17 Şubat 2014, Pazartesi 08:45:25

'UÇAKLAR NEDEN DEĞİŞTİRİLDİ?'

Mecburi hizmet süresi dolan pilotların ordudan ayrılmasından yakınan TSK, askeri pilotları, sivil havacılığa kazandırmak için kurs düzenliyor.
  • Askeri yeterince kötüleyip duran o kadar insan var biz siz geri kaldınız.askerlik bir meslek ölene kadar adam asker kalacak diye birşey yok. Hem barış şartları durumundayız savaş çıktı da haberimiz mi yok. Bu nedenle zorunlu hizmetini dolduran ayrılmakta özgürdür. Zorla yapılan bir meslek değil kimseyi zorla da tutamazsın zaten.ATPL kursunun verilmesi de sivil otoriteler için değil yine kendi pilotlarının gelişen havacılık kurallarını takip edebilmesi içindir. Zaten böyle olmasa zorunlu hizmeti dolan bu kursu alır almaz ayrılırdı.fakat albayından üsteğmenine herkese verilebilin bir kurs.pilotaj eğitiminde eğitimdekilere bu dersler veriliyor zamanla unutulan veya değişen bilgileri de bu kurslarda öğreniyor insanlar.öyle atıp tutmayın kime laf söylediğinizi de bir düşünün askeri kötülemekle elinize ne geçecek biraz kafa yorun.
  • Ben bir sivil olarak şirkette HKK kökenli, EGM kökenli KKK kökenli kaptanlarımın hepsiyle çok mutlu uçuyorum hepsi de çok baba adamlar Beni şaşırtan sivillerden 1-2 tane rahatsızlığı olan insanın çıkması :)) Sivil kardeşlerim, aşırı ihtiyaç halleri dışında bu işler biraz tanıdık işidir bunu düşünerek bu işlere girmenizi tavsiye ederim
  • Sivil pilot; Asker sivil derken neredeyse her hafta bir kere Alman Hollandalı bilmem nereli 2. pilotlarla ucuyorum.Hatta geçenlerde bir tanesi 777 icin çağrıldığını söyledi .Yanimda ucan pırlanta gibi Turk fo lari,askerden gelmis onca tecrübeli abilerimizi düşününce üzüldüm.Asil mesele budur anlayın artık
  • Adam mecburi hizmeti tamamlamış,istifa etmiş veya emekli olmuş. Derdi de sivil hava yollarında işe giremiyenlere düşmüş.

Mecburi hizmet süresi dolan pilotların ordudan ayrılmasından yakınan TSK, askeri pilotları, sivil havacılığa kazandırmak için kurs düzenliyor. Bu konuda Kara Havacılık Komutanlığı’nca 30 Ocak 2014 tarihinde birliklere gönderilen emir şöyle:

“Askeri pilotların sivil havacılığa yönelik ATPL (A/H) frozen yetkisinde CPL/IR(A/H) teorik eğitimi Kara Havacılık Okul Komutanlığı’nda (Güvercinlik/Ankara) 03 Mart 2014 tarihinde  açılacaktır.

Mecburi hizmet süresini bu yıl veya daha önceki yıllarda doldurduktan sonra istifa/emeklilik yoluyla TSK’dan ayrılan, emekli/istifa dilekçesi veren ve durumu personel kanununa uyan pilotlar bu eğitime katılabileceklerdir.”

Askeri kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre, kursun düzenlenmesi ilk değil. Yeni olan emeklilerin de dahil edilmesiymiş. Bir başka bilgi de bu eğitimler için 2009 yılında Cessna T-182 tipi 46 tane uçak alınması. Bunlar, devletin gelecek stratejileri ile ilgili bir politik karar çerçevesinde mi yapılıyor bilmiyorum ama bu konuda bazı iddialar var:          
                            
* 15 Ocak 2014 tarihli TSK yan ödeme kararnamesi ile Kara Kuvvetleri’ndeki pilotlara 700 TL ile 1000 lira arasında temininde güçlük çekilen personel yan ödeme zammı yapıldı. Bu zam 13 yıl hizmet süresini tamamlayan ve istifa hakkı doğan pilotlara uygulandı.

Amacı da bu pilotların sivil havacılık sektörüne geçişini önlemekti. Hal böyleyken; ticari pilot lisansı verilmek için kurs açılması tezat değil mi? 

* Kara Havacılık Komutanlığı bünyesinde bulunan başta ABD olmak üzere birçok ülkede kullanılan 26 adet Cessna tipi U-17B model, 23 adet Cessna tipi T-41 model uçak olmak üzere toplam 49 adet uçağın kaydı silinerek Türk Hava Kurumu’na hibe edilmiştir. Bu uçaklar hâlâ dünyada birçok ülkede ve Türk Hava Kurumu’nda uçmaktadır. Bu uçakların yerine 2009 yılında 46 adet Cessna tipi T-182 tipi uçak alınması doğru mudur?

İlgililerde bu soruların yanıtları mutlaka vardır. Bekliyoruz...

Tunca Bengin / Milliyet

'UÇAKLAR NEDEN DEĞİŞTİRİLDİ?'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (72)

İpad ~ 4 yıl önce
Askeri yeterince kötüleyip duran o kadar insan var biz siz geri kaldınız.askerlik bir meslek ölene kadar adam asker kalacak diye birşey yok. Hem barış şartları durumundayız savaş çıktı da haberimiz mi yok. Bu nedenle zorunlu hizmetini dolduran ayrılmakta özgürdür. Zorla yapılan bir meslek değil kimseyi zorla da tutamazsın zaten.ATPL kursunun verilmesi de sivil otoriteler için değil yine kendi pilotlarının gelişen havacılık kurallarını takip edebilmesi içindir. Zaten böyle olmasa zorunlu hizmeti dolan bu kursu alır almaz ayrılırdı.fakat albayından üsteğmenine herkese verilebilin bir kurs.pilotaj eğitiminde eğitimdekilere bu dersler veriliyor zamanla unutulan veya değişen bilgileri de bu kurslarda öğreniyor insanlar.öyle atıp tutmayın kime laf söylediğinizi de bir düşünün askeri kötülemekle elinize ne geçecek biraz kafa yorun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HKK KKK ~ 4 yıl önce
Ben bir sivil olarak şirkette HKK kökenli, EGM kökenli KKK kökenli kaptanlarımın hepsiyle çok mutlu uçuyorum hepsi de çok baba adamlar Beni şaşırtan sivillerden 1-2 tane rahatsızlığı olan insanın çıkması :)) Sivil kardeşlerim, aşırı ihtiyaç halleri dışında bu işler biraz tanıdık işidir bunu düşünerek bu işlere girmenizi tavsiye ederim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sivil pilot; Asker sivil derken neredeyse her hafta bir kere Alman Hollandalı bilmem nereli 2. pilotlarla ucuyorum.Hatta geçenlerde bir tanesi 777 icin çağrıldığını söyledi .Yanimda ucan pırlanta gibi Turk fo lari,askerden gelmis onca tecrübeli abilerimizi düşününce üzüldüm.Asil mesele budur anlayın artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Adam mecburi hizmeti tamamlamış,istifa etmiş veya emekli olmuş. Derdi de sivil hava yollarında işe giremiyenlere düşmüş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000