27 Mayıs 2016, Cuma 14:39:08

Uçuş güvenliğine yerli çözüm

Türk mühendisler, pistlerde bulunan kaza riskleri yaratan yabancı cisimlerin belirlenmesine yönelik, yapay zeka destekli elektro-optik tespit sistemi geliştirdi.
  • Önce milletce temiz olmayi ögrenmemiz gerekiyor. Temizlik abdest alip yere cöp atmakla olmuyor.
  • Her b.ka siyaset karistiranlar gercekten sıktınız.
  • arkadaş işiniz gücünüz siyaset!ne boş beleş adamlarsınız?çocuklar çalışmış yapmış?beyni yok fikri var?!madem o kadar iyisiniz, gidin siyaset yapın.ahanda orda meydan.
  • Diyanetten izin alınmalı bence..

Türk mühendisler, pistlerde bulunan kaza riskleri yaratan yabancı cisimlerin belirlenmesine yönelik, yapay zeka destekli elektro-optik tespit sistemi geliştirdi.

Türk mühendisler, pistlerde bulunan ve uçak motorlarıyla donanımlarına zarar veren, yolcu ve personelin can güvenliğini tehlikeye atacak kaza riskleri yaratan yabancı cisimlerin belirlenmesine yönelik, yapay zeka destekli elektro-optik tespit sistemi geliştirdi.

ODTÜ Teknokent bünyesinde Ar-Ge çalışmaları yürüten ArgosAI Teknoloji, Hava Alanı Yabancı Madde Akıllı Tespit Sistemi (A-FOD) ile Türki̇ye Bi̇li̇msel ve Teknoloji̇k Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) Bireysel Genç Girişim Programı'ndan yararlanmaya hak kazandı.

Proje, havalimanlarında yabancı cisimler nedeniyle oluşan zararları engellemek için geliştirilmiş yapay zeka destekli elektro-optik tespit sistemini içeriyor.

İniş kalkış sırasında uçaklardan kopan ya da pistte oluşan ve uçaklarda hasarlara neden olabilen yabancı cisimler nedeniyle havacılık sektöründe yüksek maliyetli zararlar oluşuyor.

Türkiye'de de bir çok küçük ve orta ölçekli zarar ve kazaya sebep olan yabancı maddeler nedeniyle havacılık şirketleri her yıl 10 milyonlarca dolarlık tamir ve bakım bedeli ödüyor.

Gerçek zamanlı tespit, anlık bildirim

ArgosAI de geliştirdiği sistemle yabancı maddeleri gece ve gündüz tespit edebilen ve ilgili birimi uyarabilen sistem geliştirdi. Sistem, yapay zeka teknolojileriyle pistlerde oluşan yabancı cisimlerin yarattığı soruna çözüm getiriyor.

A-FOD sistemi, uçakların yolcu aldıkları apron alanları, uçuş sırasında bekledikleri taksi yolları, kalkış ve iniş pistlerine kadar tüm alanı gerçek zamanlı olarak kontrol ediyor.

Sistemle, pist, taksi ve apron alanlarında 7/24 takip yapılarak, görüntü işleme ile gerçek zamanlı analizler sayesinde yabancı cisim tespiti yapılıyor. Tespit edilen cisimler, kullanılacak algoritmalarla sistem tarafından otomatik anlamlandırılarak kule ve saha ekiplerine gerçek zamanlı uyarıyla bildiriliyor.  

Uçuş güvenliğine yerli çözüm

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Önce ~ 2 yıl önce
Önce milletce temiz olmayi ögrenmemiz gerekiyor. Temizlik abdest alip yere cöp atmakla olmuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kimseli ~ 2 yıl önce
Her b.ka siyaset karistiranlar gercekten sıktınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bi bitmediniz ~ 2 yıl önce
arkadaş işiniz gücünüz siyaset!ne boş beleş adamlarsınız?çocuklar çalışmış yapmış?beyni yok fikri var?!madem o kadar iyisiniz, gidin siyaset yapın.ahanda orda meydan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Günah değil mi? ~ 2 yıl önce
Diyanetten izin alınmalı bence..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000