19 Haziran 2015, Cuma 10:01:26

Türkiye'nin tarım arazilerinin haritası çıkarılacak

Tarım Bakanlığı’nın yönetimi altındaki LPIS (land Parcel Identification Sytem – Arazi Parsel Tanımlama Sistemi) projesi dahilinde Türkiye’nin her köşesi havadan görüntülenecek, ortofoto haritası çıkarılacak.
  • Oben hoca varsa işin içinde olur o iş... Allah utandırmasın...
  • bana uçagı sevdiren adam ,her zaman ki gibi muhtesemsin
  • Hazır konu tarım Bakanlığını ilgilendiriyor. Haberden sapmak istemiyorum. Sayın Mehdi Eker size açık bir sorum var .inşallah bu sorumu goruyorsunuz. Adımı belirtmek isterim .Bu konu üzerinde çok kez durtum. Uçakla ilaçlamayi 2006 yılında yasakladiniz. Zeytin ve çeltik hariç diğer ekili alanlarda uçmasını yasakladiniz. Zeytin ve celtige de yasak getirdiniz sonra yasağı kaldırtiniz. Zirai işletme yönetmeliğinde geçen iki madde var .Bunlardan birisi de bakanlik tarafından belirtilen izinle uçakla ilaçlama yapılabilir mddesi yer alıyor. Bu madde bunu gerektiriyorsa uçakla ilaclamayi neden yasakladiniz? 100e yakın o kadar işletme dağıldı zarar etti .zararı karşılayan yok ! Uçmayan uçaktan çalışmayan uçaktan siz vergi almasını ihmal etmediniz. Siz bu insanları bu isletmeleri zora soktunuz şirketleri ayakta tutacak birsey yapmadınız! Bana tarımın politikasindan bahsetmeyin! Uçakla ilaçlama organik ilaçlarla yapılmalı tarım Bakanlığınca gereken denetimlerin sıkı olmasi gerekmektedir. Siz bu yasağı getirdiğinizde tarıma en büyük darbeyi yaptınız. Bir Üretici olarak bizleri çok zor durum da bırakınız. Gerçekleri söylemek için kanıtlamak için cabaladik durduk ne kadar kapı varsa hepsi yüzümüze sizin sayesinizde kapandı. Ve sizin sayesinizde üretici yerine hazır ürün alarak zarar ettik . Çok şey söylemek istiyorum ama tek soyluyecegim birsey vardır. Siz bu sektörü çalışan üreten sektörü bitirmek başka birşey yapmadınız! Muzaffer Civelek.
  • Oben Oğultarhan varsa gerisi teferruattır..

Tarım Bakanlığı’nın yönetimi altındaki LPIS (land Parcel Identification Sytem – Arazi Parsel Tanımlama Sistemi) projesi dahilinde Türkiye’nin her köşesi havadan görüntülenecek, ortofoto haritası çıkarılacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ‘Arazi Parsel Tanımlama Sisteminin Sayısallaştırılması Projesi’nin hava fotoğrafı çekim aşamasının açılışını gerçekleştirdi. Kendisi de amatör bir pilot olan Eker,  pilot koltuğuna oturdu ve projenin detaylarını anlattı.
Türkiye’de tarım arazisi olarak bilinip kuraklaşmış ya da kurak arazi bilinmesine rağmen artık tarım arazisi konumuna geçmiş alanlarla ilgili ayrıntılı bilgi edinilmesini sağlayacak çekimler, Mescioğlu firması yönetiminde yapılacak. 

Operasyon hizmetlerinin başında ise deneyimli pilot Oben Oğultarhan olacak. Projede 5 uçak görev yapacak ve iki yıl boyunca çekimler devam edecek. 

Arazi parsel tanımlama sistemi hakkında bilgi veren Eker, “Üzerinde tarım arazisi yapılan yapılamayan bütün alanların fotoğrafı çekiliyor. Uydu görüntüleri ile biz bunları kontrol edeceğiz. 5 yılda bir biz bunları kontrol edeceğiz. Bununla elimizde Türkiye sathında fotoğraf çekilen bu dönemde Türkiye’nin hangi toprak parçasının üzerinde ne var? Bina, yol, su, tarım arazisi, ağaç, orman ne varsa bunarlın hepsi kaydediliyor. Belirli aralıklarla bunları kontrol edeceğiz. Sonra bu kontrol ettiğimiz sistem ile bunu kalıcı hale getireceğiz. Arada farklılık var mı? Bunu kontrol edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Bakan Eker, fotoğraf çekimi için yapılan uçuşa katıldı.

Türkiye'nin tarım arazilerinin haritası çıkarılacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

öğrencisi... ~ 3 yıl önce
Oben hoca varsa işin içinde olur o iş... Allah utandırmasın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
9.donem ~ 3 yıl önce
bana uçagı sevdiren adam ,her zaman ki gibi muhtesemsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Hazır konu tarım Bakanlığını ilgilendiriyor. Haberden sapmak istemiyorum. Sayın Mehdi Eker size açık bir sorum var .inşallah bu sorumu goruyorsunuz. Adımı belirtmek isterim .Bu konu üzerinde çok kez durtum. Uçakla ilaçlamayi 2006 yılında yasakladiniz. Zeytin ve çeltik hariç diğer ekili alanlarda uçmasını yasakladiniz. Zeytin ve celtige de yasak getirdiniz sonra yasağı kaldırtiniz. Zirai işletme yönetmeliğinde geçen iki madde var .Bunlardan birisi de bakanlik tarafından belirtilen izinle uçakla ilaçlama yapılabilir mddesi yer alıyor. Bu madde bunu gerektiriyorsa uçakla ilaclamayi neden yasakladiniz? 100e yakın o kadar işletme dağıldı zarar etti .zararı karşılayan yok ! Uçmayan uçaktan çalışmayan uçaktan siz vergi almasını ihmal etmediniz. Siz bu insanları bu isletmeleri zora soktunuz şirketleri ayakta tutacak birsey yapmadınız! Bana tarımın politikasindan bahsetmeyin! Uçakla ilaçlama organik ilaçlarla yapılmalı tarım Bakanlığınca gereken denetimlerin sıkı olmasi gerekmektedir. Siz bu yasağı getirdiğinizde tarıma en büyük darbeyi yaptınız. Bir Üretici olarak bizleri çok zor durum da bırakınız. Gerçekleri söylemek için kanıtlamak için cabaladik durduk ne kadar kapı varsa hepsi yüzümüze sizin sayesinizde kapandı. Ve sizin sayesinizde üretici yerine hazır ürün alarak zarar ettik . Çok şey söylemek istiyorum ama tek soyluyecegim birsey vardır. Siz bu sektörü çalışan üreten sektörü bitirmek başka birşey yapmadınız! Muzaffer Civelek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski Bir Dost.. ~ 3 yıl önce
Oben Oğultarhan varsa gerisi teferruattır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000