07 Mayıs 2016, Cumartesi 13:46:47

"Üretimlerimizi dünyaya satıyoruz"

IFTE2016 Fuarı'nda Agron firması, simülatörleri ile ilgili AirportHaber'in sorularını yanıtladı. Agron Genel Müdürü Cennetoğlu, hedeflerini açıkladı.
  • Dreamglight'ta daha yeni motion koydu diye heryere duyuruyor :) dreamflighti seven agronu kullanmamıstır
  • Demontable bolme duvardan simülatore?
  • Agronn firmasi belki henuz %100 yerli simulator uretmiyor ama urettigi diger urunleri inceledigimizde ne kadar kaliteli ve genis bir vizyona sahip olduklari ortada. Turkiye'de simulator uretimi yapmak ve bunu dunya pazarina sunmak oyle kolay is degil ancak bu ise de bir yerden baslamak gerek. Ulkemizde uretim yapip katma deger saglayan her firmaya destek olmak gerek. Buradan elestirmek kolay ama ben fuarda gidip tanistim ve gordum ki kendileri gercekten bir seyler yapma pesinde ve vizyonlari cok genis. Kaynak ve destek bulurlar ise neden sertifikali simulator yapamasinlar ki? Yabancilar ureticiler nasil yapiyorsa biz de yapariz. Yeter ki once destek verelim yol alsinlar.. Sonra yanlislarini gorursek elestiririz. Sevgiler.
  • MCP ye laf edenler işten anlamadığı kesin. Piyasada satılan görüntü olarak en gerçekçi ve fonksiyonel MCP dir. Fakat şunu anlayamıyorum Üretim adına bu gördüğün kokpitin hepsi Türk malı yani TR de üretilen ürünler değil. MCP-Efis-Pedestal bunlar CPFlight, Main Panel FlyEngravity. FMC in birisi Opencockpits diğeri görüntü olarak konulmuş. Dışarıdan alıp burada birleştirmek ne kadar Türk Üretimi oluyor ? Ayrıca Type dedikleri sertifikayı almak öyle kolay olmasa gerek işten anlayanlar bilir. EASA nın CS-FSTD(A) kitabına bir bakın derim. Zira ülkemizde böyle bir oyuncağı yetkilendirecek otorite zaten yok.

Agron Simülasyon Teknolojileri Genel Müdürü Caner Cennetoğlu, şirketin vizyonu, projeler ve hedefleriyle ilgili IFTE 2016 Fuarı'nda AirportHaber’e açıklamalarda bulundu.

Gerçek kokpitin aynısını yaptıklarını belirten Cennetoğlu, yurt içi ve yurt dışında birçok şirketle temas halinde olduklarını ifade etti.

‘ÜRETİMLERİMİZİ DÜNYAYA SATIYORUZ’
Agron Simülasyon Teknolojileri olarak Boeing 737 ve Airbus, Cessna ve diğer tek motorlu küçük uçaklarda olmak üzere Türkiye’de simülatör üreten bir firmayız. Yaptığımız hem simülasyon hem de görüntü sistemleri üzerine

bir üretim. Bunları Tübitak projesi olarak yürütüyoruz. Şu ana kadar iki tane Tübitak projesi bitirdik ve fikir sahibi ödülü aldık. Üretimlerimizi 9 noktada dünyaya satıyoruz. Bunların arasında Avustralya, Amerika, Avrupa, Hindistan ve İran gibi alanlar da var. Ürünlerimizin her biri dünyanın her bir tarafına iletilebiliyor.

Yüzde yüz yerli bir üretimden bahsediyoruz. Yani; Boeing 737’de 200’e yakın üretici olması bazı şeylerin doğruluğunu kanıtlar. Aslında çözüm ortaklığı yapıyoruz. Onların kullanmış olduğumuz ürünleriyle bizim yaptığımız ürünleri birleştiriyoruz. Yaptığımız iş aslında bu.

‘THY İLE BURSA’DA BERABERİZ’
Türk Hava Yolları ile Bursa’da bir aktivite yapıyoruz. Bir adet 737-800NG simülatörümüz Bursa’da THY’ye hizmet veriyor. Yaklaşık 4 yıldır THY’ye bütün aktivitelerinde hizmet ettik. Daha öncesinde 9 tane simülatörümüz Anadolujet ile Türkiye çapındaki bütün üniversiteleri dolaştı. Onlar tabi uçuşu sevdirmek için yapılan simülatörlerdi. Şu an ürettiğimiz ve THYye hizmet eden simülatörlerimiz full kokpit olan simülatörlerdir. 220 derece görüntü sistemi olan bir dizayna sahip.

BAŞKA TİPTE ÜRETİM PROJESİ VAR MI?
Boeing 737-800NG serisini bitirdikten sonra Airbus 320 serimiz var. Airbus serisi yakın zaman içinde piyasaya çıkacak. Aslında şu anda hazırda olan Airbus simülatörümüz de var. Bunlar TYP sertifikası alabilecek düzeyde. Fakat bunu yurt dışında başka bir firmayla birlikte yapıyoruz. Ama yakın zaman içinde A320 simülatörünü çıkaracağız.

YABANCI HAVAYOLLARI İLE ÇALIŞMALAR VAR MI?
Katar Havayolları ile görüştük. Hatta onlar sponsorluk ve simülatör merkezi içinde Katar Airways adıyla bizim üretimimizle bir simülatör merkezi kurma hedefi vardı. Ama tabi bazı konuları aşmak süreç alıyor. Henüz bir cevap gelmedi net değil ama bu tür iletişimlerimiz var.

Bizim özelliğimiz şu; Gerçek kokpitin içinde ne varsa aynısını üretmeye çabalıyoruz. Örneğin bir tane 737-800’imiz var. Yaklaşık 3 veya 4 ay içerisinde piyasada en üst noktaya oturdu. Bunu 9 aylık bir süreçte yaptık. Her bir parçası ölçülerek ve gerçek uçaklardan alınan datalarla yapıldı. Dünyada birçok ürünü Boeing’e veren firmalarla bağlantı içerisindeyiz.

8 kişilik ekiple bunları yapıyoruz. Simülatör merkezimiz Özyeğin Üniversitesi merkezlidir. Yakın zaman içerisinde Özyeğin ile A320 simülatörü koyup ordaki öğrencilerin TYP uçaklarına alışmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Yakın zaman içerisinde Tübitak’da yaptığımız projeler, elektrikli uçuş göstergelerle ilgili ödül aldığımız projemizi tamamladık. Panoramik görüntü sistemimizi 360 dereceye getirmeyi planlıyoruz. Ayrıca FNPT II MCC seviyesinde sertifikalı olmak kaydıyla alt yapısını hazırlamış olduğumuz bir simülatöründe yakın zaman içerisinde sertifika için başvuruda bulunacağız. Böylelikle sertifikalı simülatör üreten özel sektörde tek Türk firması olmayı hedefliyoruz.

Fatih Akdeniz / ©AirportHaber"Üretimlerimizi dünyaya satıyoruz"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Pilot ~ 2 yıl önce
Dreamglight'ta daha yeni motion koydu diye heryere duyuruyor :) dreamflighti seven agronu kullanmamıstır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heyt be ~ 2 yıl önce
Demontable bolme duvardan simülatore?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 2 yıl önce
Agronn firmasi belki henuz %100 yerli simulator uretmiyor ama urettigi diger urunleri inceledigimizde ne kadar kaliteli ve genis bir vizyona sahip olduklari ortada. Turkiye'de simulator uretimi yapmak ve bunu dunya pazarina sunmak oyle kolay is degil ancak bu ise de bir yerden baslamak gerek. Ulkemizde uretim yapip katma deger saglayan her firmaya destek olmak gerek. Buradan elestirmek kolay ama ben fuarda gidip tanistim ve gordum ki kendileri gercekten bir seyler yapma pesinde ve vizyonlari cok genis. Kaynak ve destek bulurlar ise neden sertifikali simulator yapamasinlar ki? Yabancilar ureticiler nasil yapiyorsa biz de yapariz. Yeter ki once destek verelim yol alsinlar.. Sonra yanlislarini gorursek elestiririz. Sevgiler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CPT ~ 2 yıl önce
MCP ye laf edenler işten anlamadığı kesin. Piyasada satılan görüntü olarak en gerçekçi ve fonksiyonel MCP dir. Fakat şunu anlayamıyorum Üretim adına bu gördüğün kokpitin hepsi Türk malı yani TR de üretilen ürünler değil. MCP-Efis-Pedestal bunlar CPFlight, Main Panel FlyEngravity. FMC in birisi Opencockpits diğeri görüntü olarak konulmuş. Dışarıdan alıp burada birleştirmek ne kadar Türk Üretimi oluyor ? Ayrıca Type dedikleri sertifikayı almak öyle kolay olmasa gerek işten anlayanlar bilir. EASA nın CS-FSTD(A) kitabına bir bakın derim. Zira ülkemizde böyle bir oyuncağı yetkilendirecek otorite zaten yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000