08 Eylül 2012, Cumartesi 13:17:17

UÇAK GİBİ HELİKOPTERLER GELİYOR

Havacılık sektöründeki pazar payını hızla artıran ABD'li Garmin'in Türkiye temsilciliğini yapan Eker Havacılık, üretici firmanın son teknoloji ürünlerini Airex fuarında kullanıcılarla buluşturdu.
  • bell 206 helikopterini full modernize ederek dünyada bu çapta bir modernizasyona imza atan tek ülke olarak polis teşkilatımızı kutluyorum fuarda görmek isterdik.
  • Dağlık bölgelerde meydana gelen bir kaç helikopter kazası geldi aklıma (Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopteri mesela), bu cihazdan olsaydı sanırım bu kazalar yaşanmazdı.

 

ABD'li navigasyon sistemleri üreticisi Garmin'in ürütteği GTN serisi seyrüsefer sistemleri Türkiye'de Emniyet Müdürlüğü'ne ait ilk helikoptere entegre edildi. Emniyet'e ait diğer helikopterlere de eklenecek sistem sayesinde helikopterler tıpkı uçak gibi görmeden güvenli şekilde uçabilecek.

Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen 9'uncu Airex fuarında ziyaretçilerin büyük ilgisiyle karşılaşan markanın en gelişmişi Garmin 750, bir helikopteri uçakla aynı seyrüsefer özelliğine getiriyor.

Garmin 750 sistemi sayesinde  IFR (aletli uçuş) özelliğİne kavuşan helikopterler, tıpkı uçaklar gibi seyrüsefer cihazlarının yönlendirmesiyle her türlü hava koşulunda ve gece görüş ortamında güvenli şekilde uçuşunu gerçekleştirebiliyor.

Türkiye'deki  helikopterlerde yaygın olmasa da son derece gelişmiş bu sistemin ilk kullanıcısı Emniyet Müdürlüğü helikopteri oldu. Sistem, geçtiğimiz yıl Sikorsky tipi helikoptere yüklendi. Emniyet Müdürlüğü envanterindeki diğer Sikorsky tipi helikopterlere de entegre edilecek sistem sayesinde helikopterler tıpkı uçaklar gibi son teknoloji seyrüsefer sistemlerine sahip olacak.

Eker Havacılık'ın sahibi Hüseyin Eker, uçaklarda zorunlu olarak kullanılan benzer  sistemlerin helikopterler için de zorunlu hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.
Sistemin maliyeti ise milyon dolarlık helikopterler için çok da yüksek değil. H-TAWS (Helicopter Terrain Awareness and Warning System) olarak bilinen helikopter versiyonunun maliyeti  70 ila 80 bin dolar arasında değişiyor.

Helikopterlere monte edilen bu sistemin bir benzeri de portatif olarak kullanılan GPS cihazı olarak helikopter veya uçaklarda kullanılabiliyor. Özellikle yolcu uçaklarında mevcut GPS sisteminin acil bir durumda devre dışı kalmasından sonra portatif olarak taşınabilen cihaz sayesinde uçaklar güvenli şekilde inişini gerçekleştirebiliyor. Bu cihazın fiyatı ise sadece 1000 ile 2500 dolar arasında değişiyor.

GTN 750'de bir başka özellik ise her türlü hava koşulunda ve irtifada yer ile bağlantı kurulması için cep telefonu bulunuyor. Pilotlar bu telefon sayesinde diledikleri kişilerle iletişim kurabiliyor ve hatta kısa mesaj atılabiliyor.

Bunlara ek olarak cihaz şu anda sadece ABD'de bine yakın havaalanında kullanılan FLP yaklaşma sistemine de uyum sağlayabilirken  uçaklar sistem sayesinde taksi yollarına dahi otomatik olarak girebiliyor.

UÇAK GİBİ HELİKOPTERLER GELİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar

filozof ~ 6 yıl önce
bell 206 helikopterini full modernize ederek dünyada bu çapta bir modernizasyona imza atan tek ülke olarak polis teşkilatımızı kutluyorum fuarda görmek isterdik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güzel icat ~ 6 yıl önce
Dağlık bölgelerde meydana gelen bir kaç helikopter kazası geldi aklıma (Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopteri mesela), bu cihazdan olsaydı sanırım bu kazalar yaşanmazdı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000