı olmuştu. Çünkü uçabileceğimiz fikrinin zamanı gelmemişti. Bugün yerli marka otoya, yerli marka uçağa direnenlerimiz şükür ki az. Zira artık zamanı geldi, uçabilmenin... Kendi insanını "yurdum insanı" diye ti'ye alan aşağılık kompleksindekilerin sayısı, şükür ki giderek azalıyor. 
 
Bugün ortalık, otomobil prototipleriyle dolu. Sorun, yeni tür yakıtlar ve üretim süreçlerinin hazır olmayışında... Uçakta prototipi uçurma noktasına gelmişseniz, sonuca daha yakın duruyorsunuz demektir. Bunun da ilk adımı, araştırma ve geliştirme safhasındadır. Boeing ile ortaklaşa Ar-Ge merkezi kurma teklifi, zihinlerimizin "uçmaya" hazır olduğunu gösteriyor. Zaten 2023 Türkiyesi de "gücünü" buna hazır olmaktan almıyor mu...

Şeref OĞUZ / SABAH
ZAMANI GELDİ PEKİ YA UÇABİLECEK MİYİZ?

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 6 yıl önce
şeref oğuz hayatını başbakanlığın verdiği kredilere dayanan çalık grubundan nemalanarak kazanır. şeref ne güzel bir isim. abd ve rusya geçelim uçağı uzay prog.mına 1960 larda başladı. insan yapımı uydular marsın, venüsün, jupiterin ve uydularının ve sayamayacağım uzak cismin etradında dönüyor. marsa kaşif cihazlar indirildi. ve bunlar 2000 li yıllarda yapıldı. şimdi çıkmışlar uçak yapmanın zamanı geldi. hadi şak şaklayın. oldu ya:) başka? arkadaşım atı alan bırak üsküdarı ankarayı geçti ne uçağı? boeingin montaj sanayisi yapacaksınız ülkeyi. işçini ucuza çalıştıracak, sanayisi ile ülkenin havasını toprağını kirletecek, şu kadar insana iş veriyorum diye vergi indirimini kapacak, elektiriğini ben ödeyeceğim, bu montajdır. ıçak yapmıyacağız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000