06 Temmuz 2016, Çarşamba 11:03:32

TSK'nın en çok tercih ettiği helikopter

Türk Silahlı Kuvvetleri 1989 yılından bu yana S-70 Sikorsy askeri helikopterleri kullanıyor.
  • Haber detaysız. Örn hangi yıllar arasında üretim ve teslimat başlıycak belli değil.
  • Millet uyuyor resmen! 109 helikopter tanesi 12 milyon dolardan 1.3 milyar dolar eder biz neden 3.5 milyar dolar ödedik bilgisi olan söylesin.
  • Çok yıllar önce Amerikalı bir subay bana "Güneydoğuda olanlar nedir?"diye sormuştu. Bende "PKKya yüz dolara Kalaşnikof, bize de yüz milyon dolara Sikorsky satmaktır"demiştim.Galiba yalnış söylemişim.
  • onu bunu bilmem kendisi bizim de hocamız olur bana göre gelmiş geçmiş eniyi sikorsky pilotu THY de uçuyor ...ABD ye gidip hem öğretmen hem de test pilotluğunu birincilikle bitirmiş yıllarca da TSK da hizmet etmiş uzun yıllarda sikorsky firmasının da peşinde koştuğu efsane bana göre...

Türk Silahlı Kuvvetleri 1989 yılından bu yana S-70 Sikorsy askeri helikopterleri kullanıyor.

TSK, S-70 Sikorsy askeri helikopterleri uluslararası görevlerinde ve terörle mücadele kapsamında aktif olarak kullanıyor.

Irak’ın kuzeyine gerçekleştirilen bir çok sınır ötesi harekat sırasında S-70 Sikorsy helikopterleri görev yapıyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan S-70 Sikorsky modeli helikopterler, 1992-1994 yıllarında 10 adet ve 1999-2003 yıllarında 50 adetlik gruplar halinde satın alındı.

TSK S-70 Sikorsy askeri helikopterler için 562 milyon dolar harcadı. Helikopterlerin birim maliyetinin 12 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

S-70 Sikorsky modeli helikopterlerin mürettebatı 2 pilot, 1 uçuş teknisyeni ve 1 kapı makineli tüfek nişancısı olmak üzere toplam 4 personelden oluşuyor.

TSK'nın en çok tercih ettiği helikopter

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

yetersiz ~ 2 yıl önce
Haber detaysız. Örn hangi yıllar arasında üretim ve teslimat başlıycak belli değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uyuma ~ 2 yıl önce
Millet uyuyor resmen! 109 helikopter tanesi 12 milyon dolardan 1.3 milyar dolar eder biz neden 3.5 milyar dolar ödedik bilgisi olan söylesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hiç bilmeyen ~ 2 yıl önce
Çok yıllar önce Amerikalı bir subay bana "Güneydoğuda olanlar nedir?"diye sormuştu. Bende "PKKya yüz dolara Kalaşnikof, bize de yüz milyon dolara Sikorsky satmaktır"demiştim.Galiba yalnış söylemişim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PİLOT ~ 2 yıl önce
onu bunu bilmem kendisi bizim de hocamız olur bana göre gelmiş geçmiş eniyi sikorsky pilotu THY de uçuyor ...ABD ye gidip hem öğretmen hem de test pilotluğunu birincilikle bitirmiş yıllarca da TSK da hizmet etmiş uzun yıllarda sikorsky firmasının da peşinde koştuğu efsane bana göre...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000