27 Ekim 2011, Perşembe 07:39:59

VE O SEFER GERÇEKLEŞTİ

Amerikan havacılık firması Boeing'in yüzde 50'si plastik ve karbon elyafı gibi kompozit malzeme kullanarak ürettiği yeni uzun mesafe yolcu uçağı 787 Dreamliner, ilk ticari seferini Tokyo'dan Hong Kong'a yaptı.
  • Bütün bu harcanan paraları sadece 787 nin maliyeti olarak düşünmemek lazım, Boeing 21. yüzyıla yatırım yapıyor. Bu geliştirdiği teknolojilerinin patenti elinde, teknoloji ve altyapı geliştirmeleri var. Bunlar sadece uçağın yapısal maliyetleri değil, bütün Boeing serisini etkileyecek yatırımlar. Boeing in önümüzdeki 50 yılda satacağı uçak sayısını düşünürsek makul bile denebilir.
  • 787 projesine harcanan ücret bu rakam. Yani belli bir sayıda (kabaca hesapladım ve 400 civarı) uçak sattığı zaman maliyeti kurtarsın ve kâra geçmeye başlasın. Airbus A380 ile şimdiye kadar aldığı bütün siparişleri bile teslim etse harcadığı parayı çıkaramıyor.
  • Projenin maliyeti. Darısı THY başına.
  • Hayır uçağın fiyatı 167 milyon Dolar. 32 milyar dolar ise projenin maaliyeti.
Amerikan havacılık firması Boeing'in yüzde 50'si plastik ve karbon elyafı gibi kompozit malzeme kullanarak ürettiği yeni uzun mesafe yolcu uçağı 787 Dreamliner, Japon havayolu şirketi All Nippon Airlines'la (ANA) ticari seferden önceki ilk uçuşunda Hong Kong'a indi.
 
Öte yandan, Boeing Yönetim Kurulu Başkanı Jim McNerney uçağın teslimine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:
 
''Bugün, dünya havacılık tarihinin önemli bir anına hep birlikte tanıklık ediyoruz. 787 Dreamliner, Boeing'in, 707 modeliyle dünya havayolu ulaşımında jet çağını başlattığı 50 yılı aşkın süredir, ticari havacılıktaki en büyük yeniliği oluşturuyor.'
 
ABD'nin kuzeybatısında Washington eyaletinin Everett kentinde Boeing firmasının üretim yerinde iki gün önce sağanak yağış altında yapılan uçağın teslim töreninde, Boeing firmasının Genel Müdürü Jim Albaugh da ANA'nın Genel Müdürü Şiniçiro İto'ya büyük bir metal anahtar verirken, ''Bunu lütfen büyük bir dikkatle alın, çok gururluyuz'' demişti.
 
ANA Nisan 2004'te 787'yi ilk sipariş ettiğinde uçağa 2008 yılında sahip olmayı umarken, imalinde görülen sorunlardan ötürü üç yıl gecikmeyle üretilen ANA'nın beyaz ve deniz mavisi renklerine boyalı ilk uçağı, üretiminde yer alan yüzlerce kişinin eşliğinde hangardan çıkarılmıştı.
 
Yarısının kompozit malzemelerden üretilmesi sayesinde kendi kategorisindeki diğer yolcu uçaklarından yüzde 20 daha az yakıt harcayan uçak ANA Genel Müdürü İto ile birlikte Japonya'ya uçtu. Kalıp teknolojisi sayesinde 1500 alüminyum örtü ve 50 bin perçin daha az kullanılarak üretilen 16 bin km menzilli Boeing Dreamliner 787 diğer uçaklardan daha sessiz. Yolcularına dokunmatik 17 inç ekran ve elektrikle pencere gibi lüks hizmetler verecek 250 ila 290 koltuk kapasiteli uçak, üç yıl gecikmeyle 32 milyar dolara mal oldu. Koltukları özel tasarlanan ve içerdeki hava diğer uçaklara göre daha kuru olan Dreamliner, 57 metre uzunluğa ve 60 metre kanat genişliğine sahip. (Sabah)
VE O SEFER GERÇEKLEŞTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 7 yıl önce
Bütün bu harcanan paraları sadece 787 nin maliyeti olarak düşünmemek lazım, Boeing 21. yüzyıla yatırım yapıyor. Bu geliştirdiği teknolojilerinin patenti elinde, teknoloji ve altyapı geliştirmeleri var. Bunlar sadece uçağın yapısal maliyetleri değil, bütün Boeing serisini etkileyecek yatırımlar. Boeing in önümüzdeki 50 yılda satacağı uçak sayısını düşünürsek makul bile denebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
787 projesine harcanan ücret bu rakam. Yani belli bir sayıda (kabaca hesapladım ve 400 civarı) uçak sattığı zaman maliyeti kurtarsın ve kâra geçmeye başlasın. Airbus A380 ile şimdiye kadar aldığı bütün siparişleri bile teslim etse harcadığı parayı çıkaramıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Projenin maliyeti. Darısı THY başına.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Hayır uçağın fiyatı 167 milyon Dolar. 32 milyar dolar ise projenin maaliyeti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000