22 Mart 2016, Salı 08:47:44

Yerli uçakta KOBİ vurgusu

THY Teknik Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, Türkiye’nin yerli yolcu ve savaş uçak üretimi için 400 bin KOBİ’nin değerlendirilmesini istedi.
  • O potansiyel varmış!!! Uçaklarda kullanılan parçalar yüksek teknoloji içeren parçalardır. Öyle otomotiv yan sanayi teknolojisiyle olmaz o işler. Yüksek teknoloji üretimi kabiliyetine sahip kaç kobi var? Buları söyleyen birde THY teknik genel müdür danışmanı olunca e insan düşünüyor tabi ne menem bir şey yapılacak diye... Ha bir de 500 milyar dolar hedefini kobilerle yakalama kafası hakikaten takdire şayan!!!
  • Güzel ve faydali bir organizasyon olacagi kesin. Havacilikta yan sanayi konusunda Kobilerimizin aktif rol almasi cok önemli
  • bu uçağı hayırsever rıza abimiz yapacaktı:(
  • çok boş muhabbet yapıyonuz. kobinin derdi ayın sonunu getirmek, hayal satmayaa kalıyonuz bu adamlara!

THY Teknik Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, Türkiye’nin yerli yolcu ve savaş uçak üretimi için 400 bin KOBİ’nin değerlendirilmesini istedi. Tokel, “Güçlü ve yetenekli KOBİ’lerimiz ile uçak üretiminde yüzde yüz yerli üretim gerçekleştirebiliriz, Türkiye’nin böyle bir potansiyeli var” dedi.

Türkiye'nin önemli sanayi bölgelerinden Gebze, özel bir etkinliğe imza atıyor. Türkiye genelinde 400 bine ulaşan sanayi alanında faaliyet gösteren KOBİ'ler, Türkiye'nin 2023 hedefi için öngördüğü 500 milyar dolar ihracat hedefi için stratejik hale geldi. KOBİ'ler açısından önemli bir merkez durumdaki Gebze'de yerli uçak çalışmaları masaya yatırılacak.

TÜRKİYE'NİN PERFORMANSI İRDELENECEK

Gebze Belediyesi, yarın "Ülkemizdeki yerli uçak çalışmaları" başlığı altında özel bir organizasyona ev sahipliği yapacak. Programda, dünyada sayılı ülkelerin tekelinde bulunan uçak endüstrisi alanında, Türkiye'nin son yıllarda gösterdiği performans irdelenecek. Programın amacı Gebze'nin yerli uçak merkezlerinde biri olmasını daha perçinlemek ve gençlere havacılığı sevdirmek.

Programın özel konukları da yer alıyor. THY Teknik Genel Müdürü Ahmet Karaman, programda bir sunuş konuşması yapacak. Etkinliğin ev sahipliğini Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker yapacak.

SEKTÖRDE GELİNEN SON NOKTAYI ANLATACAK

Program kapsamında çalışma hayatı havacılık sektöründe geçen THY Teknik Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, sektörde gelinen son noktayı anlatacağı 'Yerli havacılık' sunumu gerçekleştirecek. Programda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı Türkiye'nin ilk yerli uçağı hakkındaki çalışmalar da değerlendirilecek.

THY Teknik Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, etkinlik öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Tokel, Türkiye'nin havacılık sektöründe artık satın alan değil, üreten konuma geçtiğini söyledi. THY Teknik'in bakımını yaptığı uçakların birçok parçasını Türkiye'de ürettirmeyi başardığını söyleyen Tokel "Türkiye artık sektörde göz ardı edilemeyecek bir oyuncu haline geliyor" dedi.

KOBİ'ler seferber edilmeli

Türkiye havacılık endüstrisinin yüzde 100 yerli olması doğrultusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadelerinin bulunduğunu belirten Tokel şunları söyledi: "Bir ülke savunma sanayi ve havacılık konusunda tam bağımsız olmadıkça küresel bir güç sahibi olamaz ve kendini yeterince savunamaz. Bu kapsamda Türkiye'deki sanayi ile uğraşan 400 bin KOBİ'nin seferber edilmesi gereklidir. Konferansı ile Gebze bölgemizin imkanları harekete geçirilecektir. "

GÜÇLÜ YAN SANAYİ

Tokel, "THY Teknik; öncelikle yurt dışından aldığı yabancı uçak parçalarının yerlileştirme çalışmaları ile şirket verimliliğini artırmakta, buna ilave olarak güçlü bir yan sanayinin oluşmasına öncülük yapmaktadır. Havacılık sanayisi için Gebze'den katkı bekliyoruz" dedi. (Yeni Şafak)

Yerli uçakta KOBİ vurgusu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Kobi ~ 2 yıl önce
O potansiyel varmış!!! Uçaklarda kullanılan parçalar yüksek teknoloji içeren parçalardır. Öyle otomotiv yan sanayi teknolojisiyle olmaz o işler. Yüksek teknoloji üretimi kabiliyetine sahip kaç kobi var? Buları söyleyen birde THY teknik genel müdür danışmanı olunca e insan düşünüyor tabi ne menem bir şey yapılacak diye... Ha bir de 500 milyar dolar hedefini kobilerle yakalama kafası hakikaten takdire şayan!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kemal ~ 2 yıl önce
Güzel ve faydali bir organizasyon olacagi kesin. Havacilikta yan sanayi konusunda Kobilerimizin aktif rol almasi cok önemli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rıza ~ 2 yıl önce
bu uçağı hayırsever rıza abimiz yapacaktı:(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
acem ~ 2 yıl önce
rıza çok faydalıydı, hiç rüşvet vermedi rıza gidince cari açık büyüyecek :(((
tatava ~ 2 yıl önce
çok boş muhabbet yapıyonuz. kobinin derdi ayın sonunu getirmek, hayal satmayaa kalıyonuz bu adamlara!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000