13 Mayıs 2015, Çarşamba 13:13:45

YERLİ UÇAK İÇİN ATÖLYE KURULDU

Hem sportif hem de seyir uçuşlarında kullanılabilecek yerli uçak ‘Doğan’ için kolları sıvayan UZAYTEM, bir buçuk yılda tamamlayacağı çift kişilik uçağın yapımı için kompozit atölyesi kurdu.
  • Öğrenci pilot: yerli yazan arkadaşa; kimse kendi uçağını tam anlamıyla %100 üretmiyor örnek 787 nin yapımındaki parcaların nerden karşılandığına bak son vidayı takınca made in usa oluyor:)
  • Ancak Ilk model Serce, sonra Sahin ve en ust segment Dogan olmasi gerekirdi. Cita'yi cok yuksek tutmuslar.
  • En azından Toys Shop'ta satılanlardan hallice, uzaktan kumandalı bir helikopterin altına Wi-Fi kamera takıp: "Ahanda, insansız hava aracı yaptık biz!..." diyenlerden daha tutarlı ve gelecek vaat eden bir girişim. Yolları açık olsun inşallah.
  • pilotaj lisans ve yuksek lisans programlari ne oldu ? acilicak mi ?

Hem sportif hem de seyir uçuşlarında kullanılabilecek yerli uçak ‘Doğan’ için kolları sıvayan UZAYTEM, bir buçuk yılda tamamlayacağı çift kişilik uçağın yapımı için kompozit atölyesi kurdu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (UZAYTEM), 2 kişilik genel havacılık uçağının kompozit kanat ve gövde imalatı çalışmalarına başlandı. "Doğan" adı verilen ve bin 500 kilometreye yakın menzili bulunan uçak, hem sportif hem de uzun mesafe seyir uçuşlarında kullanılacak.

“Kalıpları yapmaya başladık”

Atölyede 15 kişiye kompozit (birbirinden ayrı iki ya da daha fazla malzemenin bir araya getirilmesi ile imal edilen malzeme türü) imalatı eğitimi verdiklerini belirten Sunol, "UZAYTEM olarak hazırladığımız proje kapsamında iki kişilik uçağın kanat ve gövde kalıplarını yapmaya başladık. İleri teknoloji ürünü olacak iki kişilik genel havacılık uçağını yaklaşık 1,5 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Bin 500 kilometreye yakın menzili olacak uçak, hem sportif olarak hem de uzun mesafede seyir için kullanılacak. Tamamen kompozit malzemelerden oluşacak'' dedi.

Hava aracı ve savunma sanayisine katkı sağlayacak

Sunol, UZAYTEM olarak kurulan kompozit atölyesinin havacılık ve savunma sanayisine de katkı sağlayacağını dile getirerek, atölyenin önemine işaret etti. Geleceğin teknolojisini kullanarak çok daha sert ve hafif malzemeler ürettiklerini belirten Sunol, şunları kaydetti:

"UZAYTEM olarak hava aracı ve savunma sanayine kompozit malzeme ürütmek amacıyla kurduğumuz kompozit malzeme atölyesinde kendi uçağımızın kanat ve gövde çalışmalarını yapıyoruz. Hem kendi teknisyenlerimizi yetiştiriyoruz hem de kendi uçağımızı yapıyoruz. Ürettiğimiz kanat ve gövde kısımlarını dayanıklılık testlerine tabi tutuyoruz. 'Doğan' tamamlandığında Türkiye'de örnek bir model ve yerli bir uçak olacak."

YERLİ UÇAK İÇİN ATÖLYE KURULDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Öğrenci pilot: yerli yazan arkadaşa; kimse kendi uçağını tam anlamıyla %100 üretmiyor örnek 787 nin yapımındaki parcaların nerden karşılandığına bak son vidayı takınca made in usa oluyor:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
COOOOK tuttum ROFL ~ 3 yıl önce
Ancak Ilk model Serce, sonra Sahin ve en ust segment Dogan olmasi gerekirdi. Cita'yi cok yuksek tutmuslar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 3 yıl önce
En azından Toys Shop'ta satılanlardan hallice, uzaktan kumandalı bir helikopterin altına Wi-Fi kamera takıp: "Ahanda, insansız hava aracı yaptık biz!..." diyenlerden daha tutarlı ve gelecek vaat eden bir girişim. Yolları açık olsun inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilotajj ~ 3 yıl önce
pilotaj lisans ve yuksek lisans programlari ne oldu ? acilicak mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000