19 Aralık 2010, Pazar 09:02:16

TÜRKİYE, VİZE MUAFİYETİ İSTİYOR...

Avrupa'ya Türkiye üzerinden kaçak olarak giren 'düzensiz göçmenlerin' Türkiye'ye geri gönderilmesini öngören geri kabul anlaşması, imzaya hazır hale geldi. Türkiye anlaşma karşılığında vatandaşlarının Schengen bölgesinde vize muafiyeti müzakerelerinin başlamasını şart koşuyor.
  • Sanki herşey türkiye'de kötü avrupada düzgün.İşim gereği 3 ülkede yaşamak zorundayım bu da 3 ayrı kültür eder.Bu saydıklarınızın hepsi buralardada mevcut.Adamınız yoksa işiniz yürümez.Göçmen herzaman arka plandadır.Çalışmadan devletten para almak onlarda.Yıllardır yan yana oturdugu komsusuna sırf goçmen oldugu ıcın slm bıle vermemek onlarda siz halen daha hayranlıkla bahsedin.Unutmayın ibre tersine dönüyor.İnşallah sizde buralarda yaşamak zorunda kalır o beğenmediğiniz şeylerin hasretiyle yanıp tutusursunuz herkesde bir türkiyeye dönüş hazırlığı var bunu en kısa zamanda
  • Adamlar tabi ki ayak sürüyecek bizi almamak için. Kaçak elektrik bizde, kaçak yapılaşma bizde, kaçak su çekme bizde, aşiretlerin kan davaları mafyacılık oynamaları bizde, vergi kaçırmak bizde... Hiç KDV pazarlığı yapan bir İngiliz gördünüz mü? Ya da askerlikten kaçmak için doktora rüşvet veren bir Alman.
  • balkan ülkelerin hepsini toplasan,ya bir istanbul eder yada etmez. arkadaslar türkiye avrupada bir DEV. Tarihe bakarsak bizden hep cekinmislerdir ve korkmuslardir. saygilar
  • Bence edebinle konuş.İnsanları hele ülkeleri küçük düşürücü laflar ederken biraz düşün eğer yapabiliyorsan.Ayrıca sende adam ol sözünü geçir arkadaşım her gelene eğilme.....

Geri kabul anlaşması, Avrupa'da yakalanan çoğunluğu Afganistan, Pakistan, Irak gibi ülkelerden yasadışı yollarla gelen göçmenlerin eğer Türkiye topraklarını kullanarak gelmişlerse, Türkiye'ye geri gönderilmesini öngörüyor.

Bu göçmenler bir süre Türkiye'de tutulduktan sonra, kendi ülkelerine iade edilecekler. Bütün bu işlemlerin yapılabilmesi için gerekli olan masrafları Avrupa Birliği ve Türkiye paylaşacak.

Geri kabul anlaşmasının müzakereleri için Avrupa Birliği'ne üye ülkeler, Avrupa Komisyonu'na yetki vermişti. Geçen sene başlayan müzakerelerde üzerinde en çok durulan konu, mali yükümlülüklerin nasıl paylaşılacağı olmuştu.

Türk diplomatik kaynakları, geri kabul anlaşmasında her şeyin Türkiye'nin istediği gibi olmadığını, ancak yine de uzlaşmaya varıldığını belirtiyorlar.

Fakat Türkiye anlaşmaya paraf atmak için üye ülkelerin Avrupa Komisyonu'na başka bir anlaşmanın -Türkiye vatandaşlarına vize muafiyeti sağlayacak bir anlaşmanın- müzakerelerini başlatma yetkisi vermesini istiyor.

Ankara kendi vatandaşları için daha az belge ve daha kısa sürede vize almak anlamına gelen vize kolaylığı yerine, gerçek bir vize muafiyeti anlaşması yapmak istiyor.

Geri kabul anlaşmasının imzalanmasında tek sorun, vize muafiyeti pazarlığı değil.

Yunanistan, kaçak göçmenlerin yoğun biçimde kullandığı Ege denizinde Türkiye ve Yunanistan arasındaki sınırların belirlenmesini istiyor.

Yasadışı bir göçmenin hangi ülkenin sınırlarını kullanarak Avrupa'ya ulaştığı, nereye gönderileceğini de belirleyecek.

Oysa Ege denizinde kara suları konusunda Türkiye ve Yunanistan arasında anlaşmazlıklar bulunuyor.

Her yıl yaklaşık 100 bin kişinin Türkiye topraklarını kullanarak yasal olmayan yollarla Avrupa'ya gittiği tahmin ediliyor.

Geçen yıl Türk güvenlik kuvvetleri yaklaşık 70 bin düzensiz göçmeni yakalamıştı.

Geri kabul anlaşması yürürlüğe girerse, önce Türkiye'ye sonra da kendi ülkelerine iade edileceklerini bildiklerinden bu göçmenlerin başka yollarla Avrupa'ya ulaşmaya çalışacağı tahmin ediliyor.

TÜRKİYE, VİZE MUAFİYETİ İSTİYOR...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 8 yıl önce
Sanki herşey türkiye'de kötü avrupada düzgün.İşim gereği 3 ülkede yaşamak zorundayım bu da 3 ayrı kültür eder.Bu saydıklarınızın hepsi buralardada mevcut.Adamınız yoksa işiniz yürümez.Göçmen herzaman arka plandadır.Çalışmadan devletten para almak onlarda.Yıllardır yan yana oturdugu komsusuna sırf goçmen oldugu ıcın slm bıle vermemek onlarda siz halen daha hayranlıkla bahsedin.Unutmayın ibre tersine dönüyor.İnşallah sizde buralarda yaşamak zorunda kalır o beğenmediğiniz şeylerin hasretiyle yanıp tutusursunuz herkesde bir türkiyeye dönüş hazırlığı var bunu en kısa zamanda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Adamlar tabi ki ayak sürüyecek bizi almamak için. Kaçak elektrik bizde, kaçak yapılaşma bizde, kaçak su çekme bizde, aşiretlerin kan davaları mafyacılık oynamaları bizde, vergi kaçırmak bizde... Hiç KDV pazarlığı yapan bir İngiliz gördünüz mü? Ya da askerlikten kaçmak için doktora rüşvet veren bir Alman.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
balkan ülkelerin hepsini toplasan,ya bir istanbul eder yada etmez. arkadaslar türkiye avrupada bir DEV. Tarihe bakarsak bizden hep cekinmislerdir ve korkmuslardir. saygilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bence edebinle konuş.İnsanları hele ülkeleri küçük düşürücü laflar ederken biraz düşün eğer yapabiliyorsan.Ayrıca sende adam ol sözünü geçir arkadaşım her gelene eğilme.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000