16 Mart 2012, Cuma 09:52:16

TURKUAZ PİLOTLARI GEÇERSİZ LİSANSLA UÇMUŞ

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından hazırlanan raporda, 2009 yılında Turkuaz Havayolları’nda çalışan iki pilotun geçersiz lisanslarla uçuş yaptığı belirtildi. Pilotlardan birinin uçuşları iptal edildi, diğer pilota yaptırım uygulanmadı.
  • sizin pozunuzdan başka bi şeyiniz yok. Görende adam sanıyor. Ama kalıbınızın adamı değilsiniz.
  • lafa bak hizaya gel elma veren agaç taşlanırmış..hadi ordan şimdiye kadar bu vatandaşlar ne elması vermiş ? evet sadece dost diye bilinen insanları 3 kuruş menfaat için satmakta arkalarından fırıldak yapmakta üstlerine yoktur..ikiside çok ucuz çok bence daha agır ceza verilmeli idi bunlara ki ibreti alem olsun camiaya,ayrıca artık babaları yaşlandı sözü geçmiyor SHGM de bakalım bundan sonra ne haltlar olacak görecegiz..
  • Elma veren Agac Taslanir.... Hank
  • beleşçilerden herkes nefret eder ve kinlenir.baba torpili ve THK nın devlet imkanlarıyla pilot olupbirde mecburi hizmetini tamamlamadan tüyersen bunları duyarsın tamam mı koçis.
Airbus 320 tipi uçakta görev yapan C.S, 25 Temmuz 2009’da Turkuaz Havayolları filosunda göreve başladı. Airbus 320 tipi ucak icin pilot lisansının 20 Nisan 2008 tarihinde geçerliliği biten lisansının tazeleme eğitimini 1-3 Eylül 2009 tarihlerinde Turkuaz Havayolları’nda alan C.S’ye, SHGM Ucuş Standartları Dairesi Başkanlığı Lisans Müdürlüğü tarafından A320 uçak tipi için 24 Ekim 2010 tarihine kadar geçerli lisans verildi.

Turkuaz Havayolları’nın tazeleme eğitimi yetkisi olmadan verdiği lisansı farketmeden uzatan SHGM’nin bu hatası işletme ruhsatlarının denetimi sırasında ortaya çıktı. 15-16 Ekim 2009 tarihindeki denetlemelerde C.S’nin pilotluk lisansının geçersiz olduğu tespit edildi. O güne kadar C.S, geçersiz lisansla çok sayıda uçuş gerçekleştirdi. Denetimler sırasında usulsüzlük tespit edilince pilotun uçuşları durduruldu. Eğitim yetkisi olmadan eğitim veren Turkuaz Havayolları’na ise herhangi bir yaptırım uygulanmadı.

Yine Turkuaz Havayolları’nda pilot olarak görev yapan CS’nin kardeşi pilot C.S’nin de aynı şekilde lisansını uzattırdığı tespit edildi. Bir önceki denetimde kardeşinin lisansındaki usulsüzlük tespit edilmesine rağmen C.S’nin durumu anlaşılamadı.

C.S, yetkisiz kuruluşun verdiği lisansla, lisansın uygun olarak yenilendiği Temmuz 2010’a kadar uçuşunu gerçekleştirdi, yani bir yıl boyunca geçersiz lisansla uçuş yaptı. Buna rağmen C.S ve Turkuaz Havayolları’na hiç bir yaptırım uygulanmadı. Olaya ilişkin ayrıntılar DDK raporunda yer aldı.

©AirportHaber
TURKUAZ PİLOTLARI GEÇERSİZ LİSANSLA UÇMUŞ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

Misafir ~ 6 yıl önce
sizin pozunuzdan başka bi şeyiniz yok. Görende adam sanıyor. Ama kalıbınızın adamı değilsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
lafa bak hizaya gel elma veren agaç taşlanırmış..hadi ordan şimdiye kadar bu vatandaşlar ne elması vermiş ? evet sadece dost diye bilinen insanları 3 kuruş menfaat için satmakta arkalarından fırıldak yapmakta üstlerine yoktur..ikiside çok ucuz çok bence daha agır ceza verilmeli idi bunlara ki ibreti alem olsun camiaya,ayrıca artık babaları yaşlandı sözü geçmiyor SHGM de bakalım bundan sonra ne haltlar olacak görecegiz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Elma veren Agac Taslanir.... Hank

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
beleşçilerden herkes nefret eder ve kinlenir.baba torpili ve THK nın devlet imkanlarıyla pilot olupbirde mecburi hizmetini tamamlamadan tüyersen bunları duyarsın tamam mı koçis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000