24 Haziran 2012, Pazar 18:20:26

UÇAĞIMIZIN DÜŞÜRÜLMESİ DÜNYADA YANKI UYANDIRDI...

Türk uçağının Suriye tarafından düşürülmesine tepkiler sürüyor. İşte bugün yapılan açıklamalar...
  • Apo meselesini açan birader, Yunanistanda yaptı o işi, İtalya' da. Hadi onları geçtik, kaç yıldır adam gözümüzün icine baka baka imralıdan yönetiyor örgütü. Hükumette yapmayın etmeyin diye adamın ayağına temsilci gönderip görüşüyor. Asıl bu olay, Erdoğan Obama görüşmesi sonrası olması dikkat çekici. Öte yandan, Rusya ve Çin dışındakilerin (-ki bu ikisi ABD nin müdahale talebini BM de veto etmişti) A.Davutoğlu' nun telefonu üzerine önceki maksada destek verecek açıklamada bulunmaları beklenen birşey. Bir anlamda onların maksadı bizim Anadolu halkı tabiri ile iti ite kırdırmak. Hoş BM yolu ile bir sonuç ABD ve Avrupa için pek mümkün değil. Diğer yandan Çin ve Rusya desteğinde olan Suriye ile Avrupa ve ABD desteğinde olan Türkiyenin çatışmasında ABD ile Rusya anlaşırsa Türkiyenin Rusya ve Çin ilişkileri nasıl olur?
  • suriyenin iç ilerine karışmq diyen arkdaşa;unutma ki bu suriye denen arap köpekleri bundan 10 sene kadar önce çok değil daha apo denen köpeğe kucak açıp ona bakmadı mı ve türkiye olarak sorduğumuzda haberimiz yok nerde bilmiyoruz diyen köpekler bunlar değil miydi ...
  • Kolpalara bak sen, askerlerimize Irak üzerinden yapılan saldırılarada ses çıkarsanıza !
  • Sen ne zaman turkleri veya turkiyeyi dusundunki "İngiltere Dışişleri Bakanı Willam Hague, Türk askeri uçağının düşürülmesini kınayarak, olaydan "ciddi biçimde" kaygı duyduklarını bildirdi." diyebiliyorsun. Bu olay kesinlikle NATO nun ve ittifak ülkelerinin isine gelir. Suriyeyi de saf dışı bıraktıkları anda arab baharı adını verdikleri arapları etkisizleştirme poletikası başarıya ulaşacaktır. Turkiye de bu poletikaya destek vererek yalakalıkdan baska bir sey yapmıyor. Suriyenin ic meselerine karısarak ancak onları daha kotuye gotururuz. Ornek mi ? Irak, İran, Libya.. hepsi amerikanın baglantıları sayesinde karmasaya suruklendi. İrandaki reformlar tamamıyla amerikanın ordaki kontrolu kaybetmesinin ardından geldi. (Reform'lar ın yararlı olmadıgı kanısında olsamda hic bur ulkenin diger bir ulkenin ic icislerine karısma hakkının olmamasından yanayım.)

İngiltere Dışişleri Bakanı Willam Hague, Türk askeri uçağının düşürülmesini kınayarak, olaydan "ciddi biçimde" kaygı duyduklarını bildirdi.

"DESTEK VERMEYE HAZIRIZ"

Hague yaptığı açıklamada, "Bu ölçüsüz eylemin, Suriye rejiminin ne kadar ileri gittiğini gösterdiğini" belirterek, "Suriye'nin bu davranışından sorumlu tutulacağını ve ülkesinin BM Güvenlik Konseyi'nde güçlü bir eyleme destek vermeye hazır olduğunu" kaydetti.

William Hague dün ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile konuşmuş ve sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabında, "Desteğimi iletmek ve Türk askeri uçağının düşürülmesiyle ilgili endişemi ifade etmek için Türk Dışişleri Bakanıyla konuştum" diye yazmıştı.

Vatan'dan size özel fiyatlarla Intel işlemcili bilgisayarlar! Olayla ilgili diğer ülkelerin açıklamaları ise şöyle: İRAN İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye'nin Türk jetini düşürmesinin ardından her iki ülkeye itidal çağrısı yaptı. Dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile telefonda görüşen Salihi, iki tarafın meseleyi barışçıl şekilde çözerek bölgesel istikrarı koruyacaklarını umduğunu söyledi. İran Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, görşmeyle ilgili başka bir ayrıntıya yer verilmedi.

AMERİKA

Amerikan Dışişleri Bakanlığı'ndan, Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesi konusunda açıklama geldi. Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Konu henüz NATO’nun gündemine getirilmedi. Şu noktada tüm gelişmeleri izliyoruz, Türkiye’nin açıklama yapması daha doğru. Talep olursa arama çalışmalarına katılırız” dedi.

İNGİLTERE

Suriye'nin Türk jetini düşürmesine uluslararası kamuoyunda tepkiler gelmeye devam ediyor. İngiltere Dış İşleri Bakanlığı olayla ilgili ciddi şekilde endişeli olduklarını, konunun BM gündemine gelmesini desteklediklerini açıkladı.. İngiltere Dışişleri, 'Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Suriye içn güçlü hamleler yapmaya hazırız' açıklamasında bulundu.

ALMANYA

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Hatay'ın güneybatısında Türk askeri uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, endişe içinde olduğunu söyledi. Westerwelle, Bangladeş'in başkenti Dakka ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, olayın tam olarak araştırılmasını isteyerek, ''Büyük endişe içerisindeyim. Zaten gergin olan bir durumun daha fazla tırmanmaması için her şeyin yapılması lazım'' dedi.

RUSYA

Suriye krizinde en kritik aktörlerden birisi olan Rusya’dan henüz olayla ilgili resmi bir açıklama yok. Suriye'ye yönelik atılacak uluslararası adımlar karşısında Rusya sürekli tampon ülke rolünü oynuyor.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, olayla ilgili tüm detayları Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’a telefonla aktardı.

İTALYA

Suriye’nin, Türk keşif uçağını düşürmesi, uluslararası arenada tepki görmeye devam ediyor. İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi bu olayı kınarken, Salı günkü NATO toplantısında, İtalya olarak Türkiye’nin yanında yer alacaklarını açıkladı. İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan ve “Türk keşif uçağının, Suriye uçaksavarları tarafından düşürülmesiyle ilgili açıklama” başlığını taşıyan açıklamada, “Esad rejimi tarafından gerçekleştirilen bu eylem, ciddi ve kabul edilemez bir eylemdir” denildi. Açıklama, “Bakan Giulio Terzi, Akdeniz semaları üzerinde zararsız bir uçuş gerçekleştiren Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçağın, Suriye uçaksavarları tarafından düşürülmesini güçlü bir şekilde kınarken, kızgınlığını da ortaya koymaktadır” dendi.

Açıklamada, Salı günü 4. maddenin ele alınacağı NATO Konseyi toplantısında, İtalya’nın aktif rol alacağı da ifade edildi. Bakan Terzi ayrıca bu vesileyle, halkına karşı uyguladığı insanlık dışı muamelenin tahammül edilemez boyutlara vardığını belirterek, Annan planının uygulanmasındaki başarısızlıktan, ülkede süregelen şiddetten ve orada bulunan gözlemcilerin çalışmalarını imkansız kılmaktan sorumlu tuttuğu Şam rejimini de kınadığını ekledi. (Milliyet)

UÇAĞIMIZIN DÜŞÜRÜLMESİ DÜNYADA YANKI UYANDIRDI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Apo demişken ~ 6 yıl önce
Apo meselesini açan birader, Yunanistanda yaptı o işi, İtalya' da. Hadi onları geçtik, kaç yıldır adam gözümüzün icine baka baka imralıdan yönetiyor örgütü. Hükumette yapmayın etmeyin diye adamın ayağına temsilci gönderip görüşüyor. Asıl bu olay, Erdoğan Obama görüşmesi sonrası olması dikkat çekici. Öte yandan, Rusya ve Çin dışındakilerin (-ki bu ikisi ABD nin müdahale talebini BM de veto etmişti) A.Davutoğlu' nun telefonu üzerine önceki maksada destek verecek açıklamada bulunmaları beklenen birşey. Bir anlamda onların maksadı bizim Anadolu halkı tabiri ile iti ite kırdırmak. Hoş BM yolu ile bir sonuç ABD ve Avrupa için pek mümkün değil. Diğer yandan Çin ve Rusya desteğinde olan Suriye ile Avrupa ve ABD desteğinde olan Türkiyenin çatışmasında ABD ile Rusya anlaşırsa Türkiyenin Rusya ve Çin ilişkileri nasıl olur?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
suriyenin iç ilerine karışmq diyen arkdaşa;unutma ki bu suriye denen arap köpekleri bundan 10 sene kadar önce çok değil daha apo denen köpeğe kucak açıp ona bakmadı mı ve türkiye olarak sorduğumuzda haberimiz yok nerde bilmiyoruz diyen köpekler bunlar değil miydi ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Kolpalara bak sen, askerlerimize Irak üzerinden yapılan saldırılarada ses çıkarsanıza !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İngiliz Başbakan :) ~ 6 yıl önce
Sen ne zaman turkleri veya turkiyeyi dusundunki "İngiltere Dışişleri Bakanı Willam Hague, Türk askeri uçağının düşürülmesini kınayarak, olaydan "ciddi biçimde" kaygı duyduklarını bildirdi." diyebiliyorsun. Bu olay kesinlikle NATO nun ve ittifak ülkelerinin isine gelir. Suriyeyi de saf dışı bıraktıkları anda arab baharı adını verdikleri arapları etkisizleştirme poletikası başarıya ulaşacaktır. Turkiye de bu poletikaya destek vererek yalakalıkdan baska bir sey yapmıyor. Suriyenin ic meselerine karısarak ancak onları daha kotuye gotururuz. Ornek mi ? Irak, İran, Libya.. hepsi amerikanın baglantıları sayesinde karmasaya suruklendi. İrandaki reformlar tamamıyla amerikanın ordaki kontrolu kaybetmesinin ardından geldi. (Reform'lar ın yararlı olmadıgı kanısında olsamda hic bur ulkenin diger bir ulkenin ic icislerine karısma hakkının olmamasından yanayım.)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000