19 Kasım 2010, Cuma 09:01:13

VİZE ÇİLESİ BAYRAMI ZEHİR ETTİ!

Bayram tatilini Avusturya ve Macaristan’da geçirmek için Münih Havaalanı’na giden işadamı üç Türk ailenin tatili zehir oldu.
  • Bende Tatilin ilk günü henüz hiç giriş-çıkış yapılmamış yeni çipli pasaportumun vizesi olan fransa schengeni ile macaristana gitmek için istanbul'dan münihe uçtum ve hiç bir soru dahi sorulmadan almanya'ya giriş yaptım. Bu da gösteriyor ki yapılan uygulama tamamen keyfi ya da yapılan haberde bir eksiklik veya yanlışlık var. Çünkü aynı gün muhtemelen aynı uçak veya yakın saatteki bir uçak ile seyahat etmiş olmalıyız. Ayrıca eski pasaportum ile de defalarca farklı vizelerle farklı ülkelere orjin ülkeye hiç uğramadan seyahat ettim ve problem yaşayabileceğim aklımın ucundan bile geçmemişti. Bundan sonra daha temkinli olmam gerekiyor sanırım.
  • sayin is adamlarina ve avukatlar cok iyi olmus . baska vizesiz gidilecek bayramini gecirecek ulke yok muydu illa almanya cok iyi olmus hemde avukatlar, simdi arasinlar haklarini insanhaklari savunucus u avrupa ulkesi almanyadan hadi bakalim buna benzer bir olay tr de olsa basarlardi yaygarayi .birdah soyleyeyim cok iyi olmus . siz almanlari bas ustu karsilayin tr de.
  • Hangi ğlkeden vize alırsan o ülkeden giriş yapmalısın. Ancak 2. girişi başka ülkeden yapabilirsin. Fakat şu gerçekki Almanya bu konuda çok katı ve acımasız....
  • Bakalım bunların bağlı oldukları odaların sesi çıkacak mı? Dünyayı ayağa kaldırmak gerekli ama nerede o millet? Bizi değiştirdiler, bambaşka birşey olduk. Ne itiraz ve ne protesto. Ne diyeyim?
İşadamı Yenal Kaya ve Almanya doğumlu eşi Belgin Kaya, PVC üretimi yapan Mehmet Eren ve eşi Tuğba Eren, avukat çiftler Adnan Gülbey ile Eda Gülbey, Münih Havaalanı sınır polisi tarafından havaalanından dışarı bırakılmadı. Münihli avukat Serdal Altuntaş, Türk işadamlarının pasaport kontrolünde polisin “Vizeyi niçin Macaristan’dan aldınız” sorusuna, “Almanya’dan vize almak çok daha zor olduğu için” yanıtı verdiklerini söyledi.  Üç Türk aile geceyi Münih Havaalanı’ndaki transit bölümde bankların üzerinde geçirdi ve ilk uçakla İstanbul’a gönderildi. Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat ve avukatın devreye girmesi de, üç işadamı ve eşlerinin geri gönderilmesini durduramadı. Münih İdari Mahkemesi yargıcı da olumsuz görüş belirtti.  Havaalanından geri çevrilen avukat çiftler Adnan Gülbey ve Eda Gülbey, “Eskişehir’de avukatız. 8 Avrupa ülkesine seyahat ettik. Böyle kepazelik yaşamadık. Bizimle adeta dalga geçtiler. Eşim sinir krizi geçirdi” dedi.
 
Dönüş biletleri vardı
 
Avukat Serdal Altuntaş, Schengen vizesi uygulamasının 12. maddesinin gezinin ilk hedefinin vize alınan ülke olduğu şartını koştuğunu, bu nedenle Alman sınır polisinin işadamlarını içeri bırakmadığını vurguladı. Havaalanından geri çevrilen avukat Adnan Gülbey, bu iddianın doğru olmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Polis önce bizi vizenin sahte olduğu iddiasıyla tuttu. Sonra niçin buraya geldiğimiz üzerinde durdu. Biz de burdan Avusturya’ya ve oradan Macaristan’a geçmek istediğimizi, araç kiraladığımızı anlattık. Pazartesi günü de dönüş biletlerimiz var. Buna rağmen bırakmadılar.”

(Hürriyet)
VİZE ÇİLESİ BAYRAMI ZEHİR ETTİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Misafir ~ 8 yıl önce
Bende Tatilin ilk günü henüz hiç giriş-çıkış yapılmamış yeni çipli pasaportumun vizesi olan fransa schengeni ile macaristana gitmek için istanbul'dan münihe uçtum ve hiç bir soru dahi sorulmadan almanya'ya giriş yaptım. Bu da gösteriyor ki yapılan uygulama tamamen keyfi ya da yapılan haberde bir eksiklik veya yanlışlık var. Çünkü aynı gün muhtemelen aynı uçak veya yakın saatteki bir uçak ile seyahat etmiş olmalıyız. Ayrıca eski pasaportum ile de defalarca farklı vizelerle farklı ülkelere orjin ülkeye hiç uğramadan seyahat ettim ve problem yaşayabileceğim aklımın ucundan bile geçmemişti. Bundan sonra daha temkinli olmam gerekiyor sanırım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
sayin is adamlarina ve avukatlar cok iyi olmus . baska vizesiz gidilecek bayramini gecirecek ulke yok muydu illa almanya cok iyi olmus hemde avukatlar, simdi arasinlar haklarini insanhaklari savunucus u avrupa ulkesi almanyadan hadi bakalim buna benzer bir olay tr de olsa basarlardi yaygarayi .birdah soyleyeyim cok iyi olmus . siz almanlari bas ustu karsilayin tr de.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Hangi ğlkeden vize alırsan o ülkeden giriş yapmalısın. Ancak 2. girişi başka ülkeden yapabilirsin. Fakat şu gerçekki Almanya bu konuda çok katı ve acımasız....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bakalım bunların bağlı oldukları odaların sesi çıkacak mı? Dünyayı ayağa kaldırmak gerekli ama nerede o millet? Bizi değiştirdiler, bambaşka birşey olduk. Ne itiraz ve ne protesto. Ne diyeyim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000