26 Haziran 2016, Pazar 09:21:38

Yerli savaş uçağı 7 yıl sonra göklerde

Savunma sanayisine yaptığı yatırımlarla dışa bağımlılığı önemli oranda azaltan Türk mühendisler, hükumetin 2023 hedefleri doğrultusunda çıtayı yükselterek havacılıkta yeni bir safhanın kapısını araladı.
  • Seviniriz gurur duyariz ammaaaa görünen köy klavuz istemez.Yerli bir araba yapamiyoruz siz UCAK'tan bahsediyorsunuz.Tabiki temennimiz yapabilmek basarabilmek...bu gibi güzel hayeller ancak milli düsünmekle milli agir ve milli hafif sanayii atilimlarla olur yani A dan Z ye milli üretim milli düsünceyle hayata gecer.Kisacasi Cumhuriyet Atatürk ilkelerine dört elle sarilmakla olur.Cumhuriyetin ilk 10 yilinda o yokluk zor dönemde 258 kücük ve büyük ölcekli fabrikalar nmasil kuruldu ve dünyanin en hizli kalkinan üc ülkesinden biri oldu.
  • Artık uzay çalışmalarına başlamalıyız. Ay'a gözlem uydusu göndermek dünyada ses getirir japonya kanalıyla olsa bile aynı şekilde Mars'a gözlem uydusu göndermek. Dream Chaser ile uzaya astronot uzayadamı göndersek güzel reklamımız olur.
  • Eğer iyi hayal edebilirsek, neden olmasın, güzel rüyalar görürüz.
  • Ha ha ha leyn daha uçakla kullanılan contayı yapamıyorsun uçağı rüyanda yaparsın...ne içtiysen bizede söylede bizde içmelim...komedi değil komedi ötesisin

Savunma sanayisine yaptığı yatırımlarla dışa bağımlılığı önemli oranda azaltan Türk mühendisler, hükumetin 2023 hedefleri doğrultusunda çıtayı yükselterek havacılıkta yeni bir safhanın kapısını araladı. Türkiye'nin 'hayal projesi' olan milli savaş uçağı 7 yıl sonra semalarda olacak.

Türkiye'de 30 yıl önce modern savunma sanayinin geliştirilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyonu için çıkılan yolda özellikle son yıllarda önemli mesafe kat edildi. Ortaya konulan özgün, yerli ve milli projeler uluslararası arenada büyük beğeni toplarken, ülke savunmasında da büyük rol üstleniyor. yenisafak.com olarak her hafta, yerli projelerimizden birini mercek altına alarak gelişmeleri sizlere aktarıyoruz. Bu hafta sizlere milli savaş uçağının sürecinden bahsedeceğiz. Kendi milli tankını, gemisini, helikopterini, eğitim uçağını, füzesini ve piyade tüfeği gibi temel silahları üretmeyi başaran Türkiye'de savaş uçağının üretilmesi için de çalışmalar sürüyor.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan F-16 Muharip Uçaklarının yerini alabilecek modern ve TSK ihtiyaçlarına uygun bir muharip uçağa ihtiyaç duyuluyor. 2020'li yıllardan itibaren değiştirilmesine ihtiyaç duyulacak F-16'ların yerini yerli savaş uçağı alacak. Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi (TF-X) Projesi ile azami oranda yurt içi imkan ve kabiliyetler ile tasarlanarak savaş uçaklarının prototiplerinin üretilmesi amaçlanıyor.

Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin 15 Aralık 2010'daki toplantısında; Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın (Hv.K.K.) 2020'li yıllardan sonraki Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak ihtiyacının karşılanması maksadıyla kavramsal tasarım yapılması için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmişti. Bu karar doğrultusunda, 23 Ağustos 2011 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve TUSAŞ arasında sözleşme imzalanmış, gerekli idari koşulların oluşmasını müteakip 29 Eylül 2011 tarihinde proje takvimi başlatılmıştı.

Tasarım için görüşmeler sürüyor

Tamamen özgün olarak geliştirilen Milli Muharip Uçak Projesi'nde nihai tasarım için 3 alternatif oluşturuldu. Kavramsal tasarım çalışmaları 29 Eylül 2013'te tamamlanan projede ön tasarım aşaması faaliyetlerine yönelik olarak ana yüklenici adayı ile sözleşme görüşmeleri devam ediyor. TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı konu ile ilgili olarak, “Tasarım fazına girebilmek için SSM ile sözleşme görüşmelerimiz devam ediyor" diye konuşmuştu.

Proje kapsamında mühendislik, teknoloji, test ve üretim altyapılarının geliştirilerek, muharip uçak tasarım ve üretimine yönelik kabiliyet kazanılacak. Aynı zamanda uçak alt sistemlerinin de milli imkanlarla geliştirilmesi amacıyla teknoloji geliştirme projeleri yürütülecek.

1000 proje takımı kurulacak

Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında uçağın bileşenlerinin imaline yönelik 300 proje yürütülmesi öngörülüyor. Uçağın tamamen yerli olması için 140 alt sistemin tamamında çalışan onlarca işletmeye ihtiyaç duyuluyor. Uçağın bileşenlerine yönelik projelerin fon miktarları belirlendikten sonra rekabet için bir proje en az iki şirkete verilecek, bu kapsamda en az 1000 proje takımı kurulacak.

2023'te semalarımızda uçacak

Savunma alanındaki en büyük projelerden biri olan milli savaş uçağının, Cumhuriyet'imizin 100. yılı olan 2023'te ilk uçuşunu yapması bekleniyor. Test ve sertifikasyon aşamasından sonra da uçağın 2030 yılında hizmete girmesi hedefleniyor. (Yeni Şafak)

Yerli savaş uçağı 7 yıl sonra göklerde

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (52)

Millete masallar ~ 11 ay önce
Seviniriz gurur duyariz ammaaaa görünen köy klavuz istemez.Yerli bir araba yapamiyoruz siz UCAK'tan bahsediyorsunuz.Tabiki temennimiz yapabilmek basarabilmek...bu gibi güzel hayeller ancak milli düsünmekle milli agir ve milli hafif sanayii atilimlarla olur yani A dan Z ye milli üretim milli düsünceyle hayata gecer.Kisacasi Cumhuriyet Atatürk ilkelerine dört elle sarilmakla olur.Cumhuriyetin ilk 10 yilinda o yokluk zor dönemde 258 kücük ve büyük ölcekli fabrikalar nmasil kuruldu ve dünyanin en hizli kalkinan üc ülkesinden biri oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uzay ~ 2 yıl önce
Artık uzay çalışmalarına başlamalıyız. Ay'a gözlem uydusu göndermek dünyada ses getirir japonya kanalıyla olsa bile aynı şekilde Mars'a gözlem uydusu göndermek. Dream Chaser ile uzaya astronot uzayadamı göndersek güzel reklamımız olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Herşey hayalle başlar ~ 2 yıl önce
Eğer iyi hayal edebilirsek, neden olmasın, güzel rüyalar görürüz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Züpper güç ~ 2 yıl önce
Ha ha ha leyn daha uçakla kullanılan contayı yapamıyorsun uçağı rüyanda yaparsın...ne içtiysen bizede söylede bizde içmelim...komedi değil komedi ötesisin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turkjet ~ 11 ay önce
Selamunaleykum.breder,bugun almanya amerıka fransa ingiltere gibi büyük ülkeler çinde yaptırıyo herşeyi.bırakın bu türkiyenin gelişmesini istememe görüşünü.türkiyedeki donanma çoğu ülkede yok ve türkiyeye direk olarak savaş açabilecek götü yiyen bi ülkede yok.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000