20 Ekim 2009, Salı 07:33:03

Yeni ambulans uçaklar geliyor

Acil sağlık hizmetlerinde 17 helikopter ambulansı bünyesine katan Sağlık Bakanlığı, 2 ambulans uçak ile 4 hasta taşıma kapasitesine sahip ambulansları filosuna katmaya hazırlanıyor...
  • Nereler konuslandirilacak bu yeni filo?

Sağlık sisteminde yaptıkları değişiklikle dünyanın sayılı ülkeleri arasına giren Türkiye, 'acil sağlık hizmeti'nde gerçekleştirdiği yatırımlarla gelişmiş ülkeler düzeyine ulaştı. Geçmiş yıllarda köydeki hastasını şehirdeki hastaneye nakledecek ambulans bulmakta zorlanan Türkiye, bugün mezrasındaki bir hastasını ambulans helikopterle hastaneye taşıyor.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, Türkiye'deki acil sağlık hizmetlerinin uluslararası standartların üzerinde olduğunu söyledi. 112'nin görevinin acil hastalık ve yaralanma hallerinde en kısa sürede olay yerine ulaşmak, ilk müdahaleyi yapmak ve gerektiğinde hastayı en kısa sürede sağlık kurumuna ulaştırmak olduğunu kaydeden Çom, 112 Hızır Acil'in ülke genelinde 81 ilde kuruluşunu tamamladığını ifade etti.

2002 yılında kırsalda yaşayan vatandaşların sadece yüzde 20'sinin 112 acil hizmetlerinden yararlanırken; bu oranın bugün yüzde yüze ulaştığını dile getiren Çom, şöyle konuştu: "6 yıl önce 481 olan istasyon sayısı bugün bin 314'e ulaştı. 2003 yılı başında 618 olan ambulans sayımız 2 bin 235'e çıktı. 2003 yılında 163 bin kişiye hizmet veren bir istasyon bugün 50 bin kişiye hizmet veriyor. Bu gelişmiş ülkelerle aynı düzeydedir."

NAKİL AMBULANSLARI ACİL YARDIM AMBULANSINA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Büyük kazalar, doğal afet gibi yaralananların çok olduğu olaylarda acil yardım hizmetlerinin en iyi şekilde sağlanmasına yönelik çalışma yapan bakanlık, bu kapsamda hasta nakillerinde kullanılan maki kuşaklı ambulansları kırmızı kuşaklı acil yardım ambulanslarına dönüştürüyor. 5 yaşını geçmemiş nakil ambulansları cihaz ve ekipmanları güçlendirilerek tam donanımlı acil yardım ambulansı haline getiriliyor.

Sağlık Bakanlığı, 112 Hızır Acil Hizmetleri filosunu 2 ambulans uçak ve 4 hasta taşıma kapasitesi bulunan 5 kara ambulanslarıyla güçlendirecek. Çoklu yaralanma olaylarında ve doğal afetlerde kullanılmak üzere aynı anda 4 hastayı taşıyabilen kara ambulansları alınacak. Çoklu yaralanmalarda 4 kişi taşıyabilen ambulansları sevk ederek 4 ambulansın yaptığı işi tek ambulans yapacak. İki ambulans uçak Ocak ayının sonunda hizmete başlayacak. Uçaklardan biri jet, biri de pervaneli olacak. Pervaneli uçak kısa mesafeli, uygun hava limanı olmayıp yolu uygun olan yerlere inecek. Jet uçak ise Kazakistan'dan Avrupa ülkelerine kadar uluslararası yolculuklar yapabilecek.

Yeni ambulans uçaklar geliyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
Nereler konuslandirilacak bu yeni filo?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000