29 Ekim 2011, Cumartesi 08:06:18

UÇAK BİLETİ OTOBÜSÜ 4'E KATLADI

Yoğun geçmesi beklenen Kurban Bayramı'nda uçak ile ulaşımın bedeli otobüse nazaran 5 kat pahalandı.
Gelecek hafta başlayacak Kurban Bayramı öncesinde hava ve kara ulaşımında neredeyse boş yer kalmazken, uçak ile otobüs firmaları arasındaki fiyat makası yoğun talep nedeniyle iyiden iyiye açıldı.

Normal zamanlarda otobüs bileti fiyatlarıyla aynı seviyeyerde bulunan havayolu şirketlerinin ekonomi sınıfı koltukları, Kurban Bayramı’nda fiyatını 5’e katladı.

1 GÜN SONRA YARI YARIYA!

Tatilini Antalya’da geçirmek isteyen İstanbullu 4 kişilik bir ailenin uçakla yapacağı yolculukta gidiş masrafı bin 300 TL’yi bulurken, otobüsle gidilmesi halinde bu yolculuk 240 TL’ye geliyor. Diğer noktalarda da aradaki fiyat farkı korunuyor.

Otobüs firmalarının bayram fiyatlarında normal zamana göre değişme olmazken standart fiyat uygulanıyor. Ancak havayolu şirketlerinde bu oranın değişken olması dikkat çekiyor. Mesela 5 Kasım Cumartesi günü yerine bayramın birinci günü olan 6 Kasım Pazar günü yola çıkacaklar avantajlı olacak. Arife günü 312 TL’yi bulan İstanbul Kayseri tek yön bilet fiyatı, ertesi günkü seferlerde 150 TL’ye düşüyor.

'FİYAT FIRSATÇILIĞI YAPMIYORUZ'
Kurban Bayramı’nda sektör olarak 8 bin otobüsle yaklaşık 7.5 milyon kişinin taşınacağını ifade eden Kamil Koç Otobüsleri Genel Müdürü Kemal Erdoğan, tam doluluğa ulaştıkları bu dönemde talebi karşılayamadıklarını söyledi.

Otobüs firmaları olarak tam dolulukla çalışmalarına ve talebin patlamasına rağmen fırsatçılık yapıp fiyatları artırma yoluna gitmediklerini anlatan Erdoğan, “Bu dönemde sektör olarak istesek fiyatları artırırız ancak fırsatçılık olur diyerek buna karşı geliyoruz. Biz yılın 365 günü otobüsçülük yapıyoruz, sektörümüzün böyle bir etiği var” diye konuştu.

Erdoğan, Ulaştırma Bakanlığı’nın verdiği izinle bu yıl turizm noktalarında turist taşıyan D2 otobüslerinin de bayramda taşıma yapabileceğini ifade etti.

(Habertürk)

UÇAK BİLETİ OTOBÜSÜ 4'E KATLADI

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000