23 Aralık 2009, Çarşamba 17:07:37

Uçak İran'a değil, Sri Lanka'ya gidiyormuş...

Tayland’da el konulan Kuzey Kore’ye ait silahların yüklü olduğu uçağın, iddia edildiği gibi İran’a değil, Sri Lanka’ya gitmekte olduğu belirtildi.

Tayland’da tutuklanan uçak mürettebatının avukatı Somsak Saithong, müvekkillerinin uçağın yakıt aldıktan sonra rotasının Sri Lanka olduğunu söylediklerini açıkladı.

Saithong, ayrıca 4’ü Kazakistan, 1’i Belaruslu olan 5 müvekkilinin uluslararası silah tüccarı Victor Bout hakkında herhangi bir bilgileri olmadığını kaydetti.

Taylandlı polis yetkilisi Albay Supisarn Bhaddinarinath da soruşturmayı yürütenlerin, uçağın İran’a gitmekte olduğu ya da kaçakçı Bout ile ilgisi olduğu yolunda bir kanıt bulamadıklarını söyledi.

Uçuş planında, uçağın Hong Kong’un "Union Top Management" (UTM) firması tarafından Pyongyang’dan Bangkok, Sri Lanka, Azerbaycan ve Ukrayna’da yakıt ikmali yaparak Tahran’a uçmak üzere kiralandığı belirtiliyor.

Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir haberde, söz konusu uçuş planına dayanarak Kuzey Kore’den gelen 35 ila 40 ton silah yüklü uçağın Sri Lanka, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ukrayna’da yakıt ikmali yaptıktan sonra yükünü boşaltmak için Tahran’a gitme planı yaptığı aktarılmıştı.

Taylandlı yetkililer, ABD’nin ihbarı üzerine Bangkok’ta yakıt ikmali yapmakta olan İlyuşin-76 tipi uçağa 11 Aralıkta el koymuş, 5 kişilik mürettebat da gözaltına alınmıştı.

Uçak İran'a değil, Sri Lanka'ya gidiyormuş...

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000