10 Kasım 2014, Pazartesi 14:44:41

UÇAKTA TELEFONA ONAY ÇIKTI

Brezilya Ulusal Sivil Havacılık Kurumu, iniş ve kalkış haricinde uçakta cep telefonu, tablet, oyun konsolları ve dizüstü bilgisayarların “uçuş modu”nda kullanımına izin verdi.
  • Bu da haber mi? Halen bu uygulama zaten var!
  • Kesinlikle yanlış bir karar. Hiçbir faydası yoktur.
  • Nasi yani????
  • Zaten kulaniyodukki onceden :)

Brezilya Ulusal Sivil Havacılık Kurumu, iniş ve kalkış haricinde uçakta cep telefonu, tablet, oyun konsolları ve dizüstü bilgisayarların “uçuş modu”nda kullanımına izin verdi. Böylelikle yolcular, çağrı yapma ve internet özelliği dışında cep telefonu ve tabletlerini uçuş esnasında rahatlıkla kullanabilecek.

Havacılık Kurumu’nun “uçak modu” çözümü beraberinde başka yenilikler de getirdi. Örneğin uçağın yere inmesinden sonra telefonlar ve tabletler aktif modda çalıştırılabilecek. Birçok yolcunun uçak yere indikten sonra çıkış yapmak için dakikalarca uçağın içinde beklemesi nedeniyle, elektronik aletlerin aktif modda kullanımına izin verildi.

Ancak verilen izin tüm uçuşlar için geçerli değil. Bazı havayolu şirketleri, navigasyon aletleri ve haberleşme sistemlerinin parazit yapmaması için, uçaklara yeni aletler getireceklerini söyleyip Havacılık Kurumu’ndan süre izni istedi.

Elektromanyetik frekansların uçakların avionik sistemlerine zarar verdiği yetkililerce biliniyor. Ancak Brezilya’nın en büyük ikinci uçak şirketi GOL’un yaptığı açıklamalara göre, sadece Bluetooth ve Wi-fi teknolojisinin devre dışı kalması, cep telefonlarının parazit yaymaması için yeterli görünüyor.

Türkiye’de 3 yıldır kullanımda olan uygulama, hala birçok yolcuyu korkuturken, GSM özelliğinin yanlışlıkla açılması, uçağı ve diğer yolcuları tehlikeye atabilecek durumda. Amerika ve Avrupa’da büyük tartışmalara neden olan uygulama, en son Avrupalı havayolu şirketlerinin uçak havadayken cep telefonlarının SMS ve internet özelliklerinin kullanımına izin vermesi, birçok insan hakları savunucusunu kızdırmıştı. (Haber3)

UÇAKTA TELEFONA ONAY ÇIKTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bu da haber mi? Halen bu uygulama zaten var!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Kesinlikle yanlış bir karar. Hiçbir faydası yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kral ~ 4 yıl önce
Nasi yani????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Zaten kulaniyodukki onceden :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000