31 Ağustos 2010, Salı 09:52:11

'YAZICIOĞLU KAZASI'NIN NEDENİ AÇIKLANDI

TBMM Meclis Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan raporda çarpıcı tespitlere yer verildi.
  • burada konuşulan konu feyzi kaptanın malatyada pistten çıkmasımı yoksa SHGM mü onu bir belirleyelim SHGM ise 1- genel müdürün havacılık ile ne kadar alakalı olduğu uçuş tecrübesinin ne olduğu 2- denetimlerinin ne kadar düzgün yapıldığı 3- hava kazalarında arama kurtarmanın AKUT, ASKERİYE yada SHGM ne mi ait olduğu 4- ısparta da düşen uçağın neden sigortası olmadan uçtuğu yada kaç tane uçağın sigortasız uçtuğu feyzi kaptan ise 1- bu güne kadar kaç saat uçtuğu vede uçuş tecrübesi 2- bugüne kadar kaç sefer pistten çıktı bunları bilen yada gören varsa açıklasın
  • Bu ELT cihazı sadece 121.5 ve 406 ya sinyal gönderirir. SHGM uçaklara takılacak ELT lerde ayrıca 243(askeri frekans) sinyal gönderecek 3 bantlı ELT leri mecbur tutmalıdır çünkü ülkemizde arama kurtarma asker tarafından yapılır ve askerin elinde anteni kırılmış ELT cihazının yaydığı zayıf sinyalleri dahi tespit eden ELT FINDER cihazları vardır. Ülkemizde hiç bir arama kurtarma biriminde SİVİL BANT TARAYAN, FİYATI 2500$ CİVARINDA OLAN SİVİL ELT FINDER CİHAZI YOKTUR. Kaza sebebini bilemem ancak arama rezaletinin temelinde arama yapan ekiplerde ELT SCANNER, ELT FINDER cihazlarının olmaması ayrıca SHGM nin bu konuda standart ve bilgisininde çok düşük olması sebepleri vardır. SHGM arama kurtarma işini siyaset karıştırmadan tekrar ele almalıdır.
  • STC yani (Supplemental Type Certificate) sadece uçağın MMEL içerisinde belirtilmiş bir parçayı başka bir marka model ile değiştirecekseniz ya da tasarımda değişiklik yapacaksanız gerekir. ELT, Audio Panel, Telsiz, Transponder gibi MINOR değişikliklerde STC değil, EASA nın form-1 yada FAA in Form-8130 aranır, ve sadece logbook entry ile değiştirilir. Bilmeden yorum yapmayın.
  • ELIM KAZANIN ARDINDAN, HELIKOPTERE ELT CIHAZINI TAKMAK ZORUNDA OLDUGU IFADE EDILIYOR :STC KELIMESI SIZE NE IFADE EDIYOR? TURKIYEDE BU HELIKOPTERIN YETKILI BAKIM MERKEZI VAR VE BU MERKEZE GIDIP BEL206JET RANGERIMIZ VAR BUNA ELT TAKTIRACAGIZ DEDIGINIZ ZAMAN: ALACAK OLDUGUNUZ CEVAP: TAMAM BUNA AIT STC YI SATIN ALALIM MALZEMESI ILE BIRLIKTE TAKABILIRIZ DIYECEKLERDIR. BUNA FIRMANIZ YANASMAMIS BEDELINI ODEYIP STC YI SATIN ALMAMIS ,VE TEMSILCI FIRMAYA BU ISI YAPTIRMAMIS ONDAN SONRA DA MECBUR KALIP TAKILDI DENILIYOR..DUNYADA 406 MHZ ELT CIHAZI TAKILI BEL 206 JETRII SADECE BIZDE MI VAR . DUNYADA BU HELIKOPTERLER BU CIHAZ ILE UCMUYORMU ? AYRICA MALUM CIHAZIN TURKIYE TEMSILCISI DE VAR YETKILI BAKIM MERKEZI DE VAR KODLANACAK BILGIYI VER
BBP’nin eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin ölümüne neden olan helikopter kazasıyla ilgili TBMM Meclis Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan raporda çarpıcı tespitlere yer verildi.

Buna göre acil durumda yer bildiren ELT (Emergency Locater Transmitter) cihazına yanlış kod numarası yüklenmiş. Helikopterdeki cihaz yanlış sinyal verdiği için de uydular tarafından tanınmamış. Helikopter kazasını araştıran TBMM Meclis Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan 22 Mayıs 2010 tarihli raporda; “ELT cihazı MED AIR firması tarafından Avival Wheel and Brake Services firmasına gönderilerek ELT tanıtım kodunun ELT cihazına kod girilmesi işlemi yapılmıştır. Burada çok önemli bir husus dikkat çekmektedir. Cihaza girilen kod bilinmeyen bir koddur. MED AIR tarafından bu firmaya yazılmış olan ELT kodunun işlenmesi talebine dair yazı ortada yoktur” ifadesi yer aldı ELT cihazında, hangi hava aracına ait olduğu belli olmayan ve uyduya tanıtımı yapılmamış bir kod olduğunun belirtildiği raporda, “Bu durumda Cospas-Sarsat uyduları ELT cihazını tanımayacağı için cihaz tarafından gönderilen sinyalleri alarak yer tespiti yapabilmesi de mümkün değildir” denildi.

ELT’Yİ YETKİLİ TAKMAMIŞ

ELT cihazını helikoptere MED AIR’de görevli teknisyen Mehmet Aytar’ın taktığı ancak Aytar’ın bu cihazı helikoptere takacak yetkili kişi olmadığı da raporda ortaya çıktı. Olayla ilgili savunması istenen Aytar ise bir sayfalık yazılı savunmasında “Cihazın montesiyle ilgili Türkiye’de yetkili bakım kuruluşu olmadığından ve Sivil Havacılık’ın takılmasıyla ilgili talimatı olduğundan, minor wodifikasyon yetkisi, yetkili bakım kuruluşu tarafından verilmiştir, monte tarihi 23.01.2009’dur” dedi.

(HaberTürk)
'YAZICIOĞLU KAZASI'NIN NEDENİ AÇIKLANDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Misafir ~ 8 yıl önce
burada konuşulan konu feyzi kaptanın malatyada pistten çıkmasımı yoksa SHGM mü onu bir belirleyelim SHGM ise 1- genel müdürün havacılık ile ne kadar alakalı olduğu uçuş tecrübesinin ne olduğu 2- denetimlerinin ne kadar düzgün yapıldığı 3- hava kazalarında arama kurtarmanın AKUT, ASKERİYE yada SHGM ne mi ait olduğu 4- ısparta da düşen uçağın neden sigortası olmadan uçtuğu yada kaç tane uçağın sigortasız uçtuğu feyzi kaptan ise 1- bu güne kadar kaç saat uçtuğu vede uçuş tecrübesi 2- bugüne kadar kaç sefer pistten çıktı bunları bilen yada gören varsa açıklasın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bu ELT cihazı sadece 121.5 ve 406 ya sinyal gönderirir. SHGM uçaklara takılacak ELT lerde ayrıca 243(askeri frekans) sinyal gönderecek 3 bantlı ELT leri mecbur tutmalıdır çünkü ülkemizde arama kurtarma asker tarafından yapılır ve askerin elinde anteni kırılmış ELT cihazının yaydığı zayıf sinyalleri dahi tespit eden ELT FINDER cihazları vardır. Ülkemizde hiç bir arama kurtarma biriminde SİVİL BANT TARAYAN, FİYATI 2500$ CİVARINDA OLAN SİVİL ELT FINDER CİHAZI YOKTUR. Kaza sebebini bilemem ancak arama rezaletinin temelinde arama yapan ekiplerde ELT SCANNER, ELT FINDER cihazlarının olmaması ayrıca SHGM nin bu konuda standart ve bilgisininde çok düşük olması sebepleri vardır. SHGM arama kurtarma işini siyaset karıştırmadan tekrar ele almalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
STC yani (Supplemental Type Certificate) sadece uçağın MMEL içerisinde belirtilmiş bir parçayı başka bir marka model ile değiştirecekseniz ya da tasarımda değişiklik yapacaksanız gerekir. ELT, Audio Panel, Telsiz, Transponder gibi MINOR değişikliklerde STC değil, EASA nın form-1 yada FAA in Form-8130 aranır, ve sadece logbook entry ile değiştirilir. Bilmeden yorum yapmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ELIM KAZANIN ARDINDAN, HELIKOPTERE ELT CIHAZINI TAKMAK ZORUNDA OLDUGU IFADE EDILIYOR :STC KELIMESI SIZE NE IFADE EDIYOR? TURKIYEDE BU HELIKOPTERIN YETKILI BAKIM MERKEZI VAR VE BU MERKEZE GIDIP BEL206JET RANGERIMIZ VAR BUNA ELT TAKTIRACAGIZ DEDIGINIZ ZAMAN: ALACAK OLDUGUNUZ CEVAP: TAMAM BUNA AIT STC YI SATIN ALALIM MALZEMESI ILE BIRLIKTE TAKABILIRIZ DIYECEKLERDIR. BUNA FIRMANIZ YANASMAMIS BEDELINI ODEYIP STC YI SATIN ALMAMIS ,VE TEMSILCI FIRMAYA BU ISI YAPTIRMAMIS ONDAN SONRA DA MECBUR KALIP TAKILDI DENILIYOR..DUNYADA 406 MHZ ELT CIHAZI TAKILI BEL 206 JETRII SADECE BIZDE MI VAR . DUNYADA BU HELIKOPTERLER BU CIHAZ ILE UCMUYORMU ? AYRICA MALUM CIHAZIN TURKIYE TEMSILCISI DE VAR YETKILI BAKIM MERKEZI DE VAR KODLANACAK BILGIYI VER

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000