26 Ocak 2017, Perşembe 11:17:00

Türk Kartalı'nda üretim başlıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir Havaalanı’nda oluşturulan yeni bölüm ile yerli uçakların üretimine en kısa zamanda başlanacağını söyledi.
  • Çok geç kalınmış bir durum maalesef. Almanya gibi uçak yapım teknolojisinde ileriye geçmiş bir ülkeyi bizim geçmemiz çok zor. Yani demem o ki biz bu gidişle yerli uçağımızı bırakın, yerli arabamızı bile yapamayacağız...
  • YA KARDEŞİM TAM THK BAŞKANI OZMAN YILDIRIM YAPMIŞTI AMA ADAMA TANITMA FIRSATI BİLE VERMEDİNİZ MİLLİ UÇAĞIMIZI. KISMET BURSA B.BEL. İMİŞ ALLAH' IM UTANDIRMASIN.
  • içerdeki adam pek Türke benzemiyor:) aloooooo burası neresi?
  • Bu uçak herkesin alabileceği bir uçaktır. Bunun için geliştirildi. 200 bin euro verip araba alır gibi alır kullanırsınız. Kullanma yetkisi için yani uçak ehliyeti için uçuş okulu açılıyor. Bu uçağı tanıyamıyorlar. Tanıtım işine ağırlık verilsin.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir Havaalanı’nda oluşturulan yeni bölüm ile yerli uçakların üretimine en kısa zamanda başlanacağını söyledi.

Yunuseli Havalimanı'nın açılmasıyla birlikte Türk Kartalı'nın önemi bir kez daha ortaya çıktı.

Geçtiğimiz aylarda yerli uçak için ilk adımı atan Bursalı Gökçen Grubu, Almanya'daki fabrikayı satın aldıktan sonra Bursa'da üretim ve havacılık okulu için de çalışmaları hızlandırdı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Almanya’daki firmayı Gökçen Grubu almıştı. Türkiye’de de üretilmesi için çalışmalarda sona gelindi. Üretimin, denenmesi ve gerekli incelemelerin yapılması için Yenişehir Havaalanı en uygunuydu.

Yenişehir’de kargo bölümünün bir kısmını kullanacaktık. Ama giriş çıkışlarda bir sıkıntı oluşacağı düşünülerek ayrı bir bölüm oluşturuluyor. Onun için biraz geç kalındı. Ama bunlar da tamamlanma aşamasına gelindi. Yavaş yavaş Bursa’da da yerli üretime geçeceğiz. Buradaki fabrikada parçaları üretilerek Yenişehir’de montajlanıp havalanacak. ‘Türk Kartalı’ ismi verilen Aquila ile birlikte yine Bursa'da kurulacak özel havacılık okulunda yeni pilotlar yetiştirilecek” diye konuştu.

Yıllardır uçak üretildiğini ifade eden Başkan Altepe, "Türkiye'de bir şey yoktu. Ama artık kendi uçağımızı üretmeye başlayacağız. Adı uçakla özdeşleşen kişiler var. Bizim mühendislerimiz yetişecek. Türk firması dünya markası olarak. Bursa havacılığın merkezi olmalı ve havacılık yaygınlaşmalıdır. Türkiye'de geri kaldı. Hava en rahat en güvenli en kolay ulaşım. İthalatımızın azalması ve ihracatımızın artması için yerli üretimin mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak yerli üretim desteklenmesi, sanayicimizin ileri teknoloji ve katma değeri yüksek üretimlere yönlendirilmesi noktasında gayret gösteriyoruz" dedi.

Türk Kartalı 205 kilometre hıza çıkabilirken, 100 kilometrede ise 16 litre 95 oktan benzin yakıyor.

Öte yandan Yunuseli Havalimanı'nın açılmasıyla birlikte küçük uçakların şehir merkezini çok daha rahat kullanabilecekleri öğrenildi. Türk Kartalı'nda üretim başlıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Çok Geç... ~ 2 yıl önce
Çok geç kalınmış bir durum maalesef. Almanya gibi uçak yapım teknolojisinde ileriye geçmiş bir ülkeyi bizim geçmemiz çok zor. Yani demem o ki biz bu gidişle yerli uçağımızı bırakın, yerli arabamızı bile yapamayacağız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bursalı ~ 2 yıl önce
YA KARDEŞİM TAM THK BAŞKANI OZMAN YILDIRIM YAPMIŞTI AMA ADAMA TANITMA FIRSATI BİLE VERMEDİNİZ MİLLİ UÇAĞIMIZI. KISMET BURSA B.BEL. İMİŞ ALLAH' IM UTANDIRMASIN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beyin terksin ~ 2 yıl önce
Beyin seni terk etmiş hala osman Yıldırım'ın yalakası olarak çalışıyor vücudun
TC ~ 2 yıl önce
Haci murat degilmidi o dedigin.
adam ~ 2 yıl önce
içerdeki adam pek Türke benzemiyor:) aloooooo burası neresi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aloo ~ 2 yıl önce
Alooo, fotoğraf Germany'de çekime. Şu an tesisin inşaa ve düzenlemesi bitmedi henüz Yenişehir'de. Bunu biliyorsunuz, dalga geçmeye çalışmanın bir anlamı yok :)
Aloo ~ 2 yıl önce
İnşaatı bitirin de sonra reklam yapın ozaman.
Spor uçak ~ 2 yıl önce
Bu uçak herkesin alabileceği bir uçaktır. Bunun için geliştirildi. 200 bin euro verip araba alır gibi alır kullanırsınız. Kullanma yetkisi için yani uçak ehliyeti için uçuş okulu açılıyor. Bu uçağı tanıyamıyorlar. Tanıtım işine ağırlık verilsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ehliyet ~ 2 yıl önce
Uçağı ve havacılığı tanımadığınız ne kadar belli. Sırf reklam olsun diye yazmışınız. Uçak ehliyeti....
Lisans ~ 2 yıl önce
Lisans olunca daha havalı oluyor herhalde ehliyet'te Arapça zaten ama yinede İkisine aynı anlama gelen yabancı kelimeler. Sonuçta bir işi yapmakta ustalaşanlara verilen belgelerdir. Gemi adamı ehliyeti, uçak teknisyeni ehliyeti, uçak sürücü ehliyeti gibi belgeler İngilizce'de lisans olarak adlandırılıyor. garipsenecek çok da birşey yok.
Ehliyey-Lisans ~ 2 yıl önce
Uçuş brövesi deyin, o zaman daha bir mutlu olur, havalanırlar. Ehliyet deyip de halkla aynı seviyeye indirgemeyin arkadaşları :)
Uçak Ehliyeti ~ 2 yıl önce
Sayın UÇAK EHLİYETİ veren kurum ve kuruluşlar. ilk yazılı sınav ve uçak direksiyon sınavı ne zaman bilgilendirir misiniz ? :D Bunu burada duyduğuma şaşırmadım gerçekten... ( UÇAK EHLİYETİ ALMAK İSTEYEN ŞAHIS )

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000