22 Aralık 2010, Çarşamba 12:25:49

"TÜRKİYE UÇAK YAPAMAZ!"

Türkiye'nin 2023'te savaş uçağı yapma hedefi İsrail'in en çok satan gazetesine haber oldu. Gazete, bir İsrailli yetkilinin ağzından Türkiye'nin uçak yapamayacağını yazdı ve ABD'nin geçmişte yaptığı baskıyı hatırlattı.
  • Türkiye Cumhuriyeti daha ilk yıllarında uçak üretirken İsrail devleti henüz ortada yoktu, hatta daha babasında vitamin olarak bile bulunmuyordu. İnsanları bu kadar da hakir görmeyin, arkanızı dayadığınız büyük abinize güvenerek şımarıklık yapmayın ve haddinizi bilin. Dünya üzerinde size büyük abinizden başka sadece Türkiye dost olarak davranıyor, bunu böyle bilin ve bizi kaybedecek ayak oyunlarında uzak durun. PVT
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Koy bu projenin basina Prof.Dr. Temel Kotil i ve sonra bak bakalim Turkiye ucak yapiyor mu yapamiyor mu?
  • türkiye çok güzel montaj ve kompozit malzeme üretir..ahaaa sana uçak
İsrail’in en büyük gazetesi Jerusalem Post, Türkiye’nin 2023 yılında kendi savaş uçağını yapma planını sayfalarına taşıdı.

Savaş uçağı hedefinin son zamanlarda başlayan Batı’dan uzaklaşma politikasının bir uzantısı olduğunu yazan gazete, İsrailli uzmanlara dayandırarak bugünkü şartlarda Türkiye’nin kendi savaş uçağını yapacak teknoloji birikimine sahip olmadığını belirtti. Gazeteye göre, girişim ekonomik de bulunmuyor.

Uçak yapma kararının Türkiye’nin son zamanlarda NATO’daki Avrupalı ve Amerikalı ortaklarından uzaklaşma politikalarına denk geldiğine dikkat çeken Jerusalem Post, İsrailli uzmanlarla görüştü.

Jerusalem Post’a konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen İsrailli bir yetkili, şunları söyledi:

"Bu çok büyük bir proje. Türkiye’nin bunu tek başına gerçekleştirebilecek teknolojik know-how’a sahip olduğundan kuşkuluyum. Ama tek sorun know-how değil. Bunun için milyarlarca dolar gerekir. Bu iş uçak montajı yapmaya kesinlikle benzemez. Ayrıca böyle bir teknolojiyi geliştirmek de çok uzun zaman alır."

Gazete, adını vermediği bazı Türk uzmanların da projeyi "saçma" bulduğunu yazdı.

Türkiye gibi İsrail’in de 1980’li yıllarda "Lavi" adı verilen kendi savaş uçağını geliştirmek istediğini hatırlatan gazete, bu karar nedeniyle Tel Aviv’in Washington yönetiminin büyük tepkisi ve baskılarıyla karşı karşıya kalarak geri adım attığını hatırlattı.

Jerusalem Post, Amerikan F-16’larına alternatif olarak üretilmesi kararlaştırılan "Lavi"lerden geri adım atılmasının diğer bir sebebinin de projenin yeterli kaynak bulunmaması olduğunu vurguladı.

(Vatan)
"TÜRKİYE UÇAK YAPAMAZ!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

Misafir ~ 7 yıl önce
Türkiye Cumhuriyeti daha ilk yıllarında uçak üretirken İsrail devleti henüz ortada yoktu, hatta daha babasında vitamin olarak bile bulunmuyordu. İnsanları bu kadar da hakir görmeyin, arkanızı dayadığınız büyük abinize güvenerek şımarıklık yapmayın ve haddinizi bilin. Dünya üzerinde size büyük abinizden başka sadece Türkiye dost olarak davranıyor, bunu böyle bilin ve bizi kaybedecek ayak oyunlarında uzak durun. PVT

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Koy bu projenin basina Prof.Dr. Temel Kotil i ve sonra bak bakalim Turkiye ucak yapiyor mu yapamiyor mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
türkiye çok güzel montaj ve kompozit malzeme üretir..ahaaa sana uçak

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000