28 Kasım 2011, Pazartesi 17:30:06

TÜRKİYE'DE BİR İLK: UZAY SEYAHATİ BAŞLIYOR...

2013 ya da 2015 yılında başlayacak...
  • ha ha ha uzaylı osman arkana çift roket tak yavrum ancaaa gidersin :))
  • herşeyimiz bitti de , uzaya mı gidemedik ? rehberiniz de mustafa topaloğlu olsun o zaman..
  • BU ÜLKEDE AÇ, AÇIK KÖYÜNDEN ÇIKAMAYIP LİSEYE, ÜNİVERSİTEYE GİDEMEYEN DÜNYA KADAR EĞİTİME MUHTAÇ GENÇLER VARKEN, DÜNYANIN PARASINI VERİP, UZAYA GİTMEK İSTEYENLERİN YUKARIDA PEK FAZLA BİR ŞEY GÖREMEYECEKLERİNİ DÜŞÜNÜYORUM. DİĞER YANDAN İSMİNİ VERMEDEN BİR BAŞKASI HAKKINDA RENCİDE EDİCİ LAFLAR SÖYLEYEREK YORUM YAPAN KİŞİLER, ÇOK BASİT İNSANLAR OLSA GEREK. ÇÜNKÜ DELİKANLI İNSANLAR, BİR BAŞKASI HAKKINDA SÖYLEDİKLERİNDE SAMİMİ İSE İSMİNİ VERİR, KENDİSİNİ TANITIR VE YORUMUNU DA ÖYLE YAPAR. ARKADAN TAŞ ATARAK YORUM YAPMAZ. Ümit ÇENDEK
  • Uzaya gidiyoruz diye adamı kandırıyorlar, kimse inanmasın. Altı üstü 300-400 km dikey yukarı çıkıyorsun işte o kadar. İstanbul'dan Ankara'ya gitmiş kadar. Zaten herkes ve her şey uzayın içinde değil mi? Sağa-sola, yukarı-aşağı gidince ne oluyor, anlamadım. Lütfen birbirimizi kandırmayalım. Boşuna para harcamayalım. En güzel yer Dünyamız. Ümit ÇENDEK
VIP Turizm, dünyada ilk kez 2013 ya da 2015 yılında başlayacak ‘yakın uzay turizmi’ için ilk kez Türkiye’den talep toplamaya başladı. Uzman pilotların yolculara eşlik edeceği tur için rezervasyon yaptıran herkes, 4 kişilik kapsülle 36 kilometre yükseğe çıkıp dünyaya uzaydan bakacak. 4 saatlik tura katılmak isteyenlerin kişi başı 110 bin euroyu (273 bin TL) gözden çıkarması gerekecek. Dünyada ön kayıt yaptıran 100 kişi arasında çoğunluğu ABD’li ve Japon turistler oluşturuyor
 
VIP Turizm, İspanyol girişimci Jose Mariano Lopez-Urdiales’in yakın uzay turizmi projesi Bloon için Türkiye’den talep toplamaya başladı. Birçok fonun da yatırım yaptığı Zero2infinity isimli şirket 10 yıllık çalışmada test aşamasına geldi. Şimdiye kadar 100’e yakın ön talep alınan uzay turizmi, yapılacak testlere göre 2013 veya 2015’te gerçek olacak. İlk kez Türkiye’den de talep toplanan tur için rezervasyon yaptıran herkes, 4 kişilik kapsülle 36 kilometre yükseğe çıkıp dünyaya uzaydan bakacak. 4 saatlik tura katılmak isteyenlerin kişi başı 110 bin euroyu (273 bin TL) gözden çıkarması gerekecek. Seyahat için Türkiye’den ön talep toplanmaya başlanırken dünyada şimdiye kadar 100’e yakın başvuru geldi. Uzaya en çok ABD’li ve Japon turistler ilgi gösterdi.
 
Yaş sınırı bulunmuyor
 
Sağlığı yerinde olan herkes, bu yolculuğa çıkabiliyor. Sadece 16 yaşından küçük yolcuların aileleriyle birlikte seyahat etmeleri gerekiyor. Seyahat edecek kişilerin eğitimi de 1 günden az sürüyor. Uçuştan bir önceki akşam üzeri, yolcuların Bloon’un güvenlik sistemlerine alışmasını sağlamak için 2 saatlik bir eğitim düzenleniyor. Uçuş, uzay hakkında bilimsel bir brifing, güvenlik eğitimi ve balona yakın mesafedeki son teknoloji bir tesiste bir gece tam pansiyon konaklama ve uçuşun olduğu gün transferini içeriyor. Bloon, uçuşu her yerden gerçekleştirmeye uygun dizayn edilmiş. Uçuşun gerçekleşeceği yer resmi kurumlar tarafından da onaylandıktan sonra yolculara bildiriliyor.
 
1 saatte yükseliyor
 
Turun tamamı, kalkıştan inişe kadar yaklaşık 4 saat sürüyor. 1 saatlik bir yükselişin ardından 36 kilometre irtifada yaklaşık 2 saat seyahat ediliyor ve bunu 1 saatlik bir yumuşak iniş takip ediyor. Bloon, en iyi manzaraya sahip yükseklik 36 kilometre olduğu için bu irtifada bekliyor. Ayrıca seyahat edenlere yolculuk öncesi ve sonrasında bilgilendirme de yapılıyor. Uçulan sürenin tamamında, uzman pilotlar yolcunun yanında oluyor.
 
Küçük bir uzay gemisini andıran kapalı bir tüpte bulunan yolcular, seyahatte atmosfer tabakasını, gökyüzünü ve dünyanın düz olmadığını ‘dünya gözüyle’ görüyor.
 
Yerçekimsiz 25 saniye!
 
Bu dev balon, yolcuları 25 saniye kadar yer çekimsiz ortamda uçurabiliyor. Bu seçeneği yolcuların kendisi de seçebiliyor. Yani irtifa ne olursa olsun yerçekimi, yolcuların isteğine göre ayarlanıyor. Gövdesi basınçlı olan balonun en az bir sıcak hava balonu kadar güvenli olduğu belirtiliyor. Plana göre en fazla 4 yolcu ve 1 pilot ile seyahat yapılacak. Tanıdıklaını da ikna edenler uzaya 4 arkadaş çıkabilecek. Tek olan yolcular ise uçuş arkadaşlarını seçemeyecek.
 
Uçan balon teknolojisi
 
Bloon, herhangi bir roket yakıtı kullanmadığı için çevreyi de kirletmiyor. Bloon’u uçurmak için helyum gazı kullanılıyor. Bloon’u helyum gazı ile dolu bir yelken uçuruyor. Yani çocukların balonlarını uçuran gaz ile aynı gaz kullanılıyor. Oksijenden daha hafif olan helyum dolu balon, havanın ağırlığı ile aynı seviyeye gelene kadar atmosferde yükseliyor. Ürgüp’te turistik amaçlı kullanılan balonlarda ise balon içindeki hava ısıtılarak uçuluyor. Bloon için uygun bir alanda kalkış sırasında balonu tutacak, şişirilebilir, portatif bir yapı kuruluyor.
 
Sevgiliye ‘balon’ kapatmak mümkün
 
Yakın uzay seyahati, kişiye özel hale de getirilebilecek. Özel bir noktaya uçmak, teleskop getirmek, güneş tutulmasını izlemek, emekli bir astronotla uçmak, balonun içini veya dışını özel olarak tasarlamak, Michelin yıldızlı bir şeften bir öğün yemek ya da balonu 2 kişi için ‘kapatmak’ mümkün olacak.
 
Toplam bedeli 110 bin euro olan gezi için 8 ya da 55 bin euroluk kapora alınıyor. Uçuşu peşin ödeyen ya da yüksek kapora verenler için sürprizler de yapılacak.
 
200 bin dolar veren uçakla gidecek
 
İngiliz işadamı Richard Branson’ın sahibi olduğu Virgin Grubu da uzay turizmi yapmak için ABD’nin New Mexico Eyaleti’nde 237 milyon dolara ilk ticari uzay limanını geçtiğimiz ay açtı. Dünyanın en çılgın iş adamı olarak tanınan Branson, Virgin Galactic adlı uzay turizmi projesiyle 200 bin dolar ödeyen herkesi uzaya götürecek. Virgin’in projesinde 2.5 saatlik bir uçak seyahati yapılacak ve bunun 5 dakikası yerçekimsiz ortamda olacak. Bloon’un daha kolay olduğu için Virgin Galactic projesinden daha başarılı olacağı konuşuluyor. Virgin henüz Türkiye’den talep toplamıyor. (Vatan)
TÜRKİYE'DE BİR İLK: UZAY SEYAHATİ BAŞLIYOR...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 6 yıl önce
ha ha ha uzaylı osman arkana çift roket tak yavrum ancaaa gidersin :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
herşeyimiz bitti de , uzaya mı gidemedik ? rehberiniz de mustafa topaloğlu olsun o zaman..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
BU ÜLKEDE AÇ, AÇIK KÖYÜNDEN ÇIKAMAYIP LİSEYE, ÜNİVERSİTEYE GİDEMEYEN DÜNYA KADAR EĞİTİME MUHTAÇ GENÇLER VARKEN, DÜNYANIN PARASINI VERİP, UZAYA GİTMEK İSTEYENLERİN YUKARIDA PEK FAZLA BİR ŞEY GÖREMEYECEKLERİNİ DÜŞÜNÜYORUM. DİĞER YANDAN İSMİNİ VERMEDEN BİR BAŞKASI HAKKINDA RENCİDE EDİCİ LAFLAR SÖYLEYEREK YORUM YAPAN KİŞİLER, ÇOK BASİT İNSANLAR OLSA GEREK. ÇÜNKÜ DELİKANLI İNSANLAR, BİR BAŞKASI HAKKINDA SÖYLEDİKLERİNDE SAMİMİ İSE İSMİNİ VERİR, KENDİSİNİ TANITIR VE YORUMUNU DA ÖYLE YAPAR. ARKADAN TAŞ ATARAK YORUM YAPMAZ. Ümit ÇENDEK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Uzaya gidiyoruz diye adamı kandırıyorlar, kimse inanmasın. Altı üstü 300-400 km dikey yukarı çıkıyorsun işte o kadar. İstanbul'dan Ankara'ya gitmiş kadar. Zaten herkes ve her şey uzayın içinde değil mi? Sağa-sola, yukarı-aşağı gidince ne oluyor, anlamadım. Lütfen birbirimizi kandırmayalım. Boşuna para harcamayalım. En güzel yer Dünyamız. Ümit ÇENDEK

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000